Υγεία

Ακολούθησε τις διατροφικές συνήθειες των super models!

Ένα μοντέλο ξέρει πολύ καλά από διατροφή γι' αυτό και εμείς βρήκαμε εκείνα τα μυστικά που μπορούν να μας βοηθήσουν στη διαμόρφωση του σώματος που θέλουμε να χτίσουμε. Κάθε μοντέλο που σέβεται τον εαυτό του και ακολουθεί σωστή και ισορροπημένη διατροφή έχει οπωσδήποτε αυτές τις τροφές στη κουζίνα του. Μήπως να τις βάλουμε και εμείς; 
 

1. Ροζ αλάτι Ιμαλαίων
Μοιάζει οξύμωρο αλλά μια πρέζα από ροζ αλάτι Ιμαλαίων στο νερό σου ενυδατώνει το δέρμα και κάνει το νερό αλκαλικό, καταπολεμώντας την οδείξωση και τις ελεύθερες ρίζες στο δέρμα. Επιπλέον, εξισορροπεί και την ποσότητα γλυκόζης στο αίμα!

2. Φράουλες
Τα τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα σε βιταμίνη C, όπως οι φράουλες, τα λαχανάκια Βρυξελλών αλλά και το μπρόκολο, κάνουν το δέρμα πιο ανθεκτικό, σφιχτό και ελαστικό!

3. Αυγά
Τα αυγά είναι πλούσια πηγή πρωτεινών και ψευδαργύρου που είναι το Α και το Ω για την υγεία των μαλλιών. Τα ίδια συστατικά βρίσκονται και στο γιαούρτι, τη λαχανίδα, τα φυστίκια, τα φασόλια, τον αρακά, τις φακές, το κοτόπουλο αλλά και τη γαλοπούλα!

4. Ντομάτες
Οι ντομάτες περιέχουν MSM, ένα θείο που απαντάται στο σώμα μας αλλά και σε συγκεκριμένα ακόμα φυτά. Ενισχύει την παραγωγή κολλαγόνου και κερατίνης, των βασικών δομικών πρωτεινών του δέρματος, των μαλλιών αλλά και των νυχιών. Έχει, ακόμα, υψηλά ποσοστά κυστείνης που βοηθούν την ανάπλαση του δέρματος και των μαλλιών.

5. Βραζιλιάνικα φυστίκια
Τα βραζιλιάνικα φυστίκια είναι εξαιρετική πηγή σεληνίου το οποίο ρυθμίζει τον μεταβολισμό, την αναπαραγωγή, την σύνθεση του DNA αλλά και την φυσική άμυνα του οργανισμού. Επιπλέον, προάγει τη δημιουργία νέων τριχοθυλακίων για πιο πολλά και πλούσια μαλλιά.

Πηγή
www.missbloom.gr
Επόμενο άρθρο

Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να χωρίσεις

Κάνε το όσο πιο ανώδυνα γίνεται
22/02/2018 - 10:13

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μάθε το μυστικό - Αυτές είναι οι 5 τροφές που θα εξαφανίσουν την πείνα σου!

"Γέμισε" το στομάχι σου και σταμάτα να τσιμπολογάς...
23/09/2018 - 12:35

Παραδοσιακό Κερκυραϊκό Σοφρίτο από τον Πάνο Λευκιμμιάτη (ΦΩΤΟ)

Η γευστική απόλαυση σε απλά βήματα από διακεκριμένο σεφ
22/09/2018 - 13:56

Μαγειρέψαμε τταβά με την πρώτη κουζίνα - ρομπότ στην Κύπρο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Πως λειτουργεί, τι φαγητά φτιάχνει, πότε θα βγει στην αγορά και πόσα θα κοστίζει
21/09/2018 - 14:54

Λόγοι να ξυπνήσεις!10 ιδέες για υγιεινά και νόστιμα πρωινά που θα σε ξετρελάνουν

Εύκολες αλλά πεντανόστιμες λύσεις για να ξεκινήσεις την μέρα σου
20/09/2018 - 08:43

Απορίες...τέλος! Ποια από αυτές τις μπανάνες είναι η πιο υγιεινή και γιατί;

Φρόντισε να υπάρχει στο καλάθι σου και να μην την αποφεύγεις...
20/09/2018 - 08:38

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Αυτοκίνητο χτύπησε αστυνομικό κοντά στο ΓΣΠ

Μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο - Φέρει ελαφρά τραύματα

Νεκρός 61χρονος λουόμενος στη Λεμεσό

Εντοπίστηκε να επιπλέει χωρίς να έχει τις αισθήσεις του

Συνεχίζεται το θρίλερ με του ψαράδες (ΒΙΝΤΕΟ)

"Δεν μπορούν να κάνουν τους παλικαράδες" δηλώνει ο Αρχιεπίσκοπος
Ελλάδα

Με εντολή Τσίπρα μέτρα στήριξης φοιτητών στις εστίες του Πανεπιστημίου Κρήτης

Πυροσβεστικές δυνάμεις παραμένουν στη περιοχή με πυροσβέστες να ελέγχουν όλους τους χώρους

Κλειστά αύριο πέντε σχολεία κοντά στο Πανεπιστήμιο Κρήτης

Δεν θα λειτουργήσουν εξαιτίας της πυρκαγιάς που ξέσπασε σε εγκαταστάσεις το πρωί

Τι συμφώνησαν Αλέξης Τσίπρας και Πάνος Καμμένος

Κοινός στόχος η ενίσχυση της αναπτυξιακής δυναμικής της ελληνικής οικονομίας
Διεθνή

Η Βρετανία ανένδοτη ως προς τις προτάσεις της για το διαζύγιο με την ΕΕ

"Έχουμε καταθέσει μα σειρά από σοβαρές προτάσεις...Δεν θα πηγαινοερχόμαστε"

Ιβάνοφ: "Θα τηρήσω τις υποσχέσεις μου και θα απέχω από το δημοψήφισμα"

Επανέλαβε τον ισχυρισμό ότι η Συμφωνία των Πρεσπών είναι "αντισυνταγματική"

tv news

Ο Μιχάλης κρύβει την απελπισμένη Μαρίνα στο αυτοκίνητό του...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δευτέρα: Nέο επεισόδιο στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

«Μπλε» Η μεγάλη επιστροφή του Γιώργου Τσιάκκα την Δευτέρα στον Alpha Κύπρου!

Χριστίνα Παυλίδου,Γιώργος Ζένιος,Νίκος Ψαράς,Στέφανος Κυριακίδης,Νίκη Δραγούμη...(ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 24/09/2018 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ