Υγεία

Απορίες...τέλος! Ποια από αυτές τις μπανάνες είναι η πιο υγιεινή και γιατί;

Μπανάνες...

Ένα από τα αγαπημένα φρούτα με πολλές θρεπτικές ουσίες. Τις μπανάνες μπορείς να τις απολαύσεις είτε ώριμε είτε άγουρες, πράσινες ή κίτρινες. Ποια μπανάνα όμως είναι η πιο υγιεινή και πρέπει να βρίσκεται στο καλάθι σας;

Οι πολύ ώριμες μπανάνες παράγουν μία ουσία που εκκρίνεται κυρίως από τα κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος και παίζει κεντρικό ρόλο στη φλεγμονώδη διαδικασία, ο ονομαζόμενος παράγοντας νέκρωσης των όγκων (TNF). 

δδδ

Καθώς οι μπανάνες ωριμάζουν αναπτύσσουν σκούρες κηλίδες στη φλούδα, όσο περισσότερες τέτοιες κηλίδες έχουν τόσο περισσότερο υγιεινές είναι. Όσο περισσότερο ώριμες είναι οι μπανάνες τόσο περισσότερο συμβάλουν θετικά στο σύστημα της πεπτικής οδού επειδή η ζάχαρη απορροφάται πιο εύκολα, σε αντίθεση με τις πράσινες μπανάνες που είναι πιο δύσκολο από το πεπτικό σύστημα να τις χωνέψει, επειδή το άμυλο τους δε μετατρέπεται σε ζάχαρη.

Άρα την επόμενη φορά που θα πετάξεις μια μπανάνα επειδή έχει μαύρες κηλίδες, σκέψου ότι με αυτή την κίνηση δεν κάνεις καλό στην υγεία σου.



 

Επόμενο άρθρο

Δεν έχετε χρόνο; Γυμναστείτε στο γραφείο με 4 απλές ασκήσεις!

Ξεκινήστε την καθημερινή γυμναστική στην... δουλειά σας
19/09/2018 - 10:59

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η λύση είναι εδώ! 5 μυστικά για να "νικήσεις" την... κακοσμία!

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για την υγιεινή του στόματος
15/12/2018 - 19:33

5 tips για να σας "κοπεί" η όρεξη και να τρώτε λιγότερο!

Πεινάς συνέχεια και δεν μπορείς να μπεις σε πρόγραμμα - Βρήκαμε τη λύση!
12/12/2018 - 11:39

3 λιχουδιές που βλάπτουν σοβαρά τη σιλουέτα σου και τρως...καθημερινά!

Κόψε τις "μαχαίρι" και ας μην υπολόγιζες το "κακό" που σου κάνουν
11/12/2018 - 16:56

Προσπάθησαν να μεταφέρουν 44 κιλά κοκαΐνης λέγοντας ότι είναι μπανάνες (ΒΙΝΤΕΟ)

Η αξία των ναρκωτικών υπολογίζεται στα 4,5 εκατομμύρια ευρώ
10/12/2018 - 21:00

Ζημιές και...τρύπες άφησε πίσω της η κακοκαιρία σε σχολεία (ΦΩΤΟ)

Ανέδειξε τα θέματα ασφάλειας και υγείας των δημόσιων εκπαιδευτηρίων
08/12/2018 - 14:07

Συγκλίσεις και αποκλίσεις μεταξύ ΟΑΥ και ΠΙΣ έπειτα της συνάντησης με Υπ. Υγείας

Τρεις ώρες κράτησε η συνάντηση μεταξύ ΟΑΥ, Υπουργού Υγείας και ΠΙΣ
06/12/2018 - 22:05

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Εγκαίνια εκκλησίας "Το περιβόλι του Αγίου Λαζάρου" (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Το ιδιαίτερο αυτού του ναού το περιβόλι το οποίο βρίσκεται περιμετρικά στον προαύλιο χώρο

Τμ. Γεωλογικής Επισκόπησης:Από το ρήγμα της Γεράσας ο σεισμός στη Λεμεσό(ΒΙΝΤΕΟ)

Λόγω του ότι ο σεισμός ήταν επιφανειακός είχε ως αποτέλεσμα το χαρακτηριστικό ήχο

Υπόθεση λαθροθηρίας: Του κόστισε...ακριβά (ΒΙΝΤΕΟ)

Ακριβά πλήρωσε τη λαθροθηρία λαγών με συρματοθηλιές...
Ελλάδα

Αντίο από την ΕΛΑΣ σε σκύλο αστυνομικό που έχασε τη μάχη με το καρκίνο

Ο «Τζάκι» για επτά χρόνια πρόσφερε τις υπηρεσίες του στον πόλεμο κατά των ναρκωτικών

Τζάγκουαρ δραπέτευσαν από τον ζωολογικό κήπο Αττικής

Άμεση παρέμβαση της ασφάλειας του πάρκου που εξουδετέρωσε τα ζώα

Σεισμός 4,1 Ρίχτερ ταρακούνησε την Αλόννησο

Τι ανακοίνωσε το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών
Διεθνή

Η τελευταία χριστουγεννιάτικη γιορτή για Ε/Κ σχολείο στη Σαουδική Αραβία(ΒΙΝΤΕΟ)

Το Υπουργείο Παιδείας επεξεργάζεται πρόταση στήριξης του σχολείου

Ισχυρή έκρηξη σε εστιατόριο στην Ιαπωνία με πολλούς τραυματίες (ΒΙΝΤΕΟ)

Πυροσβεστικές δυνάμεις και διασώστες βρίσκονται στο σημείο για περισυλλογή τραυματιών

Έκκληση Γκουτέρες για έρευνα στη δολοφονία Κασόγκι

Για μια "αξιόπιστη" έρευνα σχετικά με τον φόνο

tv news

Η Έλλη μαθαίνει ότι υπάρχει πιθανότητα να αρρωστήσει και τρομοκρατείται...

Ο Δημήτρης συνεχίζει να κρύβεται... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δευτέρα Νέο Επεισόδιο στον Αlpha
Alpha TV Κύπρου

«To Τατουάζ» Ο Στρατηγός δίνει τη χαριστική βολή, προειδοποιώντας τον Τόνυ...

O oποίος αγνοεί ότι η καταιγίδα όπου να’ ναι θα ξεσπάσει… Δευτέρα Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 17/12/2018 - 06:00ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΜΑΘΚΙΑ