Υγεία

Λόγοι να ξυπνήσεις!10 ιδέες για υγιεινά και νόστιμα πρωινά που θα σε ξετρελάνουν

Έχει βαρεθεί το πρωινό με γάλα και δημητριακά; Θέλεις κάτι διαφορετικό, υγιεινό και νόστιμο για να ξεκινήσεις την μέρα σου;

Το μόνο που χρειάζεται για να βάλεις ποικιλία στο πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας σε ένα εβδομαδιαίο πλάνο, και μερικές καλές ιδέες για νόστιμα και υγιεινά πρωινά, όπως οι ακόλουθες

- Μία φέτα ψωμί σικάλεως με ταχίνι, μέλι, μπανάνα και ένα ποτήρι γάλα με χαμηλά λιπαρά.

- Κουλούρι πολύσπορο Θεσσαλονίκης με μία φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και ένα ποτήρι φρέσκο χυμό.

- Ένα ποτήρι φυσικός χυμός και ψωμί με 1 αβγό βραστό ή με τυρί χαμηλών λιπαρών.

- Γάλα ή γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με βρώμη (κουάκερ) και αποξηραμένα φρούτα.

- Ένα ποτήρι φρέσκο χυμό και ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα.

- Ομελέτα με ελάχιστο λάδι και μία φέτα ψωμί ολικής άλεσης.

- Ένα βραστό αυγό, μία φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και μία φέτα γαλοπούλα.

- Smoothie από 5 αμύγδαλα, 1 κόκκινο μήλο, 1 μπανάνα, ¾ της κούπας γιαούρτι, ½ κούπα γάλα 0% και ¼ κουταλιάς κανέλα –απλώς χτυπάτε όλα τα υλικά μαζί στο μπλέντερ και απολαμβάνετε.

- Δύο φέτες ψωμί σικάλεως με μέλι

- Ένα γιαούρτι 2% με μέλι ή με μούσλι

Επόμενο άρθρο

Απορίες...τέλος! Ποια από αυτές τις μπανάνες είναι η πιο υγιεινή και γιατί;

Φρόντισε να υπάρχει στο καλάθι σου και να μην την αποφεύγεις...
20/09/2018 - 08:38

ΣχετικέςΕιδήσεις

5 tips για να σας "κοπεί" η όρεξη και να τρώτε λιγότερο!

Πεινάς συνέχεια και δεν μπορείς να μπεις σε πρόγραμμα - Βρήκαμε τη λύση!
12/12/2018 - 11:39

Αυτές είναι οι 4+1 τροφές που πρέπει να τρως κάθε πρωί!

Το πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα...
29/10/2018 - 08:36

Τα άγνωστα οφέλη της μπανάνας – Γιατί πρέπει να την καταναλώνετε άφοβα!

Oι ευεργετικές ιδιότητες και τα θετικά οφέλη
21/10/2018 - 13:32

Μάθε το μυστικό - Αυτές είναι οι 5 τροφές που θα εξαφανίσουν την πείνα σου!

"Γέμισε" το στομάχι σου και σταμάτα να τσιμπολογάς...
23/09/2018 - 12:35

Αδυνατίστε με... νερό μελιτζάνας! Τα οφέλη και η παρασκευή του

Και όμως η λύση υπάρχει και είναι στην κουζίνα σας
17/09/2018 - 10:37

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ικανοποιημένη η ΠΑΣΥΚΙ για τις υπερωριακές αποζημιώσεις των γιατρών

Εντός των προσεχών ημερών υπογραφή συμφωνίας από τα εμπλεκόμενα μέρη

Παρέδωσε τα ηνία του ΚΣΕΔ ο Αρχιπλοίαρχος Κώνσταντίνος Φυτιρής (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Δείτε το συγκινητικό φιλμάκι που ετοίμασε το προσωπικό του Κέντρο με τη δράση του Διοικητή

Λευκή μαγεία στο Τρόοδος παραμονές Χριστουγέννων (ΦΩΤΟ)

Εντυπωσιακές εικόνες κατέγραψε το Τμήμα Δασών από την χιονόπτωση στα ορεινά
Ελλάδα

Τσίπρας και Ζάεφ προτεινόμενοι για Νόμπελ Ειρήνης

Γκουτέρες: Η συμφωνία των Πρεσπών αποτελεί πρότυπο επίλυσης διεθνών διενέξεων

Που στρέφονται οι έρευνες για την βομβιστική επίθεση στον ΣΚΑΪ; (ΦΩΤΟ)

"Τέλεια έκρηξη" χαρακτηρίζει την επίθεση η Αντιτρομοκρατική

Καταδικάζει την έκρηξη βόμβας στα γραφεία του ΣΚΑΪ το Στέιτ Ντιπάρτμεντ

"Αναμένουμε ότι οι υπεύθυνοι θα προσαχθούν σύντομα στη δικαιοσύνη"
Διεθνή

Ο "ύμνος" των Κίτρινων Γιλέκων που έγινε viral (ΒΙΝΤΕΟ)

Χτύπησε μισό εκατομμύριο προβολές μέσα σε μια μόλις ημέρα

Έκλεψε εκατοντάδες λουκάνικα από Christmas Market της Γερμανίας

Διαπίστωσαν ότι εξαφανίστηκαν οκτώ μεγάλα κιβώτια με λουκάνικα

Παραιτήθηκε ο Πρωθυπουργός του Βελγίου

Τα "έσπασε" με τους κυβερνητικούς εταίρους και έμεινε μόνος

tv news

Τόνυ και Τατιάνα στο νοσοκομείο... Η Τατιάνα προχωράει σε πρόωρο τοκετό...

Θα σωθεί το μωρό;; «Το Τατουάζ» Τετάρτη: Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Ο Μιχάλης μαθαίνει από τη Σοφία ότι το παιδί που περιμένει είναι του Δημήτρη...

Θα αναλάβει η Κάτια την επιμέλεια των παιδιών; «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Τετάρτη:Νέο Επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 19/12/2018 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ