Ψυχαγωγία

"Είχα πει πως ή θα συνεχίσω με χάπια ή θα βρεθώ στο τρελοκομείο"

Σε μία εφ' όλης της ύλης συνέντευξη που παραχώρησε η Μαρία Ένεζλη στην εφημερίδα Real Life, αποκάλυψε τον λόγο που την οδήγησε στο να αφήσει για ένα μεγάλο διάστημα την τηλεόραση και τον κόσμο του θεάματος.

Η παρουσιάστρια εξομολογήθηκε πως κατάφερε να ανασυγκροτηθεί και να ξαναβρεί τον εαυτό της, που όπως λέει η ίδια είχε χάσει όλο αυτό το διάστημα, ενώ εξήγησε πώς πήρε την απόφαση να επιστρέψει και μάλιστα πιο δυναμική και πιο αποφασισμένη από ποτέ.

Ακολουθεί απόσπασμα της συνέντευξής της:

Νιώθεις ότι σε αποδέχθηκε εύκολα το σύστημα;

Φυσικά και έχω αντιμετωπίσει δυσκολίες και προβλήματα. Παρ’ όλα αυτά, δεν κατηγορώ αυτούς που μου τα δημιουργούν, αλλά τον εαυτό μου, που άφησα χώρο να με επηρεάσουν. Ήμουν πολύ πιο καλοπροαίρετη απ’ ό,τι έπρεπε. Το σωστό είναι να θέτεις όρια. Πολλές φορές ζητάω τα ρέστα από τον εαυτό μου.

Υπήρξε ένα διάστημα αποχής σου από την τηλεόραση. Τι σου έλειψε τότε;

Αρχικά δεν μου έλειψε καθόλου η τηλεόραση. Ο λόγος που έφυγα ήταν το γεγονός ότι είχα χάσει τον εαυτό μου. Οταν έφυγα από την τηλεόραση, είχα φτάσει πια στο πικ του να μην περνάω καλά. Ήμουν πάρα πολύ ευάλωτη και τα έπαιρνα όλα μέσα μου. Οπως προείπα, ήμουν αρκετά καλοπροαίρετη. Είχα πει πως ή θα συνεχίσω με χάπια ή θα βρεθώ στο τρελοκομείο. Αποφάσισα να σταματήσω από την τηλεόραση και να αποφασίσω πού πάω, βρίσκοντάς τα με τον εαυτό μου. Κατάλαβα ότι, στο σημείο που είχα φτάσει, υπήρξα στάσιμη, χωρίς καμία εξέλιξη. Δεν μπορούσα, λοιπόν, να δουλέψω -ιδιαίτερα σε συνάρτηση με το γεγονός ότι έγραφα και σε εφημερίδα.

Και τι σε έκανε να επιστρέψεις;

Μου άρεσε πολύ η δουλειά μου στην εφημερίδα. Απολάμβανα το ελεύθερο ρεπορτάζ αλλά και πολλά lifestyle θέματα, με τα οποία ασχολιόμουν και στην εκπομπή. Ηρέμησα και δούλεψα πολύ με τον εαυτό μου. Η τηλεόραση είναι κάτι σαν ναρκωτικό. Βρισκόμουν σε αυτήν πολλά χρόνια, μόλις ξαναέβαλα τα πράγματα σε μία τάξη επέστρεψα. Αυτή τη φορά είμαι όπως πρέπει. Είμαι η Μαρία χωρίς να έχω χάσει τον εαυτό μου, πολύ πιο υποψιασμένη και συνειδητοποιημένη.

Έχεις όντως πάρει το «τηλεοπτικό» σου μάθημα;

Η επιστροφή μου στην τηλεόραση έγινε πολύ ομαλά, αφού η πρώτη πρόταση, την οποία και είχα δεχτεί, ήταν από τον Φώτη και τη Μαρία. Ήμουν τυχερή, διότι, με το που αποφάσισα να επιστρέψω στην τηλεόραση, βρέθηκα σε μια εκπομπή με άκρως θετικό κλίμα.

Επόμενο άρθρο

Νταλάρας:"Οι αντιθέσεις που είχα μαζί του, με κάνουν να λυπάμαι ακόμα πιο βαθιά"

Το τελευταίο αντίο του Γιώργου Νταλάρα στον Τζίμη Πανούση δείχνει μεγαλείο ψυχής
14/01/2018 - 11:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ερντογάν: Αναλαμβάνει καθήκοντα παρουσιαστή σε τηλεοπτική εκπομπή

Ο Τούρκος Πρόεδρος αποκτά δική του 30λεπτη εκπομπή στην τηλεόραση
17/07/2018 - 16:28

Η Ανόρθωση εντάσει στο δυναμικό της ένα «υπερόπλο» (ανακοίνωση)

Tέλος το «σίριαλ» ο Λαβόρδε είναι και πάλι Ανορθωσιάτης
15/07/2018 - 09:51

Μεγάλη ανατροπή με Λαβόρδε και Ανόρθωση!

Πιο κοντά από ποτέ στην επιστροφή του ο Κολομβιανός
12/07/2018 - 11:56

Επιστροφή Τόνιο στην ΑΕΚ

Την επιστροφή του πολύπειρου τερματοφύλακα στην ομάδα ανακοίνωσε η ΑΕΚ
02/07/2018 - 12:02

Η καλύτερη μετεγγραφή είναι ο Χάμπος !

Είναι ανεβασμένος και ανεβάζει επίπεδο τον Απόλλωνα
30/06/2018 - 11:54

Στο «τριφύλλι» και πάλι ο Στέφαν Λάσμε

Την επιστροφή ενός παλιού γνώριμου στην ομάδα ανακοίνωση η ΚΑΕ Παναθηναϊκός
28/06/2018 - 17:37

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Παρέλυσαν" οι αυτοκινητόδρομοι προς Λευκωσία λόγω οδικών έργων

Εναλλακτικές διαδρομές προτείνει η Αστυνομία για όσους κατευθύνονται προς την πρωτεύουσα

Δεν πρόλαβε να οδηγήσει το μοιραίο σκάφος σε απάνεμο λιμάνι (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Τι ανέφερε ο γιος της άτυχης 60χρονης Νίκης στους ανακριτές των Βρετανικών Βάσεων

Έρχεται στη Λεμεσό το Πρώτο Φεστιβάλ Μπύρας MEDFEST (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ποικιλία από το αγαπημένο ποτό και τη συμμετοχή καταξιωμένων καλλιτεχνών
Ελλάδα

Σκληρή απάντηση του ελληνικού ΥΠΕΞ για τις δηλώσεις Ζαχάροβα

"Χαρακτηριστικό δείγμα ασέβειας προς τρίτη χώρα, καθώς και έλλειψης κατανόησης"

Σεισμός 4,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ "ταρακούνησε" τα Ιωάννινα

Σημειώθηκε 23 χιλιόμετρα βορειοδυτικά της πόλης και είχε εστιακό βάθος πέντε χιλιομέτρων

Η "σκοτεινή" πλευρά της Σαντορίνης σε 26 δευτερόλεπτα... (ΒΙΝΤΕΟ)

Εικόνες-ντοκουμέντο από κακοποίηση γαϊδουριών στα στενά σοκάκια των Φηρών
Διεθνή

Ουάσινγκτον: Συναγερμός στην πανεπιστημιούπολη του American University

Εκκενώνεται η περιοχή μετά από πληροφορίες για ένοπλο εισβολέα

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης το αεροδρόμιο Heathrow του Λονδίνου

Εκκενώνονται χώροι και ακυρώνονται πτήσεις εξαιτίας πυρκαγιάς στον Πύργο Ελέγχου

"Πολεμήστε, μην απελπίζεστε" το μήνυμα των "Αγριόχοιρων" της Ταϊλάνδης (ΦΩΤΟ)

Συγκλονιστικές μαρτυρίες για την παραμονή παιδιών και προπονητή στο πλημμυρισμένο σπήλαιο

tv news

Ένα αναπάντεχο προξενιό για την Αντιγόνη, χωρίζει τη Βούλα και τον Μηνά...

Η Χριστίνα με τον Φώτη πρώτη φορά στη θάλασσα... Πέμπτη: Νέο Επεισόδιο «Μουρμούρα»
Alpha TV Κύπρου

Το τρομερό ΣΟΪ που τα ‘χει όλα, σας κρατάει συντροφιά καθημερινά στον Alpha!

Δεν είναι show χορού, αν και χορεύουν όλοι…στο ταψί (ή και στη σούβλα πότε-πότε) - Βίντεο-
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 19/07/2018 - 07:30SLAM