Κύπρος

Οι πολιτικές εξελίξεις ανά το παγκόσμιο "τρέχουν" και το κυπριακό άλυτο (ΒΙΝΤΕΟ)

ΟΔΟΦΡΑΓΜΑ ΛΗΔΡΑΣ

Της Δήμητρας Μακρυγιάννη

Σε μία περίοδο που οι πολιτικές εξελίξεις ανά το παγκόσμιο τρέχουν, το Κυπριακό παραμένει στάσιμο!

Οι Κύπριοι πολίτες βλέπουν να επιτυγχάνεται συμφωνία στο Σκοπιανό, την ιστορική συνάντηση Ντόναλντ Τραμπ και Κιμ Γιονγκ Ουν,  ωστόσο σε οτι αφορά το Κυπριακό, η κατάσταση έχει βαλτώσει.

Δηλώσεις πολιτών
-Η κυβέρνηση μας δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα...εξαρτόμαστε από άλλους.
-Εγώ πιστεύω ότι δεν θα κάνουν κάτι οι ηγέτες και θα παραμείνει στάσιμο όπως τώρα.
-Το Κυπριακό είναι θέμα με διεθνείς διαστάσεις...οι μεγάλοι δεν ασχολούνται γι` αυτό και θα μείνει έτσι.
-Πρέπει να μπουν οι μεγάλες δυνάμεις να υπερασπίσουν τα δικαιώματά μας.
-Την δυναμική την έχει η Τουρκία...ακολουθούμε εμείς.

Με γνώμονα τα όσα συμβαίνουν είναι και κάποιοι για τους οποίους έχει χαθεί κάθε αισιοδοξία. 

Δήλωση πολίτη
-Μόνοι μας δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι...είμαστε οι αδύνατοι.

Σημαντικός παράγοντας, λένε άλλοι, για να δοθεί ώθηση και πάλι στο Κυπριακό, να αποφασίσουμε πρώτα τι ακριβώς θέλουμε...

Δήλωση πολίτη
-Πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε για να προχωρήσει η διαδικασία...αφού ενι ξέρουμε τι θέλουμε.

Όλα αυτά εν αναμονή κάποιων εξελίξεων, μετά τις εκλογές στην Τουρκία.

Επόμενο άρθρο

Διπλό φονικό: Ο Τζιωνής παραδέχθηκε σε όλα εκτός την διάρρηξη (ΒΙΝΤΕΟ)

Εντός της κατάμεστης αίθουσας του δικαστηρίου εκτυλίχθηκαν διάφορες σκηνές
13/06/2018 - 20:35

ΣχετικέςΕιδήσεις

Προδρόμου προς ΑΚΕΛ: Ο Πρόεδρος δεν θέτει προϋποθέσεις

Απάντηση στην κριτική που άσκησε νωρίτερα ο Στέφανος Στεφάνου στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας
23/09/2018 - 21:47

Αναστασιάδης: Στόχος η λύση να καθιστά την Κύπρο κανονικό κράτος (ΒΙΝΤΕΟ)

Υπάρχει ανάγκη να ταρακουνήσουμε το στάτους κβο δηλώνει ο "ΥΠΕΞ" Κουντρετ Οζερσάι
23/09/2018 - 20:37

Αρχιεπίσκοπος: Απαράδεκτο να συλλαμβάνουν αθώους ψαράδες

"Τα Ηνωμένα Έθνη αλλά και η Ευρώπη επιτέλους να τους βάλουν σε μια τάξη"
23/09/2018 - 12:53

Οι επαφές του Νίκου Χριστοδουλίδη στη Νέα Υόρκη

"Ανάδειξη του ρόλου της Κύπρου, βασικός πυλώνας της εξωτερικής πολιτικής μας" είπε ο ΥΠΕΞ
23/09/2018 - 10:11

Έφτασε αποφασισμένος ο Πρόεδρος Αναστασιάδης στη Νέα Υόρκη (BINTEO)

Ποιο μήνυμα έστειλε για κυπριακό και ποιες οι επαφές του
22/09/2018 - 23:36

Σπέχαρ: Επαναλαμβάνει την ανάγκη για Μέτρα Οικοδόμησης Εμπιστοσύνης

Σημαντική η εμπλοκή της κοινωνίας των πολιτών στο κυπριακό
21/09/2018 - 10:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χρίστος Φούγγος: Ένας βοσκός ετών...23! (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Η μοναδική κτηνοτροφική μονάδα στην Κύπρο με ελάφια

Συνάντηση με τη Διυπουργική Επιτροπή επιδιώκουν οι εκπαιδευτικοί

Κρίσιμη η απογευματινή κοινή συνεδρίαση των Γραμματειών ΠΟΕΔ, ΟΕΛΜΕΚ και ΟΛΤΕΚ

Αλέξης Μαυρομιχάλης: "Εμένα πάντως δεν με ρώτησε κανένας"

Η πρώτη του αντίδραση μετά την αναστολή της ποινικής δίωξης των Σέρβων εκτελεστών
Ελλάδα

Στο νοσοκομείο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ μετά από επίθεση

Όπως καταγγέλλει ο ίδιος, τον χτύπησαν μέλη της ακροδεξιάς οργάνωσης

Με εντολή Τσίπρα μέτρα στήριξης φοιτητών στις εστίες του Πανεπιστημίου Κρήτης

Πυροσβεστικές δυνάμεις παραμένουν στη περιοχή με πυροσβέστες να ελέγχουν όλους τους χώρους

Κλειστά αύριο πέντε σχολεία κοντά στο Πανεπιστήμιο Κρήτης

Δεν θα λειτουργήσουν εξαιτίας της πυρκαγιάς που ξέσπασε σε εγκαταστάσεις το πρωί
Διεθνή

Τεχεράνη: Ολέθρια απάντηση θα λάβουν ΗΠΑ και Ισραήλ

Χιλιάδες άνθρωποι κατέκλυσαν τους δρόμους για να τιμήσουν τα θύματα της επίθεσης

Το τρένο που μεταφέρει επιβάτες με "ταχύτητα φωτός" (ΒΙΝΤΕΟ)

Πρεμιέρα για το τρένο υψηλής ταχύτητας G5736 στο Χονγκ Κονγκ

Βενεζουέλα: Νέες συλλήψεις για την επίθεση κατά Μαδούρο

Τα τρία πρόσωπα συνελήφθησαν στο Καράκας σε επιχειρήσεις της Μυστικής Αστυνομίας SEBIN

tv news

Ο Μιχάλης κρύβει την απελπισμένη Μαρίνα στο αυτοκίνητό του...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δευτέρα: Nέο επεισόδιο στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

«Μπλε» Η μεγάλη επιστροφή του Γιώργου Τσιάκκα την Δευτέρα στον Alpha Κύπρου!

Χριστίνα Παυλίδου,Γιώργος Ζένιος,Νίκος Ψαράς,Στέφανος Κυριακίδης,Νίκη Δραγούμη...(ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 24/09/2018 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ