Υγεία

Το σεξ θέλει την...κάλτσα του!

Αυτό που αποκάλυψε ενδελεχής επιστημονική έρευνα από το πανεπιστήμιο του Γκρόνινγκεν στην Ολλανδία, αναφορικά με τον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου ανδρών και γυναικών, την ώρα που κάνουν σεξ, αλλά και την στιγμή που φτάνουν σε οργασμό, δεν θα το λέγατε και... αναμενόμενο.

Και αυτό το απρόσμενο στο σεξ, έχει να κάνει με τις... κάλτσες. Στο πλαίσιο έρευνας για τις περιοχές εκείνες του εγκεφάλου που δραστηριοποιούνται περισσότερο την ώρα του οργασμού, οι ερευνητές διαπίστωσαν κάτι που δεν περίμεναν:

Τόσο οι άνδρες όσο και οι γυναίκες ήταν πιο εύκολο να φτάσουν σε οργασμό, όταν φορούσαν κάλτσες στα πόδια τους!

Αυτό προέκυψε, όταν τα περισσότερα ζευγάρια που είχαν σεξουαλική επαφή στο ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο εργαστηρίου με τους ανάλογους αισθητήρες και όργανα μέτρησης της εγκεφαλικής τους δραστηριότητας, διαμαρτυρύθηκαν ότι κρύωναν τα πόδια τους.

Οι ερευνητές τους έδωσαν τότε μερικά ζευγάρια καλτσών και στις επόμενες πράξεις συνουσίας που ακολούθησαν, παρατήρησαν ότι με τα πόδια τους πιο ζεστά, πλέον, οι συμμετέχοντες (άνδρες και γυναίκες) κατάφεραν να φτάσουν σε οργασμό σε ποσοστό 80% αντί για 50% που σημείωναν χωρίς να φορούν κάλτσες.

Επόμενο άρθρο

Φτιάξε κορμί χωρίς γυμναστήριο

Ακόμη και με μπουκάλια νερού μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου
10/01/2018 - 09:56

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η ξεκαρδιστική έρευνα του Χάρη στον Λούη Πατσαλίδη για την... απιστία(ΒΙΝΤΕΟ)

Συμβουλές για το πως θα αποκαλύψετε την απιστία χωρίς να χωρίσετε
07/07/2018 - 14:11

Αγία Νάπα: Έκρυβε τα ναρκωτικά κάτω από το ... χαλάκι

Συνελήφθη 23χρονος από τη Βουλγαρία για υπόθεση κατοχής ναρκωτικών με σκοπό την προμήθεια
30/06/2018 - 08:20

Μάθε γιατί πρέπει να έχεις σταθερό...γιατρό!

Καλά θα κάνεις να αποκτήσεις σχέση χρόνων με το γιατρό σου
29/06/2018 - 09:25

Εσύ ξέρεις τι είναι η sexomnia;

Ακόμη και στον ύπνο τους
27/06/2018 - 16:42

Αλαλούμ στην έρευνα για το Συνεργατισμό και καταγγελίες από το ΑΚΕΛ (BINTEO)

Οι "προεδρικές υποδείξεις" και η απάντηση του Νίκου Αναστασιάδη
21/06/2018 - 20:33

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Παρέλυσαν" οι αυτοκινητόδρομοι προς Λευκωσία λόγω οδικών έργων

Εναλλακτικές διαδρομές προτείνει η Αστυνομία για όσους κατευθύνονται προς την πρωτεύουσα

Δεν πρόλαβε να οδηγήσει το μοιραίο σκάφος σε απάνεμο λιμάνι (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Τι ανέφερε ο γιος της άτυχης 60χρονης Νίκης στους ανακριτές των Βρετανικών Βάσεων

Έρχεται στη Λεμεσό το Πρώτο Φεστιβάλ Μπύρας MEDFEST (ΒΙΝΤΕΟ)

Με ποικιλία από το αγαπημένο ποτό και τη συμμετοχή καταξιωμένων καλλιτεχνών
Ελλάδα

Σκληρή απάντηση του ελληνικού ΥΠΕΞ για τις δηλώσεις Ζαχάροβα

"Χαρακτηριστικό δείγμα ασέβειας προς τρίτη χώρα, καθώς και έλλειψης κατανόησης"

Σεισμός 4,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ "ταρακούνησε" τα Ιωάννινα

Σημειώθηκε 23 χιλιόμετρα βορειοδυτικά της πόλης και είχε εστιακό βάθος πέντε χιλιομέτρων

Η "σκοτεινή" πλευρά της Σαντορίνης σε 26 δευτερόλεπτα... (ΒΙΝΤΕΟ)

Εικόνες-ντοκουμέντο από κακοποίηση γαϊδουριών στα στενά σοκάκια των Φηρών
Διεθνή

Ουάσινγκτον: Συναγερμός στην πανεπιστημιούπολη του American University

Εκκενώνεται η περιοχή μετά από πληροφορίες για ένοπλο εισβολέα

Σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης το αεροδρόμιο Heathrow του Λονδίνου

Εκκενώνονται χώροι και ακυρώνονται πτήσεις εξαιτίας πυρκαγιάς στον Πύργο Ελέγχου

"Πολεμήστε, μην απελπίζεστε" το μήνυμα των "Αγριόχοιρων" της Ταϊλάνδης (ΦΩΤΟ)

Συγκλονιστικές μαρτυρίες για την παραμονή παιδιών και προπονητή στο πλημμυρισμένο σπήλαιο

tv news

Ένα αναπάντεχο προξενιό για την Αντιγόνη, χωρίζει τη Βούλα και τον Μηνά...

Η Χριστίνα με τον Φώτη πρώτη φορά στη θάλασσα... Πέμπτη: Νέο Επεισόδιο «Μουρμούρα»
Alpha TV Κύπρου

Το τρομερό ΣΟΪ που τα ‘χει όλα, σας κρατάει συντροφιά καθημερινά στον Alpha!

Δεν είναι show χορού, αν και χορεύουν όλοι…στο ταψί (ή και στη σούβλα πότε-πότε) - Βίντεο-
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 19/07/2018 - 01:4510Η ΕΝΤΟΛΗ