Ψυχαγωγία

"Είχα πει πως ή θα συνεχίσω με χάπια ή θα βρεθώ στο τρελοκομείο"

Σε μία εφ' όλης της ύλης συνέντευξη που παραχώρησε η Μαρία Ένεζλη στην εφημερίδα Real Life, αποκάλυψε τον λόγο που την οδήγησε στο να αφήσει για ένα μεγάλο διάστημα την τηλεόραση και τον κόσμο του θεάματος.

Η παρουσιάστρια εξομολογήθηκε πως κατάφερε να ανασυγκροτηθεί και να ξαναβρεί τον εαυτό της, που όπως λέει η ίδια είχε χάσει όλο αυτό το διάστημα, ενώ εξήγησε πώς πήρε την απόφαση να επιστρέψει και μάλιστα πιο δυναμική και πιο αποφασισμένη από ποτέ.

Ακολουθεί απόσπασμα της συνέντευξής της:

Νιώθεις ότι σε αποδέχθηκε εύκολα το σύστημα;

Φυσικά και έχω αντιμετωπίσει δυσκολίες και προβλήματα. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατηγορώ αυτούς που μου τα δημιουργούν, αλλά τον εαυτό μου, που άφησα χώρο να με επηρεάσουν. Ήμουν πολύ πιο καλοπροαίρετη απ’ ό,τι έπρεπε. Το σωστό είναι να θέτεις όρια. Πολλές φορές ζητάω τα ρέστα από τον εαυτό μου.

Υπήρξε ένα διάστημα αποχής σου από την τηλεόραση. Τι σου έλειψε τότε;

Αρχικά δεν μου έλειψε καθόλου η τηλεόραση. Ο λόγος που έφυγα ήταν το γεγονός ότι είχα χάσει τον εαυτό μου. Οταν έφυγα από την τηλεόραση, είχα φτάσει πια στο πικ του να μην περνάω καλά. Ήμουν πάρα πολύ ευάλωτη και τα έπαιρνα όλα μέσα μου. Οπως προείπα, ήμουν αρκετά καλοπροαίρετη. Είχα πει πως ή θα συνεχίσω με χάπια ή θα βρεθώ στο τρελοκομείο. Αποφάσισα να σταματήσω από την τηλεόραση και να αποφασίσω πού πάω, βρίσκοντάς τα με τον εαυτό μου. Κατάλαβα ότι, στο σημείο που είχα φτάσει, υπήρξα στάσιμη, χωρίς καμία εξέλιξη. Δεν μπορούσα, λοιπόν, να δουλέψω -ιδιαίτερα σε συνάρτηση με το γεγονός ότι έγραφα και σε εφημερίδα.

Και τι σε έκανε να επιστρέψεις;

Μου άρεσε πολύ η δουλειά μου στην εφημερίδα. Απολάμβανα το ελεύθερο ρεπορτάζ αλλά και πολλά lifestyle θέματα, με τα οποία ασχολιόμουν και στην εκπομπή. Ηρέμησα και δούλεψα πολύ με τον εαυτό μου. Η τηλεόραση είναι κάτι σαν ναρκωτικό. Βρισκόμουν σε αυτήν πολλά χρόνια, μόλις ξαναέβαλα τα πράγματα σε μία τάξη επέστρεψα. Αυτή τη φορά είμαι όπως πρέπει. Είμαι η Μαρία χωρίς να έχω χάσει τον εαυτό μου, πολύ πιο υποψιασμένη και συνειδητοποιημένη.

Έχεις όντως πάρει το «τηλεοπτικό» σου μάθημα;

Η επιστροφή μου στην τηλεόραση έγινε πολύ ομαλά, αφού η πρώτη πρόταση, την οποία και είχα δεχτεί, ήταν από τον Φώτη και τη Μαρία. Ήμουν τυχερή, διότι, με το που αποφάσισα να επιστρέψω στην τηλεόραση, βρέθηκα σε μια εκπομπή με άκρως θετικό κλίμα.

Επόμενο άρθρο

Νταλάρας:"Οι αντιθέσεις που είχα μαζί του, με κάνουν να λυπάμαι ακόμα πιο βαθιά"

Το τελευταίο αντίο του Γιώργου Νταλάρα στον Τζίμη Πανούση δείχνει μεγαλείο ψυχής
14/01/2018 - 11:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

Λοέ: «Πρέπει να κερδίσουμε ξανά την εμπιστοσύνη όλων» (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο μέσος της Ομόνοιας μίλησε για τη σημαντικότητα του επόμενου αγώνα, αλλά και για τον ίδιο
17/10/2018 - 15:09

H ... αναγέννηση του Φάνου Κατελάρη

Αφήνει οριστικά πίσω τον τραυματισμό και επιστρέφει δυνατός
10/10/2018 - 09:15

Στην αναμονή του «Τζίμη» στην Ομόνοια

«Αγώνα δρόμου» κάνει ο Κύπριος διεθνής για να είναι παρόν στο ΓΣΠ κόντρα στον Απόλλωνα
04/10/2018 - 17:18

Επέστρεψαν πίσω στο σπίτι τους οι 5 Αιγύπτιοι ψαράδες (ΒΙΝΤΕΟ)

Η πρέσβειρα της Αιγύπτου τους υποδέχθηκε στο λιμάνι Λεμεσού
29/09/2018 - 18:25

Ένα χρόνο μετά: Ο Παναγή δηλώνει περήφανος για την επιστροφή του (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας μίλησε για την επάνοδο του μετά από περίπου ένα χρόνο
21/09/2018 - 14:00

Πάει στην «Αρένα» για την ολική της επιστροφή η Ομόνοια

Τη νίκη που θα του δώσει την ψυχολογία θέλει το τριφύλλι την επόμενη αγωνιστική
17/09/2018 - 16:58

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε 30χρονο στη Λευκωσία για κλοπής και παράνομη κατοχή περιουσίας

Οι αστυνομικοί μετά από έρευνες εντόπισαν στο σπίτι του ρόπαλα και μαχαίρια

Λεμεσός: Ανήλικος επιτέθηκε και τραυμάτισε λοχία της αστυνομίας

Τρεις νεαροί οδηγήθηκαν στο αστυνομικό τμήμα μετά από συμπλοκή

50 χιλιάδες ευρώ έκαναν "φτερά" από όχημα 29χρονης στην Πάφο

Άγνωστοι παραβίασαν το αυτοκίνητο και απέσπασαν τις εισπράξεις της ημέρας
Ελλάδα

Ο Ρουβίκωνας "χτύπησε" την πρεσβεία του Καναδά (ΒΙΝΤΕΟ)

Η οργάνωση ανέλαβε την ευθύνη και έδωσε στη δημοσιότητα εικόνες από την επίθεση

Κοτζιάς: Με λάσπη, ψέματα και συκοφαντίες υπονομεύουν την αξιοπρέπεια μου

Ο τέως υπουργός Εξωτερικών επανέρχεται στο θέμα της παραίτησής του

Ανήλικος αλλοδαπός διακινούσε ναρκωτικά στην Πάτρα

Τι διαπίστωσαν μετά από έλεγχο αστυνομικοί της Ομάδας ΔΙ.ΑΣ.
Διεθνή

Λονδίνο και Παρίσι δεν ικανοποιούνται από τις εξηγήσεις για τον Θάνατο Κασόγκι

"Οι σαουδαραβικές αρχές έχουν αλλάξει τακτική, παραδέχθηκαν τα γεγονότα"

Πρόωρο κάθε σχόλιο για κυρώσεις στη Σοαυδ. Αραβίας, λέει ο Αμερικανός ΥΠΟΙΚ

Eπιβεβαίωσε πως δεν θα συμμετάσχει σε μια επενδυτική διάσκεψη στη Σαουδική Αραβία

Τουλάχιστον 17 άνθρωποι σκοτώθηκαν από εκτροχιασμό τρένου στην Ταϊβάν

Περισσότεροι από 30 άνθρωποι παραμένουν εγκλωβισμένοι στην αμαξοστοιχία

tv news

Η Όλγα στέλνει τη Βάσω στην απομόνωση και αυτό θα φέρει ανεπιθύμητες συνέπειες..

Νέα επεισόδια "Τατουάζ" από αυτή τη Δευτέρα σε Νέα Ώρα στον Alpha Κύπρου! (Περίληψη)
Alpha TV Κύπρου

Η «Μουρμούρα» επιστρέφει …με δύο Κυπριακά ζευγάρια στον Alpha Κύπρου! (TRAILER)

Μία τέτοια μουρμούρα,όχι μόνο τη συνηθίζεις,αλλά τη λατρεύεις! Από Δευτέρα 22 Οκτωβρίου..
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 22/10/2018 - 09:30DEAL