Κύπρος

ΠΟΕΔ: Ο διάλογος που έληξε και ο εξορθολογισμός του ... πλυντηρίου

ΦΥΛΑΚΤΟΥ

Ο τομέας της παιδείας διανύει αδιαμφισβήτητα την μεγαλύτερη κρίση των τελευταίων δεκαετιών. Άλλωστε αυτό αναφέρουν και σε κοινή τους ανακοίνωση οι τρεις εκπαιδευτικές οργανώσεις οι οποίες αποφάσισαν πως η νέα σχολική χρονιά θα αρχίσει με ... απεργιακές κινητοποιήσεις.

Αρχή κάνουν με την πορεία διαμαρτυρίας έξω από το Προεδρικό, στις 28 Αυγούστου.

Οι εκπαιδευτικές οργανώσεις κατέθεσαν μεταξύ άλλων προτάσεις σχετικά με τις αποσπάσεις των εκπαιδευτικών στο Υπουργείο, την στελέχωση των ΚΙΕ και την ετοιμασία σχεδίου πρόωρης αφυπηρέτησης. Η Γενική Διευθύντρια απάντησε μέσω πολυσέλιδης επιστολής πως αυτά μπορούν να συζητηθούν στη συνέχεια όμως δεν μπορούν να εφαρμοστούν άμεσα. 

Η απάντηση δεν ικανοποίησε τις εκπαιδευτικές οργανώσεις με αποτέλεσμα να επαναφέρουν τα μέτρα που είχαν ήδη εξαγγείλει.

Εξορθολογισμός του .. πλυντηρίου

Την ίδια ώρα, δεν λείπουν τα σχόλια για το αδιέξοδο στο διάλογο μεταξύ Υπουργείου και εκπαιδευτικών οργανώσεων, από σελίδες κοινωνικής δικτύωσης.Ο Πρόεδρος της ΠΟΕΔ, Φίλιος Φυλακτού έγραψε σε ανάρτησή του,

"Εξορθολογισμός πλυντηρίου! Τα ρούχα πλένονται! Ποιο το πρόβλημα? Αν ο Υπουργός Ενέργειας ήταν άλλος, θα το συζητούσαμε και αυτό σήμερα!!!!

Σε μια άλλη ανάρτηση, ο πρόεδρος της οργάνωσης των δασκάλων επαναλαμβάνει πως "ο διάλογος με τον Κώστα Χαμπιαούρη έχει λήξει". Μεταξύ άλλων αναφέρει,

"Ακούσαμε απόψε και για Σχέδιο Β από τον Υπουργό μέσω δημοσιογραφικής διάσκεψης που θα κάνει ο κ.Χαμπιαούρης (τι να πει κάποιος πλέον!!!). Ο κ. Χαμπιαούρης πρέπει να βοηθηθεί για να αντιληφθεί τι είναι η ΜΕΠΕΥ, πώς λειτουργεί, ποιοι μετέχουν, πώς επιλύονται οι διαφορές εκεί και αν, επιτέλους, το αντιληφθεί η ΜΕΠΕΥ να συγκληθεί και να κοπιάσει ο κ. Χαμπιαούρης για να θέσει τα θέματα τεκμηριωμένα για να τα συζητήσουμε. Όσα Σχέδια θέλει ας παρουσιάσει σε δημοσιογραφικές διασκέψεις ή οπουδήποτε αλλού ο κ. Χαμπιαούρης. Για μας ο δήθεν διάλογος μαζί του έχει λήξει. Τόσο απλό".

Επόμενο άρθρο

Την πύλη εξόδου των Κεντρικών φυλακών θα περάσουν 28 κρατούμενοι

Η λίστα περιλαμβάνει 17 Ελληνοκύπριους οι οποίοι θα αναπνεύσουν ... αέρα ελευθερίας
10/08/2018 - 08:22

ΣχετικέςΕιδήσεις

Καταγγελία για κωλυσιεργία στην προώθηση της νομοθεσίας για διορισίμους

Τι ζητά από το Υπ. Παιδείας η Προοδευτική Κίνηση Δασκάλων και Νηπιαγωγών
07/12/2018 - 10:41

Αυτές είναι οι ταινίες που θα λάβουν χρηματοδότηση για το έτος 2018-2019

Δείτε τον κατάλογο που ενέκρινε η αρμόδια Επιτροπή και ανακοίνωσε το Υπουργείο Παιδείας
04/12/2018 - 16:57

Τι λένε Εκκλησία και γονείς για τις εξομολογήσεις μαθητών στα σχολεία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ούτε απαγορεύει ούτε αναγκάζει απαντά το Υπουργείο Παιδείας
28/11/2018 - 20:53

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το νέο σύστημα αξιολόγησης των μαθητών (ΒΙΝΤΕΟ)

Καταργούνται τα απροόπτα διαγωνίσματα, ενώ οι εκπαιδευτικοί θα επιστρέψουν στα θρανία
19/11/2018 - 15:22

ΑΚίΔΑ: Καταγγέλλει αύξηση μαθητών ανά τμήμα σε δημόσιο νηπιαγωγείο της Λάρνακας

Κάνει λόγο για "κακό προηγούμενο" από πλευράς Υπουργείου Παιδείας
18/11/2018 - 20:10

Εκπαιδευτικές Οργανώσεις: Έλαβαν πρόσκληση για έναρξη διαλόγου από το Υπουργείο

Για μονομερής εγγραφή θεμάτων ατζέντας κάνει λόγο ο ΓΓ της ΠΟΕΔ
13/11/2018 - 20:57

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε 4 πρόσωπα στην Πάφο για κλοπές

Τέθηκαν υπό κράτηση για διευκόλυνση των ανακρίσεων

Καταζητούμενο πρόσωπο για διάρρηξη χρυσοχοείου και κλοπή στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Στην δημοσιότητα οι φωτογραφίες του για τον εντοπισμό του
Ελλάδα

Ανάκληση της απόφασης της Αλβανίας για παραχώρηση γης που ανήκει σε Έλληνες

Η Ελλάδα εκφράζει την ανησυχία της σχετικά με την απόφαση του υπουργικού της Αλβανίας

«Ο αδερφός μου»: Το συγκλονιστικό βίντεο που έγινε viral (BINTEO)

Το συγκινητικό βίντεο για άτομα με αναπηρίες που κάνει τον γύρο του διαδικτύου...

Στο Μαρακές για το Παγκόσμιο Σύμφωνο για τη μετανάστευση ο Αλέξης Τσίπρας

Η ομιλία του Έλληνα Πρωθυπουργού για τις θέσεις της Ελλάδας και οι διμερείς επαφές του
Διεθνή

Γιαγιά ηλικίας 102 ετών γίνεται η γηραιότερη skydiver (ΒΙΝΤΕΟ+ΦΩΤΟ)

Έσπασε όλα τα ρεκόρ για φιλανθρωπικό σκοπό

Με υπερηχητικούς πυραύλους ενισχύει τα μαχητικά της η Ρωσία

Τι αναφέρει πηγή του Ρωσικού Υπουργείου Άμυνας

Αυτή είναι η πρώτη "σέλφι" από τον Άρη

Η ΝΑSA έδωσε στη δημοσιότητα την πρώτη φωτογραφία του InSight

tv news

«Το Τατουάζ» Ο Σέκερης έρχεται αντιμέτωπος με μια αλήθεια που θα τον σοκάρει.

Η Ελένη με την Όλγα προσπαθούν να πείσουν τον Αλέξανδρο... Τετάρτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

H Μάρθα αποφασίζει να αποκαλύψει στη Μαρίνα το μυστικό που κρύβει για το Μήνα...

H δικαστική απόφαση για τα παιδιά βγήκε... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη: Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 12/12/2018 - 11:45ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ