Κύπρος

Το "αντίο" της Κύπριας μουσικοσυνθέτριας Σοφίας Σέργη στον Stephen Hawking

STEPHEN HAWKING ΣΟΦΙΑ ΣΕΡΓΗ

Θλίψη για το θάνατο του Stephen Hawking εξέφρασε η μουσικοσυνθέτρια Σοφία Σέργη, η οποία διατηρούσε στενή φιλία με τον διακεκριμένο επιστήμονα.

Οι δύο είχαν συνεργαστεί στο παρελθόν και δημιούργησαν το μπαλέτο μουσικής για τη ζωή του "Α Life Without Limits".

Η μουσικός μένει και εργάζεται μόνιμα στο εξωτερικό, αφού είναι καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο William and Mary στην Virginia από το 1998 έως σήμερα.

Μέσω ανάρτησής της σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης αποχαιρετά τον εκλεκτό της φίλο:

«Our Stephen is gone ... I learned the news (though I expected this) thankfully in the company of my brother and friend Duncan Neilson in Portland Oregon - still Tuesday the 13th here on the West Coast - I count my blessings for knowing Stephen - for playing and writing music for him - for eating lots of messy meals with him - for laughing and teasing with him - for being in his life as a friend and witnessing the abundance of love he received from his dedicated care givers !!!! Your garden Stephen will continue to blossom... (here in Summer of 2013 - a very hot summer and the fountain outside his garden in Cambridge was FLOWING!!!!!)»

Βρίσκεται σε περιοδεία στην Αμερική για όλο το 2018 με το μπαλέτο μουσικής για τη ζωή του Stephen Hawking με τίτλο «Α Life Without Limits»

Μικρογραφία
Επόμενο άρθρο

Ένοχο έκρινε το Κακουργιοδικείο τον παιδοκτόνο της Παραμυθάς

Τι δήλωσε ο αδελφός του αδικοχαμένου Οδυσσέα μετά την ανακοίνωση της απόφασης
14/03/2018 - 11:43

ΣχετικέςΕιδήσεις

Γράφεται σήμερα ο επίλογος στην ιστορία του Stephen Hawking

Οι στάχτες του θα ταφούν δίπλα στον τάφο του Ισαάκ Νεύτων τον Ιούνιο
31/03/2018 - 10:28

7+1 κορυφαίες ατάκες του Stephen Hawking

Μερικές από τις πιο όμορφες ατάκες του σπουδαίου Βρετανού αστροφυσικού
14/03/2018 - 09:06

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Έκκληση για εθελοντική αιμοδοσία απευθύνει το Σώμα Ακριτών

Πρόκειται για μια προσπάθεια με κύριο στόχο την προσφορά έμπρακτης βοήθειας

Λευκωσία: Αίσιο τέλος στην περιπέτεια του 80χρονου που αγνοείτο

Εντοπίστηκε το μεσημέρι στην περιοχή Στροβόλου και είναι καλά στην υγεία του

Έρχεται νέο νομοσχέδιο για πάταξη της ηχορύπανσης

Έλεγχος των κέντρων αναψυχής με ηλεκτρονικά συστήματα
Ελλάδα

Ανάκληση της απόφασης της Αλβανίας για παραχώρηση γης που ανήκει σε Έλληνες

Η Ελλάδα εκφράζει την ανησυχία της σχετικά με την απόφαση του υπουργικού της Αλβανίας

«Ο αδερφός μου»: Το συγκλονιστικό βίντεο που έγινε viral (BINTEO)

Το συγκινητικό βίντεο για άτομα με αναπηρίες που κάνει τον γύρο του διαδικτύου...

Στο Μαρακές για το Παγκόσμιο Σύμφωνο για τη μετανάστευση ο Αλέξης Τσίπρας

Η ομιλία του Έλληνα Πρωθυπουργού για τις θέσεις της Ελλάδας και οι διμερείς επαφές του
Διεθνή

Στην Εθνοσυνέλευση οδηγείται η πρόταση μομφής κατά της κυβέρνησης Μακρόν

Η κοινοβουλευτική ομάδα LR δεν θα συμμετάσχει αύριο στην ψηφοφορία

Αυτοί καλοβλέπουν την Πρωθυπουργία στη Βρετανία

Αντίστροφη μέτρηση για την ψηφοφορία επί της πρότασης μομφής κατά της Μέι

Γιαγιά ηλικίας 102 ετών γίνεται η γηραιότερη skydiver (ΒΙΝΤΕΟ+ΦΩΤΟ)

Έσπασε όλα τα ρεκόρ για φιλανθρωπικό σκοπό

tv news

«Το Τατουάζ» Ο Σέκερης έρχεται αντιμέτωπος με μια αλήθεια που θα τον σοκάρει.

Η Ελένη με την Όλγα προσπαθούν να πείσουν τον Αλέξανδρο... Τετάρτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

H Μάρθα αποφασίζει να αποκαλύψει στη Μαρίνα το μυστικό που κρύβει για το Μήνα...

H δικαστική απόφαση για τα παιδιά βγήκε... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη: Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 12/12/2018 - 17:40DEAL