Κύπρος

Στα "φόρτε" επιδημίες, ιώσεις και άλλες ασθένειες (BINTEO)

ΑΣΘΕΝΕΙΑ

Αυξημένη κίνηση παρατηρείται τα τελευταία εικοσιτετράωρα στο τμήμα επειγόντων περιστατικών ως αποτέλεσμα των καλοκαιρινών ιώσεων.

Δρ. Στέλιος Βουνιώτης, Παθολόγος
"Και τους καλοκαιρινούς μήνες έχουμε ασθένειες που μας ταλαιπωρούν...είναι οι τροφικές δηλητηριάσεις, πόνο στη κοιλιά...ηλιάσεις λόγω θερμοκρασιών. Πρέπει να προστατευόμαστε."

Κόσμος:
"Έχω πόνο στην κοιλιά..."
"Έκανε εμετούς, ζαλίστηκε ο γιος μου τον φέραμε εδώ...δουλεύει στα κτίσματα."
"Έχω άσθμα και είμαι χειρότερα."
"Κάνει εμετό έχει πονοκεφάλους..."

Και αν νομίζετε ότι η γρίπη και ο πονόλαιμος είναι αποκλειστικό προνόμιο του χειμώνα, τότε κάνετε λάθος...

Δρ. Στέλιος Βουνιώτης, Παθολόγος
"Επιπλέον υπάρχουν και κάποιοι ιοί που ευδοκιμούν καλύτερα το καλοκαίρι που προκαλούν πονόλαιμο, ρινική συμφόρησημ, πυρετός, φτέρνισμα."

Οι συνήθεις ιώσεις που παραμονεύουν κατά τους καλοκαιρινούς μήνες για να ``χτυπήσουν`` τον ανθρώπινο οργανισμό είναι η ωτίτιδα, η τροφική δηλητηρίαση, η ηλίαση, η θερμοπληξία ως απόρροια των υψηλών θερμοκρασιών, η γαστρεντερίτιδα, διάφορες ουρολοιμώξεις ακόμη και η επιπεφυκίτιδα που μπορεί να παρουσιαστεί λόγω των υψηλών επιπέδων σκόνης στην ατμόσφαιρα.

Μέτρα πρόληψης και προστασίας του οργανισμού από τις καλοκαιρινές επιδημίες είναι αναμφισβήτητα η αποφυγή έκθεσης στον ήλιο από τις 12 το μεσημέρι μέχρι τις 4 το απόγευμα, η φύλαξη τροφών σε θερμοκρασίες που δεν τις αλλοιώνουν και η κατανάλωση άφθονου νερού....Επιπλέον, βαριά πάσχοντες και ευάλωτες ομάδες πρέπει να είναι  ιδιαίτερα προσεκτικοί και να αποφεύγουν να κυκλοφορούν στον ήλιο.

Οι ειδικοί συστήνουν πως αν τα συμπτώματα ιώσης επιμείνουν πάνω από δύο 24ωρα οι ασθενείς θα πρέπει να επισκέπτονται άμεσα τον γιατρό.

Επόμενο άρθρο

Άγρια καταδίωξη με πυροβολισμούς για κλέφτες...κρεοπωλείου στη Λεμεσό (BINTEO)

Συνελήφθη νεαρός ενώ αναζητείται άλλο ένα πρόσωπο
20/08/2018 - 20:48

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ζωτικής σημασίας για την πρόληψη ιώσεων οι εμβολιασμοί (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι πρώτες ιώσεις του χειμώνα, έκαναν την εμφάνιση τους
06/10/2018 - 21:03

Σήμα κινδύνου για τις επιπτώσεις υψηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στη Μεσόγειο

Τι δήλωσε στον Alpha ο Πάνος Χατζηνικολάου για τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής
31/05/2018 - 11:54

Κι όμως η γυμναστική μπορεί να μειώσει τις ρυτίδες

Όλα τα οφέλη από την άσκηση...
06/11/2017 - 10:22

Οι παιδικές, εποχικές ασθένειες και τρόποι πρόληψης και προστασίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Δρ. Κυριάκος Χατζηλαμπρής δίνει συμβουλές για γονείς και εκπαιδευτικούς
10/10/2017 - 13:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ανατροπή στην υπόθεση απόπειρας φόνου στον Λυθροδόντα

Η Αστυνομία προχώρησε και στη σύλληψη του 26χρονου που δέχτηκε την επίθεση

Αυτοί καταζητούνται για υποθέσεις κλοπών στη Λεμεσό (ΦΩΤΟ)

Η Αστυνομία ζητά την βοήθεια των πολιτών για τον εντοπισμό τους

Oστά Ε/κ αγνοούμενου εντοπίστηκαν σε πηγάδι στην κατεχόμενη Σίντα

Ο Νέστορας Νέστορος εξέφρασε την ελπίδα να συνεχιστούν τα ευρήματα της ΔΕΑ
Ελλάδα

Χειροπέδες σε Ελληνίδα για τρομοδέμα στην Γερμανίδα Καγκελάριο Άνγκελα Μέρκελ

Ταυτοποιήθηκαν τα αποτυπώματα της στο αντικείμενο που περιείχε εκρηκτικό μηχανισμό

Απέδρασε σπάζοντας το βραχιολάκι εντοπισμού ο υπόδικος Ζαν Κλοντ Όσβαλντ

Είναι κατηγορούμενος για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος

Κυπαρισσία: Κοπάνα από το σχολείο εξελίχθηκε σε τραγωδία (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Τρεις 15χρονοι φίλοι και συμμαθητές έσβησαν στην άσφαλτο
Διεθνή

Ερντογάν: Μια μέρα οι τρομοκράτες θα στρέψουν τα όπλα τους εναντίον σας

Πυρά εναντίον των κρατών - μελών της ΕΕ, εξαπέλυσε ο Τούρκος Πρόεδρος

Ορατή από το διάστημα η καταστροφή στην Καλιφόρνια (ΦΩΤΟ)

Η ΝΑSA κατέγραψε εικόνα της καμένης γης από το πέρασμα της φονικής πυρκαγιάς

Στήριξη στη Σαουδική Αραβία για το φόνο Κασόγκι εξέφρασε ο Τραμπ

Ξεκαθάρισε ότι η CIA δεν έχει στη διάθεση της "τίποτα απόλυτα βέβαιο"

tv news

Ο Κωστής προσπαθεί να αποδείξει πως αξίζει μια ευκαιρία να βγει έξω με εγγύηση..

Η μόνη του ελπίδα για να απελευθερωθεί,η Έλλη..«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη: Nέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Η απόφαση της Όλγας καταρρακώνει τον Στέφανο.Για 1η φορά της γυρίζει την πλάτη..

Η αστυνομία εντοπίζει το αυτοκίνητο της Τόνιας Βούλγαρη «Το Τατουάζ»Τετάρτη Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 21/11/2018 - 22:00ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ