Διέλυσε τον Παναθηναϊκό στο «κάστρο» της Τούμπας και πάει καρφί για τίτλο ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 15/5/2024 - 22:04

Τρίτη διαδοχική και πιο… εκκωφαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ, που διέλυσε με 4-1 στην Τούμπα τον Παναθηναϊκό, για την 9η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, πέρασε πρώτος και έγινε το «αφεντικό» για την κατάκτηση του φετινού τίτλου!

Ο Τάισον έδωσε το προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους» στο 37’, με τις αλλαγές του Λουτσέσκου να «καθαρίζουν» το ματς, καθώς ο Σαμάτα κέρδισε το πέναλτι για το 2-0 από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 71’, με τον Σέρβο να πετυχαίνει γκολ και στο 92’. Ενδιάμεσα είχε σκοράρει στο 89ο λεπτό και ο ερχόμενος από τον πάγκο Βιεϊρίνια, ενώ Τόμας στο 2’ και Μπάμπα στο 61’ είχαν δοκάρι.

Νέα τραγικά λάθη στην άμυνα από τους «πράσινους», που χάρισαν δύο γκολ στον αντίπαλό τους, με τον Γερεμέγεφ που μπήκε αλλαγή- να μειώνει προσωρινά στο 78ο λεπτό, αλλά να μην γλιτώνει την ομάδα του από την τρίτη σερί ήττα και την πτώση στην τέταρτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 77 βαθμούς και αντιμετωπίζει τον Άρη εκτός έδρας στις 19 Μαΐου. Ενώ ο Παναθηναϊκός, που έμεινε στους 71 πόντους, υποδέχεται τον Ολυμπιακό, την ίδια ημέρα.