Κύπρος

Δένεια: Επιστρέφουν μαζικά οι γεωργοί στη νεκρή ζώνη (ΒΙΝΤΕΟ)

ΔΕΝΕΙΑ

Του Λούκα Φέσια

Τελεσίγραφο 48 ωρών έδωσαν στον κατοχικό στρατό οι γεωργοί που καλλιεργούν χωράφια εντός της νεκρής ζώνης στην περιοχή Δένειας, προκειμένου να τερματίσει τις προκλητικές ενέργειες και τις παρενοχλήσεις. Ο Κοινοτάρχης Δένειας Χριστάκης Παναγιώτου ανέφερε στην εκπομπή Alpha Ενημέρωση ότι οι γεωργοί δεν προσήλθαν τις τελευταίες δύο ημέρες στις εργασίες τους προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα, ωστόσο αύριο θα μεταβούν μαζικά στην περιοχή στις εννέα και τριάντα το πρωί για να επαναρχίσουν τις αγροτικές δουλειές.

Xριστάκης Παναγιώτου - Κοινοτάρχης Δένειας
«Δεν πρέπει εμείς να κάνουμε κάτι που να είναι ακραίο. Εμείς δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο από αυτό που καλλιεργούσαν και τα προηγούμενα χρόνια. Δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο»

Συγκλονιστική ήταν η περιγραφή του ιερέα της Δένειας και καλλιεργητή εντός της νεκρής, ο οποίος δέχτηκε επίθεση από Τουρκοκύπριο γεωργό και μέλη του κατοχικού στρατού, ενώ για τη λήξη του επεισοδίου χρειάστηκε η παρέμβαση των κυανόκρανων.

Πατήρ Κυριάκος 
«Ένας Τουρκοκύπριος μου λέει τί κάνεις εδώ παπά? Του λέω εγώ είμαι στο χωράφι μου, εσύ τι κάνεις εδώ? Μου λέει είναι δικό μου το χωράφι. Του λέω από που ως πού. Από που είσαι? Μου λέει είμαι από τη Χρυσοχού. Εδώ είναι δικά μου μου λέει, έχω κοτσιάνι από  την κυβέρνηση. Του λέω δεν έχετε κυβέρνηση»

Το θέμα παρακολουθεί στενά το Υπουργείο Εξωτερικών σε συνεργασία με τις αρχές τοπικής αυτοδιοίκησης, ενώ έχει ήδη προβεί σε καταγγελίες και διαβήματα προς την ΟΥΝΦΙΚΥΠ για αποκατάσταση των δικαιωμάτων των γεωργών.

Δημήτρης Σαμουήλ - Εκπρόσωπος Τύπου ΥΠΕΞ 
«Καταγράφουμε καθημερινά όλα τα περιστατικά αλλά και την μεγάλη εικόνα για αντλήσουμε συγκεκριμένα συμπεράσματα.»

Από την πλευρά του, το λεγόμενο «υπουργείο εξωτερικών| του ψευδοκράτους διαψεύδει ότι υπήρξε ένταση στην περιοχή και κάνει λόγο για προπαγάνδα. Δημοσιεύματα στον τουρκοκυπριακό τύπο αναφέρουν μάλιστα ότι αρμόδια πηγή υποστηρίζει ότι υπήρξε παραβίαση των λεγόμενων συνόρων από ομάδα γεωργών, δημοσιογράφων και κινηματογραφιστών μεταξύ των οποίων και ένας ιερέας που φώναζαν συνθήματα.

Επόμενο άρθρο

Τροποποίηση του κατηγορητηρίου ζητά ο δικηγόρος της Σάρα Σιανς (ΒΙΝΤΕΟ)

Υπό δρακόντεια μέτρα ασφαλείας οδηγήθηκαν στο δικαστήριο οι τέσσερις του διπλού φονικού
19/11/2018 - 20:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

«24 ΩΡΕΣ»: Οδοιπορικό με την τελευταία -ίσως- γενιά γεωργών (ΦΩΤΟ)

Πρόσωπα κουρασμένα, γεμάτα βαθιές ρυτίδες και άξια θαυμασμού...
01/12/2018 - 19:38

Καταγγελία της Κύπρου στον ΟΗΕ για τις νέες τουρκικές παραβιάσεις

Τι αναφέρει η επιστολή της Αναπληρώτριας Μονίμου Αντιπροσώπου της Κύπρου στα Ηνωμένα Έθνη
30/11/2018 - 07:22

Διπλωματικά διαβήματα της Λευκωσίας για την ένταση στη Δένεια (ΒΙΝΤΕΟ)

Θα συνεχιστούν οι τουρκικές προκλήσεις στη νεκρή ζώνη εκτιμά το Υπουργείο Εξωτερικών
21/11/2018 - 20:44

Δεν θα τελειώσουν σύντομα οι τουρκικές προκλήσεις στη Δένεια, εκτιμά το ΥΠΕΞ

Για προσχεδιασμένη προβοκάτσια κάνουν λόγο οι λεγόμενες "αρχές" του ψευδοκράτους
21/11/2018 - 15:19

Σύσκεψη στο Υπουργείο Εξωτερικών για τις προκλήσεις στη Δένεια

Πληροφορίες αναφέρουν πως οι Τούρκοι θα συνεχίσουν τις προκλήσεις
21/11/2018 - 12:59

Νέες προκλήσεις από Τούρκους στρατιώτες στη Δένεια (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρεμποδίζουν γεωργούς να καλλιεργήσουν τα χωράφια τους
20/11/2018 - 20:36

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ευχές και δώρα σε ασθενείς μοίρασε η Πρώτη Κυρία (ΒΙΝΤΕΟ)

Πραγματοποιεί επισκέψεις στα νοσοκομεία της πρωτεύουσας

Κύματα "καπουτσίνο" στην παραλία Πότιμα στην Κισσόνεργα (ΒΙΝΤΕΟ)

Εντυπωσιακές εικόνες από την θάλασσα που μοιάζει με καφέ

"Παραλύει" για δυο ώρες αύριο το λιμάνι Λεμεσού (ΒΙΝΤΕΟ)

Σε στάση εργασίας κατέρχονται οι λιμενεργάτες
Ελλάδα

Kαβάλα: Φρικτός θάνατος σε τροχαίο δυστύχημα για τρείς μετανάστες (ΦΩΤΟ)

Απανθρακώθηκαν στο όχημα που τους μετέφερε όταν αυτό προσέκρουσε σε νταλίκα

Δύο νεκροί από μαφιόζικα "χτυπήματα" σε Ομόνοια και Μοσχάτο

Θύματα ένας Αλβανός και ένας Έλληνας που έπεσαν νεκροί από πυροβολισμούς

Πυροβολισμοί με έναν νεκρό στο κέντρο της Αθήνας

Οι αστυνομικές αρχές εξαπέλυσαν ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό του δράστη
Διεθνή

Τροπικά ψάρια "μετανάστευσαν" με ένα τσουνάμι (ΒΙΝΤΕΟ)

Μειώνεται ο αριθμός των ταράνδων λόγω της κλιματικής αλλαγής

Ψυχροπολεμικό "κρεσέντο" ανάμεσα σε Μόσχα και Ουάσινγκτον (ΒΙΝΤΕΟ)

Στη Βενεζουέλα ρωσικά στρατηγικά βομβαρδιστικά

tv news

Ο Μιχάλης πείθει τον Δημήτρη να μιλήσει στην αστυνομία για την Κάτια...

Τα αποτελέσματα του τεστ της Έλλης βγαίνουν «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Παρασκευή Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

«Το Τατουάζ» Δυσάρεστες εξελίξεις στο σπίτι του Θεοχάρη και της Βέρας...

Νικόλας και Τόνυ κυνηγούν αυτούς που επιτέθηκαν με πυροβολισμούς... Πέμπτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 13/12/2018 - 22:00ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ