Ψυχαγωγία

Χαράλαμπος Στρατουράς: Το πρωί οικοδόμος, το βράδυ φοιτητής (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο κύριος Χαράλαμπος Στρατουράς είναι ένα τρανό παράδειγμα ότι όταν υπάρχει θέληση μπορείς να καταφέρεις τα πάντα.

Σε ηλικία 12 ετών αναγκάστηκε να αφήσει το σχολείο και να βγει στο μεροκάματο της οικοδομής, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε στη συνέχεια να πραγματοποιήσει το όνειρο του, που ήταν οι σπουδές και η μόρφωση.

Αν και είχε την ευκαιρία το 1986 να φοιτήσει στον κλάδο των Οικονομικών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο ο κύριος Χαράλαμπος λόγω της οικογένειας του και των τριών παιδιών του που βρίσκονταν σε μικρή ηλικία, τελικά δεν κατάφερε να επιτύχει τον στόχο του αφού αποφάσισε  να παραμείνει κοντά στην οικογένεια του που ήταν η προτεραιότητα του.

Ο ίδιοςόμως δεν το έβαλε κάτω.

 «Στα 58 μου αποφάσισα να πάρω ένα πτυχίο της Νομικής. Ήταν ένα όνειρο ζωής και μου δόθηκε η ευκαιρία να το πραγματοποιήσω.... Ξεκίνησα κανονικά, καθημερινά και ανελλιπώς. Το όνειρο μου πραγματοποιήθηκε το 2018 όπου αποφοίτησα».

Η οικογένεια του πάντα δίπλα του να τον στηρίζει σε όλη του την προσπάθεια και ιδιαίτερα η σύζυγος του που στάθηκε δίπλα του βράχος.

«Όταν υπάρχει θέληση και ένα όνειρο μπορείς να πραγματοποιήσεις τα πάντα... Επειδή όλη η οικογένεια μου γνώριζε το όνειρο μου, μου συμπαραστάθηκαν και κυρίως η σύζυγος μου που της οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ, διότι είχε μεγάλο κουράγιο να με ανέχεται»

«Το όνειρο μου είναι από 12 ετών που πήρα την τσάντα μου για πρώτη φορά να πάω για δουλειά και εξασκώ το επάγγελμα του οικοδόμου ανελλιπώς μέχρι σήμερα, να βρεθώ ενώπιον του δικαστηρίου και των δικαστών σαν δικηγόρος να εξασκήσω το επάγγελμα έστω και για μια φορά. Είναι το όνειρο μου και θα το πραγματοποιήσω!»

Την όμορφη ιστορία του κ. Χαράλαμπου είδαμε μέσα από την εκπομπή «Με αγάπη Χριστιάνα» και το ρεπορτάζ της Βαρβάρας Ζαχαρίου. 

 

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Εντοπίστηκε νεκρός 78χρονος στην παραλία του Μενεού

Οι Αρχές διερευνούν τα αίτια θανάτου - Αναμένεται τα αποτελέσματα της νεκροτομής
23/07/2018 - 12:09

92χρονη σκότωσε τον 72χρονο γιο της επειδή ήθελε να τη στείλει σε..οίκο ευγηρίας

Έκρυψε δύο πιστόλια στις τσέπες της ρόμπας της και πήγε να αναμετρηθεί με τον γιο της
04/07/2018 - 09:39

Γεροσκήπου: Νεκρός 83χρονος τουρίστας στην παραλία "Ρίκκος"

Έχασε τις αισθήσεις του ενώ κολυμπούσε και έχοντας τη γυναίκα του στο πλευρό του
25/06/2018 - 13:40

Νέο θανατηφόρο με θύμα ηλικιωμένο στη Λεμεσό

Παρασύρθηκε από διερχόμενο όχημα κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες
19/05/2018 - 16:53

Ποινική δίωξη στις διευθύντριες για το θάνατο ηλικιωμένου σε οίκο ευγηρίας

Νέα δεδομένα φέρνει η απόφαση του Γενικού Εισαγγελέα για την υπόθεση
28/12/2017 - 21:03

Έριξαν φως οι κάμερες ασφαλείας για το θάνατο 70χρονου (ΒΙΝΤΕΟ)

Υπό οκταήμερη κράτηση η 27χρονη από την Σρι Λάνκα
21/12/2017 - 20:24

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Δεν έχω χρήματα για να μείνω κάπου" φώναζε επιβάτης της Cobalt (BINTEO)

Η τελευταία ανακοίνωση της εταιρείας και τα μηνύματα προς όσους επρόκειτο να ταξιδέψουν

Η επίσημη ανακοίνωση της Cobalt για το κλείσιμο της

Τι αναφέρει για όσους ετοιμάζονταν να ταξιδέψουν τις επόμενες ημέρες με τις αερογραμμές

Mε το ίδιο αεροσκάφος η πρώτη αναχώρηση και η τελευταία άφιξη της Cobalt...

"Τίτλοι τέλους" με τη πτήση Heathrow-Λάρνακα 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα γης 17ης Οκτωβρίου
Ελλάδα

Τσίπρας: "Δεν θα ανεχθώ καμία διγλωσσία και καμία προσωπική στρατηγική" (ΒΙΝΤΕΟ)

"Βαθιά να με θάψουν θέλησαν, ξέχασαν ότι είμαι σπόρος" απαντά ο παραιτηθέντας Κοτζιάς

Νίκος Κοτζιάς: "Βαθιά να με θάψουν θέλησαν, ξέχασαν ότι είμαι σπόρος"

Η απάντηση του παραιτηθέντα Υπουργού Εξωτερικών στον Αλέξη Τσίπρα

Δεκτή έγινε η παραίτηση του Υπουργού Εξωτερικών της Ελλάδος Νίκου Κοτζιά

Τη θέση αναλαμβάνει ο ίδιος ο Πρωθυπουργός της χώρας Αλέξης Τσίπρας
Διεθνή

Η στιγμή που ο ένοπλος εισβάλλει στο κολλέγιο και σκορπίζει το θάνατο (ΒΙΝΤΕΟ)

Μακελειό στην Κριμαία με 18, κυρίως έφηβους, νεκρούς και δεκάδες τραυματίες

Αποχωρεί από τη θέση του ο ειδικός απεσταλμένος των Ηνωμένων Εθνών για τη Συρία

Οι λόγοι της παραίτησης του, η ημερομηνία της απόσυρσης του και το έργο του

Σε συναγερμό οι βρετανικές αρχές λόγω ύποπτου δέματος

Εντοπίστηκε τυχαία από την Αστυνομία σε δρόμο κοντά στο υπουργείο εσωτερικών

tv news

Η Άννα θορυβείται από τις πληροφορίες του Αλέξανδρου σχετικά με τον Τόνυ...

Κινητοποιεί τη Μαργκώ για να μάθει..Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδιά "Τατουάζ"
Alpha TV Κύπρου

Στα γυρίσματα όλοι θα αντιμετωπίσουν τις ομοιότητες της Νάντιας και της Μαρίνας

Η Κάτια«ξεθάβει»τη ζωγραφιά της Μαρίνας«Γυναίκα Χωρίς Όνομα»Δείτε αυτή την εβδομάδα(VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/10/2018 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ