Υγεία

Απορίες...τέλος! Ποια από αυτές τις μπανάνες είναι η πιο υγιεινή και γιατί;

Μπανάνες...

Ένα από τα αγαπημένα φρούτα με πολλές θρεπτικές ουσίες. Τις μπανάνες μπορείς να τις απολαύσεις είτε ώριμε είτε άγουρες, πράσινες ή κίτρινες. Ποια μπανάνα όμως είναι η πιο υγιεινή και πρέπει να βρίσκεται στο καλάθι σας;

Οι πολύ ώριμες μπανάνες παράγουν μία ουσία που εκκρίνεται κυρίως από τα κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος και παίζει κεντρικό ρόλο στη φλεγμονώδη διαδικασία, ο ονομαζόμενος παράγοντας νέκρωσης των όγκων (TNF). 

δδδ

Καθώς οι μπανάνες ωριμάζουν αναπτύσσουν σκούρες κηλίδες στη φλούδα, όσο περισσότερες τέτοιες κηλίδες έχουν τόσο περισσότερο υγιεινές είναι. Όσο περισσότερο ώριμες είναι οι μπανάνες τόσο περισσότερο συμβάλουν θετικά στο σύστημα της πεπτικής οδού επειδή η ζάχαρη απορροφάται πιο εύκολα, σε αντίθεση με τις πράσινες μπανάνες που είναι πιο δύσκολο από το πεπτικό σύστημα να τις χωνέψει, επειδή το άμυλο τους δε μετατρέπεται σε ζάχαρη.

Άρα την επόμενη φορά που θα πετάξεις μια μπανάνα επειδή έχει μαύρες κηλίδες, σκέψου ότι με αυτή την κίνηση δεν κάνεις καλό στην υγεία σου.



 

Επόμενο άρθρο

Δεν έχετε χρόνο; Γυμναστείτε στο γραφείο με 4 απλές ασκήσεις!

Ξεκινήστε την καθημερινή γυμναστική στην... δουλειά σας
19/09/2018 - 10:59

ΣχετικέςΕιδήσεις

Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής: Τί πρέπει να τρώτε στα 20, 30, 40 και 50;

Οι διατροφικές συνήθειες αλλάζουν ανάλογα με την δεκαετία ζωής
16/10/2018 - 11:07

Αυτές οι τροφές μας φέρνουν πιο κοντά τα... γηρατειά!

Όσο τρώμε τις συγκεκριμένες τροφές γερνούμε πιο γρήγορα
10/10/2018 - 18:22

Η έλλειψη σεξ... βλάπτει σοβαρά την υγεία - 4+1 επιπτώσεις που προκαλεί η αποχή!

Πόσες φορές πρέπει να έχουμε σεξουαλική επαφή σύμφωνα με τους επιστήμονες;
07/10/2018 - 18:41

Στα χαρακώματα Υπουργός και ΠΑΣΥΚΙ για το ΓεΣΥ (BINTEO)

Εξετάζουν μέτρα αντίδρασης οι γιατροί, προειδοποιούν οι οργανωμένοι ασθενείς
05/10/2018 - 20:52

Ενημέρωσε την επιτροπή υγείας για την αυτονόμηση και το ΓεΣΥ ο Υπουργός

Διαπιστώθηκε για άλλη μια φορά ότι υπάρχουν προβλήματα στα δημόσια νοσηλευτήρια
04/10/2018 - 14:18

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Δεν έχω χρήματα για να μείνω κάπου" φώναζε επιβάτης της Cobalt (BINTEO)

Η τελευταία ανακοίνωση της εταιρείας και τα μηνύματα προς όσους επρόκειτο να ταξιδέψουν

Η επίσημη ανακοίνωση της Cobalt για το κλείσιμο της

Τι αναφέρει για όσους ετοιμάζονταν να ταξιδέψουν τις επόμενες ημέρες με τις αερογραμμές

Mε το ίδιο αεροσκάφος η πρώτη αναχώρηση και η τελευταία άφιξη της Cobalt...

"Τίτλοι τέλους" με τη πτήση Heathrow-Λάρνακα 15 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα γης 17ης Οκτωβρίου
Ελλάδα

Τσίπρας: "Δεν θα ανεχθώ καμία διγλωσσία και καμία προσωπική στρατηγική" (ΒΙΝΤΕΟ)

"Βαθιά να με θάψουν θέλησαν, ξέχασαν ότι είμαι σπόρος" απαντά ο παραιτηθέντας Κοτζιάς

Νίκος Κοτζιάς: "Βαθιά να με θάψουν θέλησαν, ξέχασαν ότι είμαι σπόρος"

Η απάντηση του παραιτηθέντα Υπουργού Εξωτερικών στον Αλέξη Τσίπρα

Δεκτή έγινε η παραίτηση του Υπουργού Εξωτερικών της Ελλάδος Νίκου Κοτζιά

Τη θέση αναλαμβάνει ο ίδιος ο Πρωθυπουργός της χώρας Αλέξης Τσίπρας
Διεθνή

Η στιγμή που ο ένοπλος εισβάλλει στο κολλέγιο και σκορπίζει το θάνατο (ΒΙΝΤΕΟ)

Μακελειό στην Κριμαία με 18, κυρίως έφηβους, νεκρούς και δεκάδες τραυματίες

Αποχωρεί από τη θέση του ο ειδικός απεσταλμένος των Ηνωμένων Εθνών για τη Συρία

Οι λόγοι της παραίτησης του, η ημερομηνία της απόσυρσης του και το έργο του

Σε συναγερμό οι βρετανικές αρχές λόγω ύποπτου δέματος

Εντοπίστηκε τυχαία από την Αστυνομία σε δρόμο κοντά στο υπουργείο εσωτερικών

tv news

Η Άννα θορυβείται από τις πληροφορίες του Αλέξανδρου σχετικά με τον Τόνυ...

Κινητοποιεί τη Μαργκώ για να μάθει..Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδιά "Τατουάζ"
Alpha TV Κύπρου

Στα γυρίσματα όλοι θα αντιμετωπίσουν τις ομοιότητες της Νάντιας και της Μαρίνας

Η Κάτια«ξεθάβει»τη ζωγραφιά της Μαρίνας«Γυναίκα Χωρίς Όνομα»Δείτε αυτή την εβδομάδα(VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 18/10/2018 - 06:00ΑΝ Μ’ ΑΓΑΠΑΣ