Κύπρος

Γιώργος Ιβάνοφ Λιον: Ένας άστεγος στα Λατσιά (BINTEO)

ΑΣΤΕΓΟΣ ΛΑΤΣΙΑ

της Όλγας Κωνσταντίνου

Τον λένε Γιώργο, είναι 59 ετών και σήμερα έχει την ονομαστική του γιορτή.
Ωστόσο, το βράδυ δεν θα τον περιμένει ένα τραπέζι για να γιορτάσει τα ονομαστήρια του μαζί με την οικογένεια και τους φίλους του.

Μικρογραφία

Ο κύριος Γιώργος είναι άστεγος και μένει σε ένα ημιστεγασμένο κτήριο στα Λατσιά.

"Δεν έχω ούτε σεντ να αγοράσω ψωμί, να αγοράσω φαγητό."

Γεννήθηκε στην Βουλγαρία και ασχολείτο με μαρμαρα και γρανίτες, ήρθε στην Κύπρο πριν 9 χρόνια και εργαζόταν σε διάφορες δουλειές στην επαρχία Πάφου και Λεμεσού.
Ωστόσο ένα ατύχημα του προκάλεσε σοβαρά εγκαύματα.

- Κάψατε τα χέρια σας;
- έχω καεί και στα πόδια και στα χέρια, παντού, στην Πάφο δεν είχε πλαστικό χειρουργό και έπρεπε να έρθω στην Λευκωσία, έκανε 7 χειρουργεία

 
Μικρογραφία

Τα απανωτά χειρουργεία που υποβλήθηκε δεν του επέτρεψαν για αρκετό καιρό να δουλεύει, στη συνέχεια δούλεψε περιοδικά, όμως τα χρήματα δεν ήταν αρκετά για να μπορεί να ενοικιάσει ένα μικρό και αξιοπρεπές χώρο για να ζήσει.

"Δεν έχω δουλειά, κάποιες φορές βρίσκω για λίγες μέρες, σήμερα εδώ, αύριο εκεί ότι βρίσκω και δεν έχω και κοινωνικές ασφαλίσεις."

Όλα του τα υπάρχοντα βρίσκονται εδώ , μαγειρεύει, κοιμάται, μόνη του συντροφιά ένα μικρό γατάκι. .

-Που κάνετε μπάνιο;
-Εδώ, με τον κουβά, βάζω νερό και σαπούνι.
-Που πάτε τουαλέτα ;
- Εκεί στο Πάρκο

Μικρογραφία

Αγαπά την Κύπρο μας λέει με δάκρυα στα μάτια . . . νιώθει ιδιαίτερα συγκινημένος για τη βοήθεια που δέχεται από τους κύπριους φίλους του, που του προσφέρουν ότι μπορούν.

" Μου φέρνουν φαγητό, ρούχα, έχω πολλούς φίλους  ,ο  κόσμος είναι καλός δεν θέλω να φύγω, Αγαπώ την Κύπρο."

Αυτό που ζητά είναι μια δουλειά που να μπορεί να κάνει.
Είναι διατεθειμένος να εργαστεί οπουδήποτε του επιτρέπει η υγεία του.

"Ένα σπιτάκι μικρό να έχει κρεβάτι κουζίνα μπάνιο τίποτα άλλο , και μια δουλειά "

 
Μικρογραφία

Λειτουργός του γραφείου ευημερίας τον επισκέφθηκε τις προηγούμενες μέρες και αυτό που μπορούσε να του προσφέρει ήταν 2 μόνο μέρες διαμονή σε ξενοδοχείο της πόλης.

"Δεν μπορούν να με βοηθήσουν από το γραφείο Ευημερίας, μου λένε πρέπει να φύγεις να πας στη Βουλγαρία, δεν έχω κοινωνικές ασφαλίσεις και ζητούν πολλά χαρτιά, το μόνο που εχω είναι το διαβατήριο μου, και ιστορικό μου στο νοσοκομείο όπου νοσηλευτικά πολλές φορές.."

Τα παιδιά του βρίσκονται στο εξωτερικό, και δεν γνωρίζουν ότι τον τελευταίο καιρό βιώνει αυτό τον Γολγοθά. 

Επόμενο άρθρο

Σοβαρά τραυματισμένες νοσηλεύονται δύο γυναίκες μετά από επίθεση σκύλων (BINTEO)

Τι δηλώνει στον Alpha ο Πανίκος Σταυριανός, δικηγόρος των δυο γυναικών
23/04/2018 - 20:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

Στάχτη ταβέρνα τα ξημερώματα στα Λατσιά (ΦΩΤΟ)

Άγνωστοι φαίνεται να περιέλουσαν την είσοδο με βενζίνη και την άναψαν
17/05/2018 - 07:49

Ανησυχία προκάλεσαν πτητικά μέσα στους κατοίκους Στροβόλου και Λατσιών (ΒΙΝΤΕΟ)

Άσκηση των Ηνωμένων Εθνών διευκρινίζει η Πυροσβεστική Υπηρεσία
24/04/2018 - 22:21

Άστεγος στα Λατσιά ζητά στέγη και εργασία (BINTEO)

Λύση ψάχνουν οι υπηρεσίες ευημερίας, την επόμενη ημέρα της δημοσιοποίησης της ιστορίας του
24/04/2018 - 20:57

Συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς οι προετοιμασίες για τις λαμπρατζιές (ΦΩΤΟ)

Εικόνες από τις λαμπρατζιές σε Λατσιά, Πέρα Χωριό και Δάλι
07/04/2018 - 15:15

Λατσιά: 47 καταγγελίες οδηγών για τροχαίες παραβάσεις, σε μόλις δέκα ώρες

Αστυνομικοί, "τσάκωσαν" δύο πολίτες να καπνίζουν στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκωσίας
22/03/2018 - 10:11

Εκρήξεις και πυροτεχνήματα στο σκοπευτήριο Λατσιών

Ποιος ο λόγος σύμφωνα με την Αστυνομία
20/03/2018 - 09:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Στη Λεμεσό ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας για αξιολόγηση των κατασκευαστικών έργων

Θα προεδρεύσει ευρείας σύσκεψης με τις αρχές τοπικής αυτοδιοίκησης

Έκρηξη σε όχημα 26χρονης, σήκωσε στο "πόδι" τα ξημερώματα την Λακατάμια

Ήταν σταθμευμένο στο χώρο στάθμευσης της οικίας της

Τραυματισμός 14χρονου μαθητή: Τελικά, του έβαλαν και τα δύο πόδια στον γύψο...

Έπεσε απο τον πρώτο όροφο σχολείου και νοσηλεύτηκε δύο φορές στο ΓΝ Λευκωσίας
Ελλάδα

Έσφαξε τη γυναίκα του μπροστά στα μάτια του παιδιού και του εγγονιού του

"Έλα να μαγειρέψεις τη μάνα σου τώρα" φέρεται να είπε στην κόρη του μετά το φόνο

Εκάλη: Με μια σφαίρα έβαλε τέλος στη ζωή του γνωστός επιχειρηματίας

Πριν πατήσει τη σκανδάλη ενημέρωσε συγγενείς και φίλους για την απόφασή του

Δύο Ελληνοκύπριοι πιάστηκαν στη "φάκα" της Ελληνικής Αστυνομίας (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Συνελήφθησαν ως μέλη παράνομου κυκλώματος διακίνησης λαθραίων τσιγάρων
Διεθνή

Αβάνα: "Έφυγε" απο τη ζωή η μία απο τις τραυματίες στη συντριβή του Boening

H πιο πολύνεκρη αεροπορική τραγωδία στη νήσο, τα τελευταία τριάντα χρόνια

Παράνομες οι νέες κυρώσεις των ΗΠΑ, είπε ο ΥΠΕΞ της Βενεζουέλας 

"Eίναι τρέλα, βάρβαρες και αντίκεινται απόλυτα στο διεθνές δίκαιο"

Στο νοσοκομείο, ο Παλαιστίνιος ηγέτης Μαχμούντ Αμπάς

Πάσχει απο πνευμονία αλλά η κατάσταση της υγείας του βελτιώνεται

tv news

Μια αναπάντεχη είδηση για ένα ποσό από επενδύσεις του Μηνά φέρνουν αναστάτωση...

Η Βούλα ήδη νιώθει πλούσια χωρίς να έχει πάρει κάτι ακόμη! Τρίτη:Νέο Επεισόδιο Μουρμούρα
Alpha TV Κύπρου

Ο Νικόλας συναντά την Τατιάνα κι αποφασίζει να της αποκαλύψει την αλήθεια...

Ποια η πραγματική του ταυτότητα; Tι παιχνίδι παίζει τελικά; Τρίτη: Νέο Επεισόδιο Τατουάζ
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 22/05/2018 - 09:30ΤΟ ΣΟΪ ΣΟΥ