Ψυχαγωγία

Χαράλαμπος Στρατουράς: Το πρωί οικοδόμος, το βράδυ φοιτητής (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο κύριος Χαράλαμπος Στρατουράς είναι ένα τρανό παράδειγμα ότι όταν υπάρχει θέληση μπορείς να καταφέρεις τα πάντα.

Σε ηλικία 12 ετών αναγκάστηκε να αφήσει το σχολείο και να βγει στο μεροκάματο της οικοδομής, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε στη συνέχεια να πραγματοποιήσει το όνειρο του, που ήταν οι σπουδές και η μόρφωση.

Αν και είχε την ευκαιρία το 1986 να φοιτήσει στον κλάδο των Οικονομικών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο ο κύριος Χαράλαμπος λόγω της οικογένειας του και των τριών παιδιών του που βρίσκονταν σε μικρή ηλικία, τελικά δεν κατάφερε να επιτύχει τον στόχο του αφού αποφάσισε  να παραμείνει κοντά στην οικογένεια του που ήταν η προτεραιότητα του.

Ο ίδιοςόμως δεν το έβαλε κάτω.

 «Στα 58 μου αποφάσισα να πάρω ένα πτυχίο της Νομικής. Ήταν ένα όνειρο ζωής και μου δόθηκε η ευκαιρία να το πραγματοποιήσω.... Ξεκίνησα κανονικά, καθημερινά και ανελλιπώς. Το όνειρο μου πραγματοποιήθηκε το 2018 όπου αποφοίτησα».

Η οικογένεια του πάντα δίπλα του να τον στηρίζει σε όλη του την προσπάθεια και ιδιαίτερα η σύζυγος του που στάθηκε δίπλα του βράχος.

«Όταν υπάρχει θέληση και ένα όνειρο μπορείς να πραγματοποιήσεις τα πάντα... Επειδή όλη η οικογένεια μου γνώριζε το όνειρο μου, μου συμπαραστάθηκαν και κυρίως η σύζυγος μου που της οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ, διότι είχε μεγάλο κουράγιο να με ανέχεται»

«Το όνειρο μου είναι από 12 ετών που πήρα την τσάντα μου για πρώτη φορά να πάω για δουλειά και εξασκώ το επάγγελμα του οικοδόμου ανελλιπώς μέχρι σήμερα, να βρεθώ ενώπιον του δικαστηρίου και των δικαστών σαν δικηγόρος να εξασκήσω το επάγγελμα έστω και για μια φορά. Είναι το όνειρο μου και θα το πραγματοποιήσω!»

Την όμορφη ιστορία του κ. Χαράλαμπου είδαμε μέσα από την εκπομπή «Με αγάπη Χριστιάνα» και το ρεπορτάζ της Βαρβάρας Ζαχαρίου. 

 

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ελλείπει από την οικία του ηλικιωμένος (ΦΩΤΟ)

Λείπει από την οικία του από χθες το πρωί
11/12/2018 - 18:36

Όχημα παρέσυρε ηλικιωμένο άνδρα και ακολούθως εγκατέλειψε τη σκηνή

Η Αστυνομία βρέθηκε άμεσα στη σκηνή και διεξάγει έρευνες για εντοπισμό του οδηγού
04/12/2018 - 21:32

Ηλικιωμένος κινδύνεψε να καεί ζωντανός στο σπίτι του (ΒΙΝΤΕΟ)

Το σπίτι του τυλίχθηκε στις φλόγες λόγω διαρροής υγραερίου σε θερμάστρα
21/11/2018 - 08:37

Μάχη για να κρατηθεί στη ζωή δίνει 61χρονος που παρασύρθηκε από όχημα

32χρονος οδηγός συνελήφθη για διευκόλυνση των ανακρίσεων
25/10/2018 - 06:50

Εντοπίστηκε νεκρός 78χρονος στην παραλία του Μενεού

Οι Αρχές διερευνούν τα αίτια θανάτου - Αναμένεται τα αποτελέσματα της νεκροτομής
23/07/2018 - 12:09

92χρονη σκότωσε τον 72χρονο γιο της επειδή ήθελε να τη στείλει σε..οίκο ευγηρίας

Έκρυψε δύο πιστόλια στις τσέπες της ρόμπας της και πήγε να αναμετρηθεί με τον γιο της
04/07/2018 - 09:39

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χάκερς κατάφεραν πρόσβαση στο Ευρωκοινοβούλιο μέσω της Κύπρου επί 3 χρόνια

Έστελναν email τύπου fishing και κατάφεραν να ψαρέψουν κωδικούς του Ευρωκοινοβουλίου

Καταγγέλλει τους ιδιοκτήτες η Κυβέρνηση για την έξωση ενοίκων από τα σπίτια τους

"Είναι μια εντελώς αυθαίρετη και προφανώς παράνομη ενέργεια", επισημαίνει ο Προδρόμου

Μεζέδες και ζιβανία επιστράτευσαν οι κάτοικοι του Τροόδους για το κρύο (ΒΙΝΤΕΟ)

Αναμένουν με αγωνία ντόπιους και ξένους επισκέπτες στις χιονισμένες κορυφές του Ολύμπου
Ελλάδα

Τραγικό θάνατο βρήκε άνδρας σε λατομείο της Δράμας

Ο άτυχος 40χρονος ενώ εργαζόταν καταπλακώθηκε από όγκο μαρμάρου

Τσίπρας και Ζάεφ προτεινόμενοι για Νόμπελ Ειρήνης

Γκουτέρες: Η συμφωνία των Πρεσπών αποτελεί πρότυπο επίλυσης διεθνών διενέξεων

Που στρέφονται οι έρευνες για την βομβιστική επίθεση στον ΣΚΑΪ; (ΦΩΤΟ)

"Τέλεια έκρηξη" χαρακτηρίζει την επίθεση η Αντιτρομοκρατική
Διεθνή

Ο "ύμνος" των Κίτρινων Γιλέκων που έγινε viral (ΒΙΝΤΕΟ)

Χτύπησε μισό εκατομμύριο προβολές μέσα σε μια μόλις ημέρα

Έκλεψε εκατοντάδες λουκάνικα από Christmas Market της Γερμανίας

Διαπίστωσαν ότι εξαφανίστηκαν οκτώ μεγάλα κιβώτια με λουκάνικα

Παραιτήθηκε ο Πρωθυπουργός του Βελγίου

Τα "έσπασε" με τους κυβερνητικούς εταίρους και έμεινε μόνος

tv news

Τόνυ και Τατιάνα στο νοσοκομείο... Η Τατιάνα προχωράει σε πρόωρο τοκετό...

Θα σωθεί το μωρό;; «Το Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Ο Μιχάλης μαθαίνει από τη Σοφία ότι το παιδί που περιμένει είναι του Δημήτρη...

Θα αναλάβει η Κάτια την επιμέλεια των παιδιών; «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 19/12/2018 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ