Υγεία

Λόγοι να ξυπνήσεις!10 ιδέες για υγιεινά και νόστιμα πρωινά που θα σε ξετρελάνουν

Έχει βαρεθεί το πρωινό με γάλα και δημητριακά; Θέλεις κάτι διαφορετικό, υγιεινό και νόστιμο για να ξεκινήσεις την μέρα σου;

Το μόνο που χρειάζεται για να βάλεις ποικιλία στο πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας σε ένα εβδομαδιαίο πλάνο, και μερικές καλές ιδέες για νόστιμα και υγιεινά πρωινά, όπως οι ακόλουθες

- Μία φέτα ψωμί σικάλεως με ταχίνι, μέλι, μπανάνα και ένα ποτήρι γάλα με χαμηλά λιπαρά.

- Κουλούρι πολύσπορο Θεσσαλονίκης με μία φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και ένα ποτήρι φρέσκο χυμό.

- Ένα ποτήρι φυσικός χυμός και ψωμί με 1 αβγό βραστό ή με τυρί χαμηλών λιπαρών.

- Γάλα ή γιαούρτι χαμηλών λιπαρών με βρώμη (κουάκερ) και αποξηραμένα φρούτα.

- Ένα ποτήρι φρέσκο χυμό και ένα τοστ με τυρί χαμηλών λιπαρών και γαλοπούλα.

- Ομελέτα με ελάχιστο λάδι και μία φέτα ψωμί ολικής άλεσης.

- Ένα βραστό αυγό, μία φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και μία φέτα γαλοπούλα.

- Smoothie από 5 αμύγδαλα, 1 κόκκινο μήλο, 1 μπανάνα, ¾ της κούπας γιαούρτι, ½ κούπα γάλα 0% και ¼ κουταλιάς κανέλα –απλώς χτυπάτε όλα τα υλικά μαζί στο μπλέντερ και απολαμβάνετε.

- Δύο φέτες ψωμί σικάλεως με μέλι

- Ένα γιαούρτι 2% με μέλι ή με μούσλι

Επόμενο άρθρο

Απορίες...τέλος! Ποια από αυτές τις μπανάνες είναι η πιο υγιεινή και γιατί;

Φρόντισε να υπάρχει στο καλάθι σου και να μην την αποφεύγεις...
20/09/2018 - 08:38

ΣχετικέςΕιδήσεις

Μάθε το μυστικό - Αυτές είναι οι 5 τροφές που θα εξαφανίσουν την πείνα σου!

"Γέμισε" το στομάχι σου και σταμάτα να τσιμπολογάς...
23/09/2018 - 12:35

Αδυνατίστε με... νερό μελιτζάνας! Τα οφέλη και η παρασκευή του

Και όμως η λύση υπάρχει και είναι στην κουζίνα σας
17/09/2018 - 10:37

Η διατροφή και ο ρόλος της στο σεξ

Τι πρέπει να γνωρίζετε για την μεσογειακή διατροφή
11/08/2018 - 09:18

Ξεκίνησες γυμναστική; Μάθε πότε έρχεται η γράμμωση

Η ερώτηση που καίει τους περισσότερους
03/07/2018 - 09:35

Αυτά είναι τα 3 καλοκαιρινά σνακς που θες οπωσδήποτε

Χωρίς θερμίδες και...χορταστικά
18/06/2018 - 11:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Δύο τραυματισμοί σε τροχαίο στον παλιό δρόμο Πάφου – Λεμεσού

81χρονη διαπιστώθηκε ότι υπέστη κάταγμα πλευρών

Μόνιμη βάση η Λευκωσία διαστημικών επιστημόνων (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Κύπρος μπαίνει δυναμικά στον χάρτη του διαστήματος

Σκόνη στην ατμόσφαιρα: Πότε υποχωρεί το φαινόμενο (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποπνικτικό παραμένει το σκηνικό μέχρι και το Σαββατοκυρίακο
Ελλάδα

Ορκίζεται αύριο ως Υπουργός Εξωτερικών ο Αλέξης Τσίπρας

Δεν θα δημοσιεύσει την 9σέλιδη επιστολή Κοτζιά καθώς φέρει την ένδειξη "αυστηρά προσωπικό"

Τσίπρας: Θα προστατεύσω τα μεγάλα επιτεύγματα της κυβέρνησης

Ελληνο-ισπανική πρόταση για τη δημιουργία Ευρωπαϊκού Ταμείου κατά της ανεργίας

Ζάεφ: Με τον Τσίπρα παραμένουμε προσηλωμένοι στη Συμφωνία των Πρεσπών

"Είμαι ευτυχής για την απόλυτη προσήλωση της Ελλάδας" είπε ο Πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ
Διεθνή

ΠΓΔΜ: Εγκρίθηκε η πρόταση Ζάεφ για την αναθεώρηση του Συντάγματος

Το κοινοβούλιο ενέκρινε την έναρξη των διαδικασιών

Βρετανία: 20 άνδρες καταδικάστηκαν για αποπλάνηση και βιασμό νεαρών κοριτσιών

Κρίθηκαν ένοχοι για πάνω από 120 αδικήματα - Ποινές κάθειρξης από 5 μέχρι 18 έτη

Ερντογάν, Πούτιν, Μέρκελ και Μακρόν θα συζητήσουν για τη Συρία

Ορίστηκε η συνάντηση τους στις 27 Οκτωβρίου στην Κωνσταντινούπολη

tv news

Η Όλγα στέλνει τη Βάσω στην απομόνωση και αυτό θα φέρει ανεπιθύμητες συνέπειες..

Νέα επεισόδια "Τατουάζ" από αυτή τη Δευτέρα σε Νέα Ώρα στον Alpha Κύπρου! (Περίληψη)
Alpha TV Κύπρου

Η «Μουρμούρα» επιστρέφει …με δύο Κυπριακά ζευγάρια στον Alpha Κύπρου! (TRAILER)

Μία τέτοια μουρμούρα,όχι μόνο τη συνηθίζεις,αλλά τη λατρεύεις! Από Δευτέρα 22 Οκτωβρίου..
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 20/10/2018 - 06:15DEAL