Κύπρος

Το "αντίο" της Κύπριας μουσικοσυνθέτριας Σοφίας Σέργη στον Stephen Hawking

STEPHEN HAWKING ΣΟΦΙΑ ΣΕΡΓΗ

Θλίψη για το θάνατο του Stephen Hawking εξέφρασε η μουσικοσυνθέτρια Σοφία Σέργη, η οποία διατηρούσε στενή φιλία με τον διακεκριμένο επιστήμονα.

Οι δύο είχαν συνεργαστεί στο παρελθόν και δημιούργησαν το μπαλέτο μουσικής για τη ζωή του "Α Life Without Limits".

Η μουσικός μένει και εργάζεται μόνιμα στο εξωτερικό, αφού είναι καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο William and Mary στην Virginia από το 1998 έως σήμερα.

Μέσω ανάρτησής της σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης αποχαιρετά τον εκλεκτό της φίλο:

«Our Stephen is gone ... I learned the news (though I expected this) thankfully in the company of my brother and friend Duncan Neilson in Portland Oregon - still Tuesday the 13th here on the West Coast - I count my blessings for knowing Stephen - for playing and writing music for him - for eating lots of messy meals with him - for laughing and teasing with him - for being in his life as a friend and witnessing the abundance of love he received from his dedicated care givers !!!! Your garden Stephen will continue to blossom... (here in Summer of 2013 - a very hot summer and the fountain outside his garden in Cambridge was FLOWING!!!!!)»

Βρίσκεται σε περιοδεία στην Αμερική για όλο το 2018 με το μπαλέτο μουσικής για τη ζωή του Stephen Hawking με τίτλο «Α Life Without Limits»

Μικρογραφία
Επόμενο άρθρο

Ένοχο έκρινε το Κακουργιοδικείο τον παιδοκτόνο της Παραμυθάς

Τι δήλωσε ο αδελφός του αδικοχαμένου Οδυσσέα μετά την ανακοίνωση της απόφασης
14/03/2018 - 11:43

ΣχετικέςΕιδήσεις

Γράφεται σήμερα ο επίλογος στην ιστορία του Stephen Hawking

Οι στάχτες του θα ταφούν δίπλα στον τάφο του Ισαάκ Νεύτων τον Ιούνιο
31/03/2018 - 10:28

7+1 κορυφαίες ατάκες του Stephen Hawking

Μερικές από τις πιο όμορφες ατάκες του σπουδαίου Βρετανού αστροφυσικού
14/03/2018 - 09:06

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στρατιωτικό τυφέκιο G3 και σφαίρες εντοπίστηκαν σε όχημα 22χρονου

Τι ισχυρίστηκε στους αστυνομικούς, μετά τη σύλληψή του

Τέσσερις Γεωργιανές "βαφτίστηκαν" Ελληνίδες και Λετονές

Τέθηκαν υπό διήμερη κράτηση μετά από απόφαση του Επαρχιακού Δικαστηρίου Πάφου

"Δεν είμαστε ο σκουπιδότοπος της Κύπρου" καταγγέλλουν οι κάτοικοι του Βασιλικού

Στους δρόμους κάτοικοι εννέα κοινοτήτων για θέματα ασφάλειας στην περιοχή
Ελλάδα

Ενώπιον του ανακριτή απολογείται ο Κωνσταντίνος Μπαρμπαρούσης

Αναμένεται ότι θα αρνηθεί όλες τις κατηγορίες που του προσάπτονται

Μέρκελ:"Θα καταφέρουμε να κάνουμε με την Ελλάδα το τελευταίο βήμα στο πρόγραμμα"

"Τότε όλες οι χώρες του ευρώ θα βρίσκονται εκτός προγραμμάτων"

Έλληνες Στρατιωτικοί: "Δεν είχαμε σκοπό να διαπράξουμε έγκλημα" (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Υπό δρακόντεια μέτρα οδηγήθηκαν και πάλι στις φυλακές υψίστης ασφαλείας της Ανδριανούπολης
Διεθνή

Αποσύρονται από το Συμβούλιο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ οι ΗΠΑ

Πως αντιδρούν στην απόφαση ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών, η Βρετανία και η Ευρωπαϊκή Ένωση

Έκρηξη χαμηλής ισχύος αναστάτωσε σταθμό τρένων στο Λονδίνο

Κανένας σοβαρός τραυματισμός μέχρι στιγμής αναφέρει η βρετανική αστυνομία

Αποχωρούν από το Συμβούλιο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ οι ΗΠΑ

Ο λόγος της αποχώρησής τους και πότε αναμένεται να γίνει η ανακοίνωση

tv news

O Αχιλλέας κάνει μια πρόταση στη Ρενάτα που μπορεί να τα ανατρέψει όλα...

Ποιος θα νικήσει στον πόλεμο και ποιος θα το χάσει;Τετάρτη:Nέο επεισόδιο Έλα στη θέση μου
Alpha TV Κύπρου

Θεοχάρης&Βέρα έρχονται πιο κοντά. Αυτό δεν θα περάσει απαρατήρητο από τον Νικόλα

Ο οποίος κάνει την έκπληξη και αφήνει άφωνη τη Βέρα...Τετάρτη:Διπλό Επεισόδιο Τατουάζ
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 20/06/2018 - 13:00ΕΛΕΝΗ