Ψυχαγωγία

Φώτης και Σκεύη: Πήγαν για μήνα του μέλιτος σε ορφανοτροφείο στην Κένυα (BINTEO)

Η εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" φιλοξένησε σήμερα ένα ζευγάρι από την Λεμεσό, που πραγματικά είναι άξιο θαυμασμού.

Ο λόγος για τον Φώτη Χρυσοχόου και τη Σκέυη Βασιλείου, που ανέβηκαν τα σκαλιά της εκκλησίας πριν από περίπου 4 μήνες, και συγκεκριμένα στις 10 Ιουνίου. Μετά τον γάμο τους, το ζευγάρι αποφάσισε να περάσει τον μήνα του μέλιτος του στην Κένυα, περνώντας μερικές μέρες με τα παιδάκια στο "Ορφανοτροφείο Μακάριος", προσφέροντας ό,τι περισσότερο μπορούσαν, με την παρουσία τους εκεί, και όχι μόνο. 

Παρόμοια πράξη αγάπης είχαμε δει πρόσφατα από την 24 χρονη Κύπρια αρχιτέκτονα Ευδοκία Δημητρίου.

Το ζευγάρι είχε το όνειρο αυτό εδώ και πολύ καιρό και τελικά κατάφερε να το κάνει πραγματικότητα.  Με πολλή αγάπη και θέληση, και κοινοποιώντας σιγά σιγά τον σκοπό του ταξιδιού τους, μάζεψαν τόσο χρήματα από συμπολίτες μας που έσπευσαν να βοηθήσουν, αλλά και τετράδια, γραφική ύλη, καραμέλες, με τα οποία κατάφεραν να ζωγραφίσουν έστω και για λίγο χαρούμενα χαμόγελα στα πρόσωπα των μικρών παιδιών εκεί. 

Στο βίντεο που ακολουθεί, μοιράζονται μαζί μας εικόνες και στιγμές από την συγκλονιστική αυτή εμπειρία και μας δίνουν μαθήματα ανθρωπιάς: 

Επόμενο άρθρο

Πού ξόδεψε η Ελένη Μενεγάκη τον πρώτο της μισθό, όταν πρωτοξεκίνησε; (ΒΙΝΤΕΟ)

"Δεν είχα λεφτά να φάω μετά, και πήγαινα στη μάνα μου και της έλεγα δώσε μου ένα ταλιράκι"
12/10/2017 - 15:07

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ο Λούης Πατσαλίδης μιλά για τον πατέρα του και μας συγκινεί (ΒΙΝΤΕΟ)

«Η πιο σημαντική συμβουλή που μου έδωσε, "Να απλώνεις το χέρι σου μέχρι εκεί που φτάνεις"»
15/06/2018 - 15:47

Έλλη Κυριακίδου: "Τον τελευταίο καιρό ζω σε ίδρυμα"

65 χρόνια ηθοποιός και ο πατέρας της δεν την είδε ποτέ να παίζει θέατρο
12/06/2018 - 18:08

Άντρη Θεοδότου: "Ερωτεύομαι τον άντρα μου κάθε μέρα" (ΒΙΝΤΕΟ)

Το σπάνιο σύνδρομο που είχε η κόρη της, οι ζήλιες, και τα νέα της επαγγελματικά σχέδια
11/06/2018 - 17:29

Θανάσης Ευθυμιάδης: "Οι άντρες τόσα χρόνια τα κάναμε σκ@Τ@" (ΒΙΝΤΕΟ)

Τα δύσκολα παιδικά χρόνια,ο "veganισμός" στη ζωή του και ο σημαντικός ρόλος της γυναίκας
05/06/2018 - 17:36

Μαρία Κορινθίου: Φοβάμαι το δεύτερο παιδί εξαιτίας επιλόχειας κατάθλιψης(BINTEO)

Όλα όσα εκμυστηρεύτηκε στην Χριστιάνα Αριστοτέλους
04/06/2018 - 17:25

Ανδρέας Γεωργίου:Ο έρωτας και η κοπέλα που γνώρισε στη γιαγιά του...(ΒΙΝΤΕΟ)

Το δείπνο για τρεις και η απάντηση αν είναι ερωτευμένος...
28/05/2018 - 15:05

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κυκλοφοριακό χάος στους δρόμους της Λεμεσού για ένα ... πρόβατο (ΒΙΝΤΕΟ)

Πολλοί ήταν αυτοί που προσπάθησαν να το ακινητοποιήσουν.. όμως μάταια

"Πολιορκία" γραφείων J&P στο Ριάντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Διαμαρτύρονται οι εργαζόμενοι για μη καταβολή των δεδουλευμένων

Peace Players: Μηνύματα ειρηνικής συμβίωσης από νέους (ΒΙΝΤΕΟ)

Συνύπαρξη Ελληνοκυπρίων, Τουρκοκυπρίων και όχι μόνο μέσω μπάσκετ
Ελλάδα

Άσπρος καπνός για την Ελλάδα σύμφωνα με αξιωματούχους του Eurogroup

Καταρχάς συμφωνία για το ύψος της τελικής δόσης των δανείων

Eurogroup: Η συζήτηση για την Ελλάδα "κόλλησε" στον χρόνο επιμήκυνσης (ΒΙΝΤΕΟ)

Τι μετέφερε στον Alpha ο απεσταλμένος Ηλίας Σιακαντάρης

Συναντήσεις Τσίπρα με Τερέζα Μέι και Τζέρεμι Κόρμπιν στο Λονδίνο

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός θα απευθύνει ομιλία στο London Business School
Διεθνή

Ισπανία: Κραυγή οργής στην Παμπλόνα για αποφυλάκιση βιαστών

Ελεύθεροι με εγγύηση ύψους 6.000 ευρώ οι πέντε της "Αγέλης των Λύκων"

Ντόναλντ Τραμπ: Η Βόρεια Κορέα προχωρά την αποπυρηνικοποίηση

Ήδη ανατινάζουν μία από τις μεγαλύτερες εγκαταστάσεις δοκιμών δήλωσε ο Αμερικανός Πρόεδρος

ΗΠΑ: Καταψηφίστηκε το νομοσχέδιο για το μεταναστευτικό

Τέθηκε ενώπιον της Βουλής και απορρίφθηκε με 231 ψήφους

tv news

H πιο σέξι περιγραφή αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου, παίζει την Παρασκευή στον Alpha!

Μια... μουντιαλική εκπομπή με καλεσμένο τον Ανδρεά Γιόρτσιο! «Λούης Night Show » (BINTEO)
Alpha TV Κύπρου

Πώς θα αντιδράσει η Ισμήνη στην επανασύνδεση της Ρενάτας και του Αχιλλέα;

Ο Γιαν και επίσημα πρόεδρος της Nermax... Παρασκευή: Νέο Επεισόδιο Έλα στη Θέση μου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 22/06/2018 - 06:30ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ