Διεθνή

Δάκρυα συγκίνησης και χαράς στην Κορέα, 68 χρόνια μετά τον πόλεμο (BINTEO)

ΚΟΡΕΑ

της Μαρίας Τσαγγάρη

Αυτή είναι η Λι Κέουμ Σομ. Ο τρίχρονος τότε γιος της παγιδεύτηκε στη βόρειο Κορέα και είχε 68 χρόνια να τον δει.

Λι Κέουμ Σομ, Μέλος χωρισμένης οικογένειας
Δεν είμαι σίγουρη αν θα τον αναγνωρίσω. Ήταν τριών και τώρα είναι 71. Ούτε αυτός θα με αναγνωρίσει. Θέλω να τον ρωτήσω πώς ζούσε όλα αυτά τα χρόνια.

Όταν τον βλέπει όμως πέφτει στην αγκαλιά του και δεν τον αφήνει από το πλευρό της.

Ηλικιωμένοι νοτιοκορεάτες επιβιβάστηκαν σε λεωφορεία και ταξίδεψαν για πέντε ώρες στη Βόρειο Κορέα, για να ξανασυναντηθούν με τους αγαπημένους τους αφότου χωρίστηκαν κατά τον κορεατικό πόλεμο, του 1950 με 53.

Γέλια... δάκρυα... σφιχτές αγκαλιές... ασπρόμαυρες φωτογραφίες και απαντήσεις σε ερωτήματα που έμειναν αναπάντητα για χρόνια.

Κιμ Κουάνγκ Χο, Μέλος χωρισμένης οικογένειας
Είναι μάλλον η τελευταία μου συνάντηση γιατί είμαι ηλικιωμένος. Γι` αυτό θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν μας επιτρεπόταν να αλληλογραφούμε ή να μιλούμε μέσω βίντεο. Έγιναν 20 συναντήσεις επανένωσης αλλά οι συγγενείς βρέθηκαν μόνο μία φορά. Δεν μας επέτρεψαν να συναντηθούμε ξανά ούτε να αλληλογραφούμε.

Από τις πενηνταεφτά χιλιάδες οικογένειες που έκαναν αίτηση μόνο οι 89 τα κατάφεραν να συναντηθούν αυτή τη φορά, καθώς από τις 100 που επιλέγησαν με κλήρωση ορισμένες αποσύρθηκαν αφότου ανακάλυψαν ότι οι δικοί τους απεβίωσαν.

Επόμενο άρθρο

Τις Τουρκικές αρχές και την Τουρκική Κυβέρνηση ευχαρίστησε η Πρεσβεία των ΗΠΑ

Αφορμή η σύλληψη των δύο προσώπων που παραδέχθηκαν ενοχή
20/08/2018 - 20:42

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ερωτευμένος με τον Κιμ Γιονγκ Ουν δηλώνει ο Ντόναλντ Τραμπ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Αμερικανός Πρόεδρος είχε αποκαλέσει τον Βορειοκορεάτη ηγέτη "μικρό πυραυλάνθρωπο"
30/09/2018 - 10:30

"Η εποχή χωρίς πολέμους έχει ξεκινήσει"

Η Βόρειος Κορέα κλείνει οριστικά το πεδίο δοκιμών βαλλιστικών πυραύλων
19/09/2018 - 07:06

Πρόσκληση για μία δεύτερη συνάντηση απέστειλε ο Κιμ Γιονγκ Ουν στον Τραμπ

"Έχουμε ήδη αρχίσει να διοργανώνουμε μία σύνοδο κορυφής" δηλώνει ο Λευκός Οίκος
11/09/2018 - 15:13

Παγκόσμιοι Αγώνες Σκοποβολής: Αγώνας των «ζευγαριών» στο τραπ

Για την Κύπρο αγωνίζονται οι Ανδρέας Μακρής και Γεωργία Κωνσταντινίδου
06/09/2018 - 15:50

Γεωργία πάρε τ’ όπλο σου…

Ξεκινά σήμερα το τραπ γυναικών στους Παγκόσμιους Αγώνες Σκοποβολής στην Κορέα
04/09/2018 - 11:57

Γλίτωσε την στρατιωτική θητεία ο Σον και παραμένει στην Τότεναμ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Σον κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ασιατικούς αγώνες ποδοσφαίρου
01/09/2018 - 18:04

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Λονδρέζικος "αέρας" στους δρόμους της Λεμεσού... (ΦΩΤΟ)

Τα διώροφα κόκκινα λεωφορεία έκαναν την εμφάνιση τους στην οδό Ανεξαρτησίας

Kλειστοί δρόμοι στη Λάρνακα λόγω του διεθνή μαραθωνίου «Radisson Blu»

Δείτε τις περιοχές επηρεάζονται και τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις που εφαρμόζει η Αστυνομία

Λευκωσία: Είδε να τον προσπερνά με το κλεμμένο αυτοκίνητο του φίλου του

Χειροπέδες σε 28χρονο που οδηγούσε όχημα που είχε δηλωθεί ως κλοπιμαίο
Ελλάδα

Στους ρυθμούς του Εγκέλαδου εξακολουθεί να "χορεύει" το Ιόνιο

Νέα σεισμική δόνηση με επίκεντρο 49 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά της Ζακύνθου

Επεισόδια, συλλήψεις & τραυματισμοί στην πορεία για το Πολυτεχνείο (ΒΙΝΤΕΟ&ΦΩΤΟ)

Σε πεδίο μάχης μετέτρεψαν κουκουλοφόροι τα Εξάρχεια-Με ρίψεις νερού "απάντησε" η Αστυνομία

Επέτειος Πολυτεχνείου: Χιλιάδες φοιτητές στην πορεία προς την πρεσβεία των ΗΠΑ

Δρακόντρεια μέτρα ασφαλείας στο κέντρο της Αθήνας υπό τον φόβο σοβαρών επεισοδίων
Διεθνή

Περιοδεία Ντόναλτ Τράμπ στις πυρόπληκτες περιοχές της Καλιφόρνια (ΦΩΤΟ)

76 νεκροί και 1,276 αγνοούμενοι ο μέχρι στιγμής τραγικός απολογισμός της πύρινης λαίλαπας

"Πλήρης αναφορά" για τον φόνο Κασόγκι ετοιμάζουν οι Ηνωμένες Πολιτείες

Ντόναλτ Τράμπ: Η έκθεση της αμερικανικής κυβέρνησης θα καταδείξει "ποιος το έκανε"

Ντόναλτ Tραμπ: "Δεν εξετάζω την πιθανότητα έκδοσης του Φετουλάχ Γκιουλέν"

Ως "καλές" περιέγραψε ο Αμερικανός Πρόεδρος τις σχέσεις του με τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν

tv news

Ορφέας και Αλέξανδρος πιάνονται στα χέρια... Ο Ορφέας βρίσκει την αφορμή...

Η Αθηνά τραυματίζεται σε μια συμπλοκή «Το Τατουάζ» Κυριακή Νέο Επεισόδιο στον Αlpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Μία ασύλληπτη τραγωδία... Ένα ειδεχθές έγκλημα με... σχιζοφρενικό «άγγιγμα»

Η σχιζοφρένεια χτυπά την πόρτα.. «Κάρμα» Κυριακή, Νέο Επεισόδιο στον Alpha Κύπρου (ΒINTEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 18/11/2018 - 13:0024 ΩΡΕΣ