Κύπρος

ΠΟΕΔ: Ο διάλογος που έληξε και ο εξορθολογισμός του ... πλυντηρίου

ΦΥΛΑΚΤΟΥ

Ο τομέας της παιδείας διανύει αδιαμφισβήτητα την μεγαλύτερη κρίση των τελευταίων δεκαετιών. Άλλωστε αυτό αναφέρουν και σε κοινή τους ανακοίνωση οι τρεις εκπαιδευτικές οργανώσεις οι οποίες αποφάσισαν πως η νέα σχολική χρονιά θα αρχίσει με ... απεργιακές κινητοποιήσεις.

Αρχή κάνουν με την πορεία διαμαρτυρίας έξω από το Προεδρικό, στις 28 Αυγούστου.

Οι εκπαιδευτικές οργανώσεις κατέθεσαν μεταξύ άλλων προτάσεις σχετικά με τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών στο Υπουργείο, την στελέχωση των ΚΙΕ και την ετοιμασία σχεδίου πρόωρης αφυπηρέτησης. Η Γενική Διευθύντρια απάντησε μέσω πολυσέλιδης επιστολής πως αυτά μπορούν να συζητηθούν στη συνέχεια όμως δεν μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα. 

Η απάντηση δεν ικανοποίησε τις εκπαιδευτικές οργανώσεις με αποτέλεσμα να επαναφέρουν τα μέτρα που είχαν ήδη εξαγγείλει.

Εξορθολογισμός του .. πλυντηρίου

Την ίδια ώρα, δεν λείπουν τα σχόλια για το αδιέξοδο στο διάλογο μεταξύ Υπουργείου και εκπαιδευτικών οργανώσεων, από σελίδες κοινωνικής δικτύωσης.Ο Πρόεδρος της ΠΟΕΔ, Φίλιος Φυλακτού έγραψε σε ανάρτησή του,

"Εξορθολογισμός πλυντηρίου! Τα ρούχα πλένονται! Ποιο το πρόβλημα? Αν ο Υπουργός Ενέργειας ήταν άλλος, θα το συζητούσαμε και αυτό σήμερα!!!!

Σε μια άλλη ανάρτηση, ο πρόεδρος της οργάνωσης των δασκάλων επαναλαμβάνει πως "ο διάλογος με τον Κώστα Χαμπιαούρη έχει λήξει". Μεταξύ άλλων αναφέρει,

"Ακούσαμε απόψε και για Σχέδιο Β από τον Υπουργό μέσω δημοσιογραφικής διάσκεψης που θα κάνει ο κ.Χαμπιαούρης (τι να πει κάποιος πλέον!!!). Ο κ. Χαμπιαούρης πρέπει να βοηθηθεί για να αντιληφθεί τι είναι η ΜΕΠΕΥ, πώς λειτουργεί, ποιοι μετέχουν, πώς επιλύονται οι διαφορές εκεί και αν, επιτέλους, το αντιληφθεί η ΜΕΠΕΥ να συγκληθεί και να κοπιάσει ο κ. Χαμπιαούρης για να θέσει τα θέματα τεκμηριωμένα για να τα συζητήσουμε. Όσα Σχέδια θέλει ας παρουσιάσει σε δημοσιογραφικές διασκέψεις ή οπουδήποτε αλλού ο κ. Χαμπιαούρης. Για μας ο δήθεν διάλογος μαζί του έχει λήξει. Τόσο απλό".

Επόμενο άρθρο

Την πύλη εξόδου των Κεντρικών φυλακών θα περάσουν 28 κρατούμενοι

Η λίστα περιλαμβάνει 17 Ελληνοκύπριους οι οποίοι θα αναπνεύσουν ... αέρα ελευθερίας
10/08/2018 - 08:22

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτή είναι η επιστολή των εκπαιδευτικών προς τον Υπ. Παιδείας

"Η δική μας βούληση εστιάζεται στην ομαλή έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς"
19/08/2018 - 16:20

Στον αέρα η συνάντηση Χαμπιαούρη - Εκπαιδευτικών τη Δευτέρα (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΟΕΔ, ΟΕΛΜΕΚ και ΟΛΤΕΚ θα πραγματοποιήσουν ξεχωριστές γενικές συνελεύσεις
18/08/2018 - 20:25

Εκπαιδευτικοί - Υπ. Παιδείας: Κρίσιμες μέρες για την Παιδεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Την ερχόμενη εβδομάδα νέες συναντήσεις - Παρακολουθούν στενά οι Οργανωμένοι Γονείς
15/08/2018 - 08:49

Εκπαιδευτικές οργανώσεις: Ρίχνουν το μπαλάκι στην Κυβέρνηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Νίκος Αναστασιάδης στον Alpha: "Ελπίζω να επικρατήσει σύνεση"
13/08/2018 - 20:42

Έντονη ανησυχία για τις απεργιακές κινητοποιήσεις των εκπαιδευτικών (BINTEO)

Οι εκπαιδευτικές οργανώσεις συνεχίζουν τον κύκλο επαφών με τα πολιτικά κόμματα
10/08/2018 - 20:44

Με απεργίες απαντούν οι εκπαιδευτικές οργανώσεις στο αδιέξοδο (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΟΕΔ, ΟΕΛΜΕΚ, ΟΛΤΕΚ επαναφέρουν τις κινητοποιήσεις - Τι ζητά η κυβέρνηση
09/08/2018 - 20:36

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πάφος: Πατέρας και δίδυμοι γιοι απέσπασαν με απειλές 23.000 ευρώ

Και οι τρεις συνελήφθησαν και ανακρίνονται από τις αρχές

Εντοπίστηκε άνδρας να επιπλέει χωρίς αισθήσεις στο Κόννο

Μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο Γενικό Νοσοκομείο Αμμοχώστου

Αυτή είναι η επιστολή των εκπαιδευτικών προς τον Υπ. Παιδείας

"Η δική μας βούληση εστιάζεται στην ομαλή έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς"
Ελλάδα

Ρέγκλινγκ: Σήμερα για την Ελλάδα υπάρχει σίγουρα πολύ περισσότερη εμπιστοσύνη

Η ανάπτυξη έχει επιστρέψει, η ανεργία εξακολουθεί να είναι υψηλή αλλά σημαντικά χαμηλότερη

Η Ελλάδα βγαίνει από τα Μνημόνια

Από την κρίση του 2009 στην έξοδο του 2018

Γερμανοί αναλυτές: Η Ελλάδα ξανά σε τροχιά ανάπτυξης

«Η λανθασμένη σκληρή πολιτική λιτότητας επιδείνωσε δραματικά την κρίση»
Διεθνή

Η Μάλτα απελαύνει στην Ιταλία 120 μετανάστες που ζούσαν σε παλιό βουστάσιο

Οι άνθρωποι αυτοί ταξίδεψαν νόμιμα στη Μάλτα αλλά δεν διαθέτουν άδεια εργασίας

Αφγανιστάν: Ο πρόεδρος Γάνι ανακοίνωσε υπό όρους εκεχειρία με τους Ταλιμπάν

Μέχρι στιγμής δεν είναι σαφές αν οι ισλαμιστές αντάρτες έχουν αποδεχτεί την πρόταση του

Τραμπ: «Μακαρθισμός» η έρευνα του ειδικού εισαγγελέα Μιούλερ

"Δεν έχω τίποτα να κρύψω και απαιτώ διαφάνεια" δηλώνει ο Αμερικανός Πρόεδρος

tv news

Το «Μπλε» φιλοδοξεί να αγγίξει τον θεατή με τη συγκίνηση που θα προκαλέσει...

Η νέα σειρά του Γιώργου Τσιάκκα, έρχεται στο νέο πρόγραμμα του Alpha Κύπρου (TEASER(
Alpha TV Κύπρου

«Πολίτικη Κουζίνα»με τον Γιώργο Χωραφά & «My Sister's Keeper»με την Cameron Diaz

Βραβευμένες Ελληνικές και Ξένες ταινίες για εσάς, αυτή την Κυριακή στον Alpha Κύπρου!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 19/08/2018 - 20:15ALPHA NEWS