Υγεία

Το σεξ θέλει την...κάλτσα του!

Αυτό που αποκάλυψε ενδελεχής επιστημονική έρευνα από το πανεπιστήμιο του Γκρόνινγκεν στην Ολλανδία, αναφορικά με τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου ανδρών και γυναικών, την ώρα που κάνουν σεξ, αλλά και την στιγμή που φτάνουν σε οργασμό, δεν θα το λέγατε και... αναμενόμενο.

Και αυτό το απρόσμενο στο σεξ, έχει να κάνει με τις... κάλτσες. Στο πλαίσιο έρευνας για τις περιοχές εκείνες του εγκεφάλου που δραστηριοποιούνται περισσότερο την ώρα του οργασμού, οι ερευνητές διαπίστωσαν κάτι που δεν περίμεναν:

Τόσο οι άνδρες όσο και οι γυναίκες ήταν πιο εύκολο να φτάσουν σε οργασμό, όταν φορούσαν κάλτσες στα πόδια τους!

Αυτό προέκυψε, όταν τα περισσότερα ζευγάρια που είχαν σεξουαλική επαφή στο ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο εργαστηρίου με τους ανάλογους αισθητήρες και όργανα μέτρησης της εγκεφαλικής τους δραστηριότητας, διαμαρτυρύθηκαν ότι κρύωναν τα πόδια τους.

Οι ερευνητές τους έδωσαν τότε μερικά ζευγάρια καλτσών και στις επόμενες πράξεις συνουσίας που ακολούθησαν, παρατήρησαν ότι με τα πόδια τους πιο ζεστά, πλέον, οι συμμετέχοντες (άνδρες και γυναίκες) κατάφεραν να φτάσουν σε οργασμό σε ποσοστό 80% αντί για 50% που σημείωναν χωρίς να φορούν κάλτσες.

Επόμενο άρθρο

Φτιάξε κορμί χωρίς γυμναστήριο

Ακόμη και με μπουκάλια νερού μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου
10/01/2018 - 09:56

ΣχετικέςΕιδήσεις

Άντρες και σεξ: Τι τους αγχώνει;

Το μεγάλο ερώτημα που τους βασανίζει
24/04/2018 - 17:05

Για πάντα μαζί! Αυτό είναι το μυστικό!

Τι λέει η έρευνα για τους μακροχρόνιους γάμους
23/04/2018 - 12:33

Τι συμβαίνει όταν κάνετε σεξ κάθε μέρα;

Σημασία έχει με ποιον
20/04/2018 - 10:17

Πώς θα καταλάβεις την απιστία;

Τα σημάδια που σε βοηθάνε...
18/04/2018 - 09:47

Στοιχεία διαφορετικότητας μεταξύ Ε/κ και Τ/κ γυναικών (BINTEO)

Πως τοποθετούνται οι Ελληνοκύπριες και πως οι Τουρκοκύπριες για τη λύση του Κυπριακού
17/04/2018 - 20:55

H άνοιξη ανοίγει την όρεξη για σεξ

Τι λέει μεγάλη γερμανική έρευνα
11/04/2018 - 11:52

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ο Alpha εντός της λίμνης του Πάρκου Αθαλάσσας (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποδημητικά πουλιά αναπαράγονται στον παράδεισο της Λευκωσίας

Φρένο στο νέο γήπεδο Λεμεσού από Κομισιόν λόγω κρατικής ενίσχυσης (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Κυβέρνηση καθησυχάζει πως "το γήπεδο θα κατασκευαστεί"

Μαρίνα Λεμεσού: Εντυπωσιακή αντιτρομοκρατική άσκηση (ΒΙΝΤΕΟ)

Στόχος του "Τρίτωνας 2018" να διαφανεί η ετοιμότητα της Αστυνομίας
Ελλάδα

Εγκάρδια και σε καλό κλίμα συνάντηση Ερντογάν - Βαρθολομαίου

Θέματα Πατριαρχείου και ομογένειας συζήτησαν ο Οικουμενικός Πατριάρχης ο Τούρκος Πρόεδρος

Απορρίφθηκε και το τρίτο αίτημα των Ελλήνων στρατιωτικών

Πάνω από 50 μέρες παραμένουν υπό κράτηση στις φυλακές της Ανδριανούπολης

Στην έδρα του ΟΗΕ στη Βιέννη, η συνάντηση Κοτζιά-Ντιμιτρόφ-Νίμιτς

Κύριο θέμα μεταξύ των τριών ανδρών θα είναι το Σκοπιανό
Διεθνή

Η ΕΕ θα μπορούσε να έχει μια στενότερη σχέση με τη Βρετανία μετά το Brexit

Η ΕΕ ελπίζει ότι το Λονδίνο θα μπορούσε να αλλάξει τη στάση του

Δύο πύραυλοι Tomahawk εστάλησαν από την Συρία στην Μόσχα για μελέτη

«Ένας αριθμός πυραύλων δεν πέτυχε τους στόχους τους, εξαιτίας κάποιων τεχνικών λαθών»

Γερμανία: Ημέρα αλληλεγγύης εναντίον ενός νέου κύματος αντισημιτισμού

Έπειτα από επεισόδια που ενίσχυσαν τους φόβους για μια ανάδυση του

tv news

Ο Τόνυ περνάει πάλι μια αυτοκαταστροφική φάση με τις ουσίες. Αυτή τη φορά...

Τα αποτελέσματα θα είναι δραματικά... Πέμπτη: Συγκλονιστικό Διπλό Επεισόδιο Τατουάζ
Alpha TV Κύπρου

Ο Δαμιανός δέχεται ένα αποκαλυπτικό μήνυμα στο κινητό του για τις μετοχές...

Βάνα-Ζούβας-Σύλβια κάνουν πρόβες για ακόμη μια κλοπή.Πέμπτη:Νέο Επεισόδιο Έλα στη Θέση μου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 26/04/2018 - 06:3560' ΕΛΛΑΔΑ