Κύπρος

ΠΟΕΔ: Ο διάλογος που έληξε και ο εξορθολογισμός του ... πλυντηρίου

ΦΥΛΑΚΤΟΥ

Ο τομέας της παιδείας διανύει αδιαμφισβήτητα την μεγαλύτερη κρίση των τελευταίων δεκαετιών. Άλλωστε αυτό αναφέρουν και σε κοινή τους ανακοίνωση οι τρεις εκπαιδευτικές οργανώσεις οι οποίες αποφάσισαν πως η νέα σχολική χρονιά θα αρχίσει με ... απεργιακές κινητοποιήσεις.

Αρχή κάνουν με την πορεία διαμαρτυρίας έξω από το Προεδρικό, στις 28 Αυγούστου.

Οι εκπαιδευτικές οργανώσεις κατέθεσαν μεταξύ άλλων προτάσεις σχετικά με τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών στο Υπουργείο, την στελέχωση των ΚΙΕ και την ετοιμασία σχεδίου πρόωρης αφυπηρέτησης. Η Γενική Διευθύντρια απάντησε μέσω πολυσέλιδης επιστολής πως αυτά μπορούν να συζητηθούν στη συνέχεια όμως δεν μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα. 

Η απάντηση δεν ικανοποίησε τις εκπαιδευτικές οργανώσεις με αποτέλεσμα να επαναφέρουν τα μέτρα που είχαν ήδη εξαγγείλει.

Εξορθολογισμός του .. πλυντηρίου

Την ίδια ώρα, δεν λείπουν τα σχόλια για το αδιέξοδο στο διάλογο μεταξύ Υπουργείου και εκπαιδευτικών οργανώσεων, από σελίδες κοινωνικής δικτύωσης.Ο Πρόεδρος της ΠΟΕΔ, Φίλιος Φυλακτού έγραψε σε ανάρτησή του,

"Εξορθολογισμός πλυντηρίου! Τα ρούχα πλένονται! Ποιο το πρόβλημα? Αν ο Υπουργός Ενέργειας ήταν άλλος, θα το συζητούσαμε και αυτό σήμερα!!!!

Σε μια άλλη ανάρτηση, ο πρόεδρος της οργάνωσης των δασκάλων επαναλαμβάνει πως "ο διάλογος με τον Κώστα Χαμπιαούρη έχει λήξει". Μεταξύ άλλων αναφέρει,

"Ακούσαμε απόψε και για Σχέδιο Β από τον Υπουργό μέσω δημοσιογραφικής διάσκεψης που θα κάνει ο κ.Χαμπιαούρης (τι να πει κάποιος πλέον!!!). Ο κ. Χαμπιαούρης πρέπει να βοηθηθεί για να αντιληφθεί τι είναι η ΜΕΠΕΥ, πώς λειτουργεί, ποιοι μετέχουν, πώς επιλύονται οι διαφορές εκεί και αν, επιτέλους, το αντιληφθεί η ΜΕΠΕΥ να συγκληθεί και να κοπιάσει ο κ. Χαμπιαούρης για να θέσει τα θέματα τεκμηριωμένα για να τα συζητήσουμε. Όσα Σχέδια θέλει ας παρουσιάσει σε δημοσιογραφικές διασκέψεις ή οπουδήποτε αλλού ο κ. Χαμπιαούρης. Για μας ο δήθεν διάλογος μαζί του έχει λήξει. Τόσο απλό".

Επόμενο άρθρο

Την πύλη εξόδου των Κεντρικών φυλακών θα περάσουν 28 κρατούμενοι

Η λίστα περιλαμβάνει 17 Ελληνοκύπριους οι οποίοι θα αναπνεύσουν ... αέρα ελευθερίας
10/08/2018 - 08:22

ΣχετικέςΕιδήσεις

Με νομικά μέτρα προειδοποιούν οι εκπαιδευτικοί εάν υπάρξει αποκοπή μισθών

Επιστολή προς τον Υπουργό Παιδείας τονίζοντας ότι "δεν έχει το δικαίωμα"
19/10/2018 - 17:49

Μέχρι τον Δεκέμβριο ο διάλογος για τις απαλλαγές εκπαιδευτικών

Το Υπουργικό Συμβούλιο ενημερώθηκε για την παραπομπή εργασιακών θεμάτων στη ΜΕΠΕΥ
16/10/2018 - 22:28

"Πράσινο" Υπουργικού για κτιριακή επέκταση του ΤΕΠΑΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

"Έχει ήδη εξασφαλιστεί χώρος", δηλώνει ο Υπουργός Εσωτερικών
16/10/2018 - 21:16

Παράταση στην υποβολή αιτήσεων για φοιτητικά επιδόματα

Η πλειοψηφία των δικαιούχων δεν έχει ακόμη προσκομίσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά
16/10/2018 - 17:33

Προβλήματα ασφάλειας και υγείας στα σχολεία της υπαίθρου (ΒΙΝΤΕΟ)

Εθνική στρατηγική για πρόληψη βίας στα σχολεία από το Υπουργείο Παιδείας
13/10/2018 - 20:47

Δεν θα επιβληθούν δίδακτρα στους φοιτητές Πανεπιστημίου Κύπρου και ΤΕΠΑΚ

Το ξεκαθάρισμα του Υπουργείου Παιδείας για τα προπτυχιακά δίδακτρα
13/10/2018 - 14:54

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Πάφος: Όχημα έκανε "βουτιά" από γκρεμό ύψους 30 μέτρων

Επιβαίνοντες ένας άνδρας και μια γυναίκα - Στο σημείο μέλη της αστυνομικής δύναμης

Δεν επιστρέφει στα κατεχόμενα ο 23χρονος ύποπτος για φόνο

Δόθηκε αρνητική απάντηση από την Κυπριακή Δημοκρατία

Πιλότος Cobalt: Ευχαριστούμε για όλα, ήταν η τελευταία μας πτήση (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα τελευταία λόγια των πιλότων με τον πύργο ελέγχου λίγο πριν να κλείσει η εταιρεία
Ελλάδα

Ορκίστηκε υπουργός Εξωτερικών ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας (ΒΙΝΤΕΟ)

Νίκος Κοτζιάς: Eίμαι ευτυχής, έχουμε κανει ένα βήμα ελπίδας για τη Συμφωνία των Πρεσπών

Εγκρίθηκε η πρόταση Ζάεφ την αναθεώρηση του Συντάγματος

«Συγχαρητήρια φίλε μου Ζόραν Ζάεφ» γράφει ο Αλέξης Τσίπρας στο Twitter

Ορκίζεται αύριο ως Υπουργός Εξωτερικών ο Αλέξης Τσίπρας

Δεν θα δημοσιεύσει την 9σέλιδη επιστολή Κοτζιά καθώς φέρει την ένδειξη "αυστηρά προσωπικό"
Διεθνή

Συρία: Το ΙΚ απελευθέρωσε έξι από τους 27 ομήρους της Σουέιντα

«Πρόκειται για το πρώτο κύμα» έπειτα από τη συμφωνία με το συριακό καθεστώς

Διαδήλωση υπέρ ενός νέου δημοψηφίσματος για το Brexit

Τον Ιούνιο είχαν συμμετάσχει περίπου 100.000 άνθρωποι σε παρόμοια διαδήλωση

tv news

Η Όλγα στέλνει τη Βάσω στην απομόνωση και αυτό θα φέρει ανεπιθύμητες συνέπειες..

Νέα επεισόδια "Τατουάζ" από αυτή τη Δευτέρα σε Νέα Ώρα στον Alpha Κύπρου! (Περίληψη)
Alpha TV Κύπρου

Η «Μουρμούρα» επιστρέφει …με δύο Κυπριακά ζευγάρια στον Alpha Κύπρου! (TRAILER)

Μία τέτοια μουρμούρα,όχι μόνο τη συνηθίζεις,αλλά τη λατρεύεις! Από Δευτέρα 22 Οκτωβρίου..
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/10/2018 - 16:50ΛΟΥΗΣ NIGHT SHOW