Ψυχαγωγία

Ντίτα φον Τίιζ: Από στριπτιζέζ... τραγουδίστρια!

Την Ντίτα φον Τίιζ την ξέρουμε ως χορεύτρια του μπουρλέσκ, ως μοντέλο, ως ντιζάινερ μόδας.

Σήμερα λοιπόν, δίπλα στο όνομά της προστίθεται και η ιδιότητα της... τραγουδίστριας. Μόλις πριν από δύο ημέρες, 16 Φεβρουαρίου,η Ντίτα κυκλοφόρησε το πρώτο σόλο μουσικό της άλμπουμ.

Τη φον Τίιζ, που το πραγματικό της όνομα είναι Χίδερ Σουίτ,  τη μάθαμε ως στριπτιζέζ το 1992.

Έγινε ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα του μπουρλέσκ (ήταν guest star στο CSI, ως burlesque performer). Στην επαγγελματική της διαδρομή, βάδισε στην πασαρέλα για οίκους όπως οι Marc Jacobs και Louis Vuitton, ενώ αργότερα, έγινε η ίδια σχεδιάστρια μόδας, σχεδιάζοντας πολλές κολεξιόν.

Ωστόσο , δεν περιορίστηκε σε αυτά. Κατά τη διάρκεια της πορέιας της και χάρην στην εντυπωσιακή της εμφάνιση, συμμετείχε σε σιγκλάκια: με τους Monarchy στο «Disintegration» το 2013, με τους Die Antwoord στο «Gucci Coochie» το 2016.

Τώρα, ο τραγουδιστής-τραγουδοποιός Σεμπαστιέν Τελιέ έγραψε και ανάλαβε παραγωγός του πρώτου της σόλο LP (με δέκα τραγούδια). Η Ντίτα περιγράφει το άλμπουμ ως «εγώ, με λιγότερο μέικαπ» και δίνει έμφαση «στην τρωτότητα που έρχεται σε αντίθεση με τη (δική της) εικόνα στη σκηνή, εικόνα μιας σίγουρης και λαμπερής γυναίκας».

DITA VON DEEZE

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Νίκη Δραγούμη: Το νέο της επαγγελματικό βήμα σε ρόλο... τραγουδίστριας!

"Έκλαιγα και μετά έβγαινα στην σκηνή..." - Όσα αποκάλυψε στην Χριστιάνα Αριστοτέλους
07/11/2018 - 17:02

Έφυγε απο τη ζωή η αγαπημένη τραγουδοποιός και ερμηνεύτρια Αρλέτα (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαβάστε τα όσα είπε στην τελευταία συνέντευξη που παραχώρησε τον περασμένο Νοέμβριο
08/08/2017 - 18:10

«Έφυγε» η Ζωή Φυτούση στα 84 της χρόνια

«Για χατίρι σου ξημερώνει», με το τραγούδι αυτό θα μείνει στις καρδιές όλων
24/07/2017 - 12:06

Taylor Swift: Αποκαλύπτει τις συνήθειες που της χαρίζουν τέλειο κορμί

Χρήσιμες συμβουλές από ένα κορμί...λαμπάδα
22/07/2017 - 12:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κίτρινη προειδοποίηση εξέδωσε η Μετεωρολογική Υπηρεσία

Ο συναγερμός έχει ισχύ μέχρι τις 11:00 πμ αύριο

Τα σκυλάκια δεν είναι Χριστουγεννιάτικο δώρο (ΒΙΝΤΕΟ)

"Κάθε χρόνο συμβαίνει αυτό επειδή δεν έχουμε παιδεία"

Νομική συμβουλή ζήτησε ο ΠΙΣ για την ελεύθερη άσκηση ιδιωτικής ιατρικής (ΒΙΝΤΕΟ)

Θα αποσταλούν και οι γραπτές απαντήσεις του ΠΙΣ πάνω στις τελικές προτάσεις
Ελλάδα

Εγκλημα στη Ρόδο: Σε ξεχωριστές φυλακές οι δύο κατηγορούμενοι

Η μεταφορά τους πραγματοποιήθηκε υπό άκρα μυστικότητα, ακόμη δεν έχει καταλαγιάσει η οργή

Ελλάδα: Φυλακισμένος κατάπιε σχεδόν 32 γραμμάρια ηρωίνη σε σακουλάκια

Φαίνεται πως αρκετοί τρόφιμοι το κάνουνε αυτό για να τα πωλήσουν σε συγκρατούμενούς τους
Διεθνή

Φωτογραφικός φακός αποθανάτισε σπάνιο λευκό τάρανδο (ΒΙΝΤΕΟ)

O τάρανδος δεν ήταν ντροπαλός και πόζαρε για τις φωτογραφίες

Το Πεκίνο καλεί τις ΗΠΑ να αποσύρουν το ένταλμα της διευθύντριας της Huawei

Η Μενγκ Ουάνγκζου, η οικονομική διευθύντρια της Huawei, συνελήφθη στον Καναδά την 1η Δεκ.

Κανονικά τη Τρίτη θα γίνει η ψηφοφορία για το Brexit λέει η Βρετανική Κυβέρνηση

Διαψεύδονται δημοσιεύματα που αναφέρονταν σε αναβολή

tv news

Ο Ορφέας αποφασίζει να μιλήσει με την Ελένη ανοιχτά για όλους και για όλα!

Ο Άλκης και η Νάνσυ δέχονται πυροβολισμό... «Το Τατουάζ» Κυριακή Νέο Ανατρεπτικό Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

Εφιαλτικό ερωτικό τρίγωνο στο «ΚΑΡΜΑ» του Alpha Κύπρου με ένα έγκλημα μένους...

Όταν το πάθος ξεφεύγει από τα όρια... Κυριακή Νέο Συγκλονιστικό Επεισόδιο (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 09/12/2018 - 22:15ΚΑΡΜΑ