Υγεία

Τι συμβαίνει στο σώμα μας όταν δεν κάνουμε σεξ;

Το σεξ μας προσφέρει τη δυνατότητα να συνδεθεί συναισθηματικά με κάποιον άλλο και να μειώσει το άγχος μας.

Το σεξ είναι, επίσης, μια καλή μορφή άσκησης για την καρδιά σας, αφού αυξάνει τον καρδιακό σας ρυθμό, ενώ σας κρατάει δραστήριους και σας βοηθάει να καίτε θερμίδες.

Και αν αυτά δεν είναι αρκετά για να σας κάνουν να... πέσετε το κρεβάτι αμέσως, η σεξουαλική επαφή μπορεί, επίσης, να μειώσει την αρτηριακή σας πίεση, να σας ανακουφίσει από τους πονοκεφάλους (...ακούτε;...) και να μειώσει αισθητά τα συμπτώματα της κατάθλιψης.

Από την άλλη πλευρά, όμως, τι συμβαίνει στο σώμα μας, όταν δεν κάνουμε τακτικά σεξ;

Αν και κάποιοι άνθρωποι ευημερούν και είναι παραγωγικοί για μεγάλο μέρος της ζωής τους χωρίς να έχουν τακτική σεξουαλική επαφή, οι περισσότεροι είναι πιο επιρρεπείς σε ασθένειες που σχετίζονται με το άγχος και το στρες, λόγω της φυσιολογικής ανάγκης τους για σεξουαλική επαφή.

Σίγουρα, δεν είναι απαραίτητο να πάρετε κιλά ή να δείτε την αρτηριακή σας πίεση να ανεβαίνει μόνο και μόνο επειδή δεν κάνετε τακτικά σεξ, αλλά ουσιαστικά “στερείτε” από το σώμα σας τα οφέλη που δεν παίρνει από αυτό.

Όταν κάνετε τακτικά σεξ (και αυτό περιλαμβάνει το “καταπληκτικό”, το “απλά καλό”, ακόμα και το “έτσι κι έτσι” σεξ) διατηρείτε την λίμπιντό σας υψηλά και αυτό έχει ευεργετικές επιδράσεις τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχολογία σας.

Επόμενο άρθρο

ΣχετικέςΕιδήσεις

Δέσποινα Βανδή: Το σεξ...εξατμίζεται-Δεν ερωτεύτηκα τον Ντέμη με την πρώτη ματιά

Η τραγουδίστρια πιο αποκαλυπτική από ποτέ για το σεξ και την διάρκεια του
04/11/2018 - 11:37

16 + 1 λόγοι που το σεξ κάνει καλό στην υγεία!

Oι λόγοι εκτός της ευχαρίστησης που πρέπει να ξέρετε...
22/10/2018 - 11:48

"Δεν μπορώ να λειτουργήσω στο σεξ λόγω... άγχους - Τί να κάνω;"

Η απάντηση ειδικού για μια συνηθισμένη απορία
21/10/2018 - 12:50

Άντρεα Κυριάκου:Η αγκαλιά του Μερκή και το σώμα της 11 μέρες μετά τη γέννα(ΦΩΤΟ)

Η εντυπωσιακή σιλουέτα και η τρυφερή φωτογραφία με τον άντρα της
20/10/2018 - 11:01

Σεξ μόνο το.... βράδυ συνιστούν οι ειδικοί – Δείτε γιατί!

Ανατρέπονται όλα όσα πιστεύαμε...
19/10/2018 - 19:29

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Παραδόθηκε στην Αστυνομία 36χρονος καταζητούμενος

Καταζητείτο για σωρεία αδικημάτων, μεταξύ αυτών και η οπλοφορία

Άγιος Δομέτιος: 92χρονη "έσβησε" μόνη στο διαμέρισμα της

Αστυνομία και ιατροδικαστής διαπίστωσαν ότι ήταν νεκρή τα τελευταία εικοσιτετράωρα

Θεσσαλονίκη: Απεργία πείνας φοιτητών για την ανακήρυξη του ψευδοκράτους (ΦΩΤΟ)

Με πανό διαμαρτυρίας και αντίσκηνα έξω από του Τουρκικό προξενείο της πόλης
Ελλάδα

Προχώρησαν σε άνοιγμα λογαριασμών του Κώστα Σημίτη

"Ευπρόσδεκτη η έρευνα" δηλώνει ο πρώην Έλληνας Πρωθυπουργός

"Δεν σκότωσα την κόρη μου, την τεμάχισα"

Φρίκη προκαλούν όσα εισακούσθηκαν ενώπιον του Εφετείου για την υπόθεση της μικρής Άννυ

Η 14χρονη Μαριάννα που διήνυσε 42χλμ με αναπηρικό στον Μαραθώνιο της Αθήνας

Ρίγη συγκίνησης προκαλεί το βίντεο με τη στιγμή που η μικρή εκπλήρωσε άλλο ένα όνειρο της
Διεθνή

Κρίσιμο υπουργικό συμβούλιο για το Brexit στο Λονδίνο

Η Τερέζα Μέι καλεί τους υπουργούς της να προσυπογράψουν το κείμενο της Συμφωνίας

Το ενδυματολογικό "φετίχ" του Καναδού Πρωθυπουργού (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Ο Τζάστιν Τρουντό καταφέρνει σε κάθε του εμφάνιση να κλέβει τις εντυπώσεις

Καταιγιστικές εξελίξεις στο Ισραήλ μετά την παραίτηση Λίμπερμαν

Η Λευκωσία παρακολουθεί στενά και "στηρίζει" Νετανιάχου

tv news

Ο Δημήτρης συνέρχεται με μερική απώλεια μνήμης, δεν θυμάται τίποτα για την πτώση

Η Κάτια  εκμεταλλεύεται την κατάσταση του... «Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Πέμπτη: Nέο επεισόδιο
Alpha TV Κύπρου

«Το Τατουάζ» Η Όλγα αποφασίζει να δείξει και το άλλο της πρόσωπο στη φυλακή

Ο Στέφανος ψάχνει τα πράγματα του Παντελή... Τετάρτη Νέο Επεισόδιο στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 14/11/2018 - 20:20ALPHA NEWS