Υγεία

Τι συμβαίνει στο σώμα μας όταν δεν κάνουμε σεξ;

Το σεξ μας προσφέρει τη δυνατότητα να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον άλλο και να μειώσει το άγχος μας.

Το σεξ είναι, επίσης, μια καλή μορφή άσκησης για την καρδιά σας, αφού αυξάνει τον καρδιακό σας ρυθμό, ενώ σας κρατάει δραστήριους και σας βοηθάει να καίτε θερμίδες.

Και αν αυτά δεν είναι αρκετά για να σας κάνουν να... πέσετε το κρεβάτι αμέσως, η σεξουαλική επαφή μπορεί, επίσης, να μειώσει την αρτηριακή σας πίεση, να σας ανακουφίσει από τους πονοκεφάλους (...ακούτε;...) και να μειώσει αισθητά τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

Από την άλλη πλευρά, όμως, τι συμβαίνει στο σώμα μας, όταν δεν κάνουμε τακτικά σεξ;

Αν και κάποιοι άνθρωποι ευημερούν και είναι παραγωγικοί για μεγάλο μέρος της ζωής τους χωρίς να έχουν τακτική σεξουαλική επαφή, οι περισσότεροι είναι πιο επιρρεπείς σε ασθένειες που σχετίζονται με το άγχος και το στρες, λόγω της φυσιολογικής ανάγκης τους για σεξουαλική επαφή.

Σίγουρα, δεν είναι απαραίτητο να πάρετε κιλά ή να δείτε την αρτηριακή σας πίεση να ανεβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν κάνετε τακτικά σεξ, αλλά ουσιαστικά “στερείτε” από το σώμα σας τα οφέλη που δεν παίρνει από αυτό.

Όταν κάνετε τακτικά σεξ (και αυτό περιλαμβάνει το “καταπληκτικό”, το “απλά καλό”, ακόμα και το “έτσι κι έτσι” σεξ) διατηρείτε την λίμπιντό σας υψηλά και αυτό έχει ευεργετικές επιδράσεις τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχολογία σας.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Το λένε και οι επιστήμονες πια - Το σεξ με τους...πρώην βλάπτει σοβαρά την υγεία

Η μελέτη, τα αρνητικά συναισθήματα και τα "πισωγυρίσματα"
21/09/2018 - 09:45

6+1 beauty tips των γυναικών που πρέπει να ...«κλέψουν» οι άντρες!

Ήρθε η ώρα να περιποιηθείς τον εαυτό σου
02/09/2018 - 16:16

3+1 σημάδια ενός άντρα στο σεξ που "προδίδουν" τα συναισθήματα του για σένα!

Η κίνηση στο λαιμό που θα σου αποκαλύψει τα πάντα!
02/09/2018 - 15:22

Bίκυ Καγιά: Είναι 40 χρονών και έχει σώμα καλύτερο από εικοσάρα! (ΦΩΤΟ)

Δείτε την με το σέξι μαγιό της και μετά από δύο παιδιά, πιο σέξι και κούκλα από ποτέ!
22/08/2018 - 11:45

Η συχνότητα του σεξ ανάλογα με την ηλικία

Υπάρχει νορμάλ αριθμός...ανά εβδομάδα;
17/08/2018 - 11:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Επιστρέφει στη Κύπρο η εικόνα του Αγίου Γεωργίου του 19ου αιώνα

Είχε συληθεί από ιερό ναό στην κατεχόμενη Κερύνεια

Ενώπιον «δικαστηρίου» το πλήρωμα του Ε/κ αλιευτικού

Το καΐκι, βρίσκεται μέσα στο λιμάνι της Κερύνειας και φρουρείται από τις κατοχικές αρχές

Λεμεσός: Ζημιές μετά από έκρηξη σε σουβλατζίδικο

Αποκλείστηκε η σκηνή και εξετάζεται το ενδεχόμενο εμπρησμού
Ελλάδα

Συνελήφθη 58χρονος Ρομά μετά τον εντοπισμό 22χρονης σε άθλια κατάσταση

Τι ανέφερε στην κατάθεση της η νεαρή και τι ερευνά η Αστυνομία

Ανεμιστήρας οροφής αποκόπηκε και έπεσε πάνω σε παιδιά

Δύο μαθητές τραυματίστηκαν και μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο - Διαμαρτύρονται οι γονείς

Άρχισε η αποσυμφόρηση του κέντρου φιλοξενίας της Μόριας

Η διαδικασία αναμένεται να ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου
Διεθνή

Brexit: Περιορισμένες επιπτώσεις στην αγορά εργασίας της Γερμανίας

Η Γερμανία απορρίπτει την πρόταση της Βρετανίδας πρωθυπουργού Τερέζα Μέι

Ανακαλύφθηκε ιστορική χαμένη επιστολή του Γαλιλαίου

Ρίχνει νέο φως στη μακρόχρονη διαμάχη του Ιταλού φυσικού με τις ρωμαιοκαθολικές αρχές

Ιράν: Αρκετοί νεκροί σε επίθεση ενόπλων σε στρατιωτική παρέλαση (ΒΙΝΤΕΟ)

Άγνωστοι άνοιξαν πυρ εναντίον του πλήθους που παρακολουθούσε

tv news

«Μπλε» Η μεγάλη επιστροφή του Γιώργου Τσιάκκα την Δευτέρα στον Alpha Κύπρου!

Χριστίνα Παυλίδου,Γιώργος Ζένιος,Νίκος Ψαράς,Στέφανος Κυριακίδης,Νίκη Δραγούμη...(ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

Ποιος θα μπορέσει να αποκτήσει τα πιο γλυκά 50.000 ευρώ τής ζωής του;

«Bake Off Greece» Πρεμιέρα την Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου στον Αlpha Κύπρου (ΒΙΝΤΕΟ)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 22/09/2018 - 13:50ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ