Υγεία

Ακολούθησε τις διατροφικές συνήθειες των super models!

Ένα μοντέλο ξέρει πολύ καλά από διατροφή γι' αυτό και εμείς βρήκαμε εκείνα τα μυστικά που μπορούν να μας βοηθήσουν στη διαμόρφωση του σώματος που θέλουμε να χτίσουμε. Κάθε μοντέλο που σέβεται τον εαυτό του και ακολουθεί σωστή και ισορροπημένη διατροφή έχει οπωσδήποτε αυτές τις τροφές στη κουζίνα του. Μήπως να τις βάλουμε και εμείς; 
 

1. Ροζ αλάτι Ιμαλαίων
Μοιάζει οξύμωρο αλλά μια πρέζα από ροζ αλάτι Ιμαλαίων στο νερό σου ενυδατώνει το δέρμα και κάνει το νερό αλκαλικό, καταπολεμώντας την οδείξωση και τις ελεύθερες ρίζες στο δέρμα. Επιπλέον, εξισορροπεί και την ποσότητα γλυκόζης στο αίμα!

2. Φράουλες
Τα τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα σε βιταμίνη C, όπως οι φράουλες, τα λαχανάκια Βρυξελλών αλλά και το μπρόκολο, κάνουν το δέρμα πιο ανθεκτικό, σφιχτό και ελαστικό!

3. Αυγά
Τα αυγά είναι πλούσια πηγή πρωτεινών και ψευδαργύρου που είναι το Α και το Ω για την υγεία των μαλλιών. Τα ίδια συστατικά βρίσκονται και στο γιαούρτι, τη λαχανίδα, τα φυστίκια, τα φασόλια, τον αρακά, τις φακές, το κοτόπουλο αλλά και τη γαλοπούλα!

4. Ντομάτες
Οι ντομάτες περιέχουν MSM, ένα θείο που απαντάται στο σώμα μας αλλά και σε συγκεκριμένα ακόμα φυτά. Ενισχύει την παραγωγή κολλαγόνου και κερατίνης, των βασικών δομικών πρωτεινών του δέρματος, των μαλλιών αλλά και των νυχιών. Έχει, ακόμα, υψηλά ποσοστά κυστείνης που βοηθούν την ανάπλαση του δέρματος και των μαλλιών.

5. Βραζιλιάνικα φυστίκια
Τα βραζιλιάνικα φυστίκια είναι εξαιρετική πηγή σεληνίου το οποίο ρυθμίζει τον μεταβολισμό, την αναπαραγωγή, την σύνθεση του DNA αλλά και την φυσική άμυνα του οργανισμού. Επιπλέον, προάγει τη δημιουργία νέων τριχοθυλακίων για πιο πολλά και πλούσια μαλλιά.

Πηγή
www.missbloom.gr
Επόμενο άρθρο

Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να χωρίσεις

Κάνε το όσο πιο ανώδυνα γίνεται
22/02/2018 - 10:13

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η λύση είναι εδώ! 5 μυστικά για να "νικήσεις" την... κακοσμία!

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για την υγιεινή του στόματος
15/12/2018 - 19:33

5 tips για να σας "κοπεί" η όρεξη και να τρώτε λιγότερο!

Πεινάς συνέχεια και δεν μπορείς να μπεις σε πρόγραμμα - Βρήκαμε τη λύση!
12/12/2018 - 11:39

3 λιχουδιές που βλάπτουν σοβαρά τη σιλουέτα σου και τρως...καθημερινά!

Κόψε τις "μαχαίρι" και ας μην υπολόγιζες το "κακό" που σου κάνουν
11/12/2018 - 16:56

Ζημιές και...τρύπες άφησε πίσω της η κακοκαιρία σε σχολεία (ΦΩΤΟ)

Ανέδειξε τα θέματα ασφάλειας και υγείας των δημόσιων εκπαιδευτηρίων
08/12/2018 - 14:07

Συγκλίσεις και αποκλίσεις μεταξύ ΟΑΥ και ΠΙΣ έπειτα της συνάντησης με Υπ. Υγείας

Τρεις ώρες κράτησε η συνάντηση μεταξύ ΟΑΥ, Υπουργού Υγείας και ΠΙΣ
06/12/2018 - 22:05

Αναστάτωση στον τομέα της υγείας για το ΓεΣΥ (BINTEO)

Εντατικός διάλογος μεταξύ ΟΑΥ και ΠΙΣ μέχρι την Παρασκευή
29/11/2018 - 20:51

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εγκαίνια εκκλησίας "Το περιβόλι του Αγίου Λαζάρου" (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Το ιδιαίτερο αυτού του ναού το περιβόλι το οποίο βρίσκεται περιμετρικά στον προαύλιο χώρο

Τμ. Γεωλογικής Επισκόπησης:Από το ρήγμα της Γεράσας ο σεισμός στη Λεμεσό(ΒΙΝΤΕΟ)

Λόγω του ότι ο σεισμός ήταν επιφανειακός είχε ως αποτέλεσμα το χαρακτηριστικό ήχο

Υπόθεση λαθροθηρίας: Του κόστισε...ακριβά (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακριβά πλήρωσε τη λαθροθηρία λαγών με συρματοθηλιές...
Ελλάδα

Αντίο από την ΕΛΑΣ σε σκύλο αστυνομικό που έχασε τη μάχη με το καρκίνο

Ο «Τζάκι» για επτά χρόνια πρόσφερε τις υπηρεσίες του στον πόλεμο κατά των ναρκωτικών

Τζάγκουαρ δραπέτευσαν από τον ζωολογικό κήπο Αττικής

Άμεση παρέμβαση της ασφάλειας του πάρκου που εξουδετέρωσε τα ζώα

Σεισμός 4,1 Ρίχτερ ταρακούνησε την Αλόννησο

Τι ανακοίνωσε το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών
Διεθνή

Η τελευταία χριστουγεννιάτικη γιορτή για Ε/Κ σχολείο στη Σαουδική Αραβία(ΒΙΝΤΕΟ)

Το Υπουργείο Παιδείας επεξεργάζεται πρόταση στήριξης του σχολείου

Ισχυρή έκρηξη σε εστιατόριο στην Ιαπωνία με πολλούς τραυματίες (ΒΙΝΤΕΟ)

Πυροσβεστικές δυνάμεις και διασώστες βρίσκονται στο σημείο για περισυλλογή τραυματιών

Έκκληση Γκουτέρες για έρευνα στη δολοφονία Κασόγκι

Για μια "αξιόπιστη" έρευνα σχετικά με τον φόνο

tv news

Η Έλλη μαθαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να αρρωστήσει και τρομοκρατείται...

Ο Δημήτρης συνεχίζει να κρύβεται... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο στον Αlpha
Alpha TV Κύπρου

«To Τατουάζ» Ο Στρατηγός δίνει τη χαριστική βολή, προειδοποιώντας τον Τόνυ...

O oποίος αγνοεί ότι η καταιγίδα όπου να’ ναι θα ξεσπάσει… Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 17/12/2018 - 08:00ΕΛΕΝΗ