Υγεία

Μήπως ο έρωτας παχαίνει;

Σύμφωνα με αυτούς, οι διατροφικές συνήθειες του ατόμου, κυρίως της γυναίκας, αλλάζουν, όταν διανύει μια ευτυχισμένη ερωτική περίοδο. Σκέψου πόσο συχνά γευματίζεις με το σύντροφό σου σε εστιατόρια από την αρχή της σχέσης σου ή πόσες φορές μαγειρεύεις για να τον ευχαριστήσεις και τότε θα καταλάβεις, πως ο έρωτας όντως περνάει από το στομάχι. Μόνο που αφήνει πίσω του θερμίδες και μάλιστα πολλές.

Υπάρχουν μικρά κόλπα που θα σε βοηθήσουν να αποφύγεις τα περιττά κιλά κατά τη διάρκεια της σχέσης σου:
• Το ότι είστε ζευγάρι δε σημαίνει ότι πρέπει να καταναλώνετε τις ίδιες ποσότητες φαγητού. Οι άντρες χρειάζονται πιο πολλές θερμίδες για να καλύψουν τις ανάγκες τους καθημερινά. Για να μην παρασυρθείς, σέρβιρε το γεύμα σου σε μικρότερο πιάτο.

• Αντικατέστησε τα λιπαρά, που συνήθως οι άντρες λατρεύουν, με light προϊόντα.

• Εκμεταλλευτείτε το χρόνο σας κάνοντας μαζί ένα πρόγραμμα γυμναστικής ή μια βόλτα με το ποδήλατο. Έρευνες δείχνουν ότι η από κοινού σωματική άσκηση βοηθάει στην απώλεια περισσότερου βάρους.

• Αποδέξου τη φυσική σου κατάσταση, αλλά μην ξεχνάς ότι η αύξηση του σωματικού σου βάρους δε θα σε χαροποιήσει ιδιαίτερα όταν δοκιμάσεις κάποιο ξεχασμένο τζην.

• Μείνει μακριά από τα αλκοολούχα και ανθρακούχα ποτά και τα σνακ που τα συνοδεύουν.

• Κατανάλωσε μικρά και πλούσια σε θρεπτικές ουσίες γεύματα κατά τη διάρκεια της ημέρας, για να αποφύγεις τη λιγούρα.

Πηγή
www.faysbook.gr
Επόμενο άρθρο

Ταξίδι στο εξωτερικό: Μάθετε τους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς στο τραπέζι

Πώς τρώμε στην Κίνα και πώς στην Ιταλία; Όλα όσα πρέπει να ξέρετε!
08/01/2018 - 08:45

ΣχετικέςΕιδήσεις

Πώς θα αποφύγεις το καθημερινό.... τσιμπολόγημα (και τα παραπανίσια κιλά);

Mικρά tips που θα σε βοηθήσουν στην καθημερινότητα
09/11/2018 - 12:38

Tάμτα: Η συγκατοίκηση, ο έρωτας, το ανατρεπτικό νέο look και ο...γάμος!(ΦΩΤΟ)

Πιο ερωτευμένη από ποτέ, ανανεωμένη και το επόμενο βήμα στη σχέση της
07/11/2018 - 11:47

30 χρόνια από τον θάνατο του Τάσου Λειβαδίτη (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Όταν ο ποιητής του έρωτα συναντούσε τον συνθέτη της Ρωμιοσύνης...
30/10/2018 - 14:47

Αυτές είναι οι 4+1 τροφές που πρέπει να τρως κάθε πρωί!

Το πρωινό είναι το πιο σημαντικό γεύμα...
29/10/2018 - 08:36

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

18χρονος μοτοσικλετιστής ξεψύχησε στην άσφαλτο στον Μόλο της Λεμεσού (ΦΩΤΟ)

Έχασε τον έλεγχο του μοτοποδηλάτου που οδηγούσε και προσέκρουσε βίαια σε αυτοκίνητα

Στοιχεία "φωτιά" για την υπόθεση χορήγησης σκευασμάτων σε ποδοσφαιριστές (ΒΙΝΤΕΟ

Eνώπιον της Νομικής Υπηρεσίας οδηγείται ο φάκελος με τα στοιχεία και τις καταθέσεις

Κορυφώνεται η τουρκική προκλητικότητα στην ακριτική Δένεια (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο κατοχικός στρατός παρεμποδίζει Ελληνοκύπριους γεωργούς να καλλιεργήσουν στη νεκρή ζώνη
Ελλάδα

Επεισόδια, συλλήψεις & τραυματισμοί στην πορεία για το Πολυτεχνείο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Σε πεδίο μάχης μετέτρεψαν κουκουλοφόροι τα Εξάρχεια-Με ρίψεις νερού "απάντησε" η Αστυνομία

Επέτειος Πολυτεχνείου: Χιλιάδες φοιτητές στην πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ

Δρακόντρεια μέτρα ασφαλείας στο κέντρο της Αθήνας υπό τον φόβο σοβαρών επεισοδίων

Τσίπρας: «Τίποτα δε χαρίζεται και τίποτα δεν είναι αδύνατο»

Το μήνυμα του Έλληνας Πρωθυπουργού για την 45η επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου
Διεθνή

Ντόναλτ Tραμπ: "Δεν εξετάζω την πιθανότητα έκδοσης του Φετουλάχ Γκιουλέν"

Ως "καλές" περιέγραψε ο Αμερικανός Πρόεδρος τις σχέσεις του με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν

"Τοξικός": Λέξη της χρονιάς σύμφωνα με το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης (ΒΙΝΤΕΟ)

Μάθετε γιατί το διάσημο Λεξικό επέλεξε να αναδείξει το συγκεκριμένο ελληνικό λήμμα

To τρολάρισμα του Ζαν Κλοντ Γιούνκερ για τα ... παπούτσια του (ΒΙΝΤΕΟ)

Άγνωστο μέχρι στιγμής εάν πρόκειται για ενδυματολογικό ατόπημα ή οφθαλμαπάτη

tv news

Ορφέας και Αλέξανδρος πιάνονται στα χέρια... Ο Ορφέας βρίσκει την αφορμή...

Η Αθηνά τραυματίζεται σε μια συμπλοκή «Το Τατουάζ» Κυριακή Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Μία ασύλληπτη τραγωδία... Ένα ειδεχθές έγκλημα με... σχιζοφρενικό «άγγιγμα»

Η σχιζοφρένεια χτυπά την πόρτα.. «Κάρμα» Κυριακή, Νέο Επεισόδιο στον Alpha Κύπρου (ΒINTEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 18/11/2018 - 06:15DEAL