Ελλάδα

"Έχασα τη γυναίκα και το 6 μηνών βρέφος μου στις πυρκαγιές στο Μάτι"(ΒΙΝΤΕΟ)

H Eλεονώρα Μελέτη έκανε πρεμιέρα στον Alpha Κύπρου με την εκπομπή "Μετά τα μεσάνυχτα" και υποδέχθηκε τον Ανδρέα Δημητρίου, τον πυροσβέστη που στις φονικές πυρκαγιές στο Μάτι έχασε τη γυναίκα του και το  έξι μηνών βρέφος του. 

Ο πυροσβέτης σύμμβολο άφησε την οικογένεια του και πήγε στο καθήκον. Η πυρκαγιά όμως φάνηκε αμείλικτη και προκάλεσε θανατηφόρα εγκαύματα στην γυναίκα του και αναπνευστικά προβλήματα στο βρέφος με αποτέλεμα να αφήσουν την τελευταία τους πνοή.

Το χρονικό συγκλονίζει

«Ημουν σε επιφυλακή εκείνη την ημέρα ώσπου ήρθε μήνυμα από την υπηρεσία μου, όπου έπρεπε να πάω να συντονίσω τη φωτιά. Η Μαργαρίτα ετοίμαζε τα ρούχα μου για να μπορέσω να φύγω πιο γρήγορα για τη δουλειά κι αφού με βοήθησε την αποχαιρέτησα κι έφυγα. Ήταν 17.30 περίπου το απόγευμα όταν ενημερώθηκα από κάποιον συνάδελφο ότι η φωτιά πλησιάζει τον οικισμό όπου βρισκόταν το σπίτι μου. Αμέσως ενημέρωσα τη Μαργαρίτα για τη φωτιά γιατί η γυναίκα μου ήταν στο κρεβάτι με τον μπέμπη εκείνη την ώρα κι εγώ την ενημέρωσα ότι κινδυνεύει. Της είπα: "Μαργαρίτα πάρε το μικρό και φύγε αμέσως από το σπίτι. Προσπάθησε να πάρει κάποια πράγματα και έφυγε"».

Η συνέχεια της ιστορίας και η περιγραφή συγκλονιστική. Ο πυροσβέστης συνάντησε την γυναίκα και το παιδί του στην παραλία που προσπαθούσαν να σωθούν έχοντας ήδη τραύματα που θα τους προκαλούσαν λίγες ημέρες μετά τον θάνατο.

Ο ίδιος ανέφερε στο τέλος, για τα τελευταία λόγια της γυναίκας του

«Μέρες μετά όταν πήγα στο νοσοκομείο, αφού είχε “φύγει” η Μαργαρίτα, μαζί με τα άλλα τα χαρτιά που μου έδωσαν που ήταν απαραίτητα για να γίνει η ταφή της, μου έδωσαν κι ένα γράμμα που είχε αφήσει χωρίς να το ξέρω. Μου έδωσαν ένα γράμμα, το οποίο το είχε υπαγορεύσει στον διασώστη. Και το οποίο ήταν ένα γράμμα αποχαιρετισμού με κάποιο τρόπο. Μέσα αναφέρει εμένα και τους γονείς της, δεν αναφέρει πουθενά τον μπέμπη. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό, δεν ξέρω αν μπορεί να ερμηνευτεί κάπως αυτό. Το υπαγόρευσε όσο ήταν στο ασθενοφόρο γιατί μετά την διασωληνώσανε και την βάλανε σε καταστολή. Το γράμμα ήταν τα τελευταία της λόγια προς εμένα»

 

Επόμενο άρθρο

Καμμένος: Επέκταση της τριμερούς συμφωνίας Ελλάδας, Κύπρου, Ισραήλ με τις ΗΠΑ

Συναντήθηκε με τον Αμερικανό ομόλογό του Τζέιμς Μάτις στο Πεντάγωνο
10/10/2018 - 08:26

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πυρκαγιά απειλεί αγωγό αερίου στην Καλιφόρνια (ΧΑΡΤΗΣ)

Οι αρχές διέταξαν την άμεση εκκένωση μίας κατοικημένης περιοχής 4.000 κατοίκων
18/10/2018 - 19:28

Τρία άτομα εξακολουθούν να νοσηλεύονται τρεις μήνες μετά την τραγωδία στο Μάτι

Μόνο ο ένας στους τρεις τραυματίες από τη φονική πυρκαγιά κατάφερε να κρατηθεί στη ζωή
18/10/2018 - 10:15

Στον εισαγγελέα σήμερα 21 άτομα για την τραγωδία στο Μάτι

Μεταξύ τους η Δούρου και ο Ψινάκης για παροχή εξηγήσεων για τις πράξεις ή παραλείψεις τους
16/10/2018 - 12:11

SOS εκπέμπουν επιστήμονες για αύξηση πυρκαγιών λόγω κλιματικής αλλαγής

Αναγκαίο να περιοριστεί η υπερθέρμανση του πλανήτη
09/10/2018 - 22:12

Δημιουργεί νοσοκομείο για τους πυρόπληκτους στο Μάτι η Κυπριακή Δημοκρατία

Την δωρεά 10 εκατομμυρίων ευρώ αποφάσισε το Υπουργικό Συμβούλιο
03/10/2018 - 14:22

Σε άθλια κατάσταση τα είδη που συγκεντρώθηκαν για τους πυρόπληκτους (ΦΩΤΟ)

Κατηγορίες εναντίον του Δήμου Μαραθώνα για κακοδιαχείριση υλικού
26/09/2018 - 15:10

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Δύο τραυματισμοί σε τροχαίο στον παλιό δρόμο Πάφου – Λεμεσού

81χρονη διαπιστώθηκε ότι υπέστη κάταγμα πλευρών

Μόνιμη βάση η Λευκωσία διαστημικών επιστημόνων (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Κύπρος μπαίνει δυναμικά στον χάρτη του διαστήματος

Σκόνη στην ατμόσφαιρα: Πότε υποχωρεί το φαινόμενο (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποπνικτικό παραμένει το σκηνικό μέχρι και το Σαββατοκυρίακο
Ελλάδα

Ορκίζεται αύριο ως Υπουργός Εξωτερικών ο Αλέξης Τσίπρας

Δεν θα δημοσιεύσει την 9σέλιδη επιστολή Κοτζιά καθώς φέρει την ένδειξη "αυστηρά προσωπικό"

Τσίπρας: Θα προστατεύσω τα μεγάλα επιτεύγματα της κυβέρνησης

Ελληνο-ισπανική πρόταση για τη δημιουργία Ευρωπαϊκού Ταμείου κατά της ανεργίας

Ζάεφ: Με τον Τσίπρα παραμένουμε προσηλωμένοι στη Συμφωνία των Πρεσπών

"Είμαι ευτυχής για την απόλυτη προσήλωση της Ελλάδας" είπε ο Πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ
Διεθνή

ΠΓΔΜ: Εγκρίθηκε η πρόταση Ζάεφ για την αναθεώρηση του Συντάγματος

Το κοινοβούλιο ενέκρινε την έναρξη των διαδικασιών

Βρετανία: 20 άνδρες καταδικάστηκαν για αποπλάνηση και βιασμό νεαρών κοριτσιών

Κρίθηκαν ένοχοι για πάνω από 120 αδικήματα - Ποινές κάθειρξης από 5 μέχρι 18 έτη

Ερντογάν, Πούτιν, Μέρκελ και Μακρόν θα συζητήσουν για τη Συρία

Ορίστηκε η συνάντηση τους στις 27 Οκτωβρίου στην Κωνσταντινούπολη

tv news

Η Όλγα στέλνει τη Βάσω στην απομόνωση και αυτό θα φέρει ανεπιθύμητες συνέπειες..

Νέα επεισόδια "Τατουάζ" από αυτή τη Δευτέρα σε Νέα Ώρα στον Alpha Κύπρου! (Περίληψη)
Alpha TV Κύπρου

Η «Μουρμούρα» επιστρέφει …με δύο Κυπριακά ζευγάρια στον Alpha Κύπρου! (TRAILER)

Μία τέτοια μουρμούρα,όχι μόνο τη συνηθίζεις,αλλά τη λατρεύεις! Από Δευτέρα 22 Οκτωβρίου..
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/10/2018 - 06:15DEAL