Μια «ανάσα» από την πρόκριση η Τότεναμ-Ισχυρό προβάδισμα για την Ρεάλ

Τετάρτη, 13/2/2019 - 23:55

Τότεναμ και Ρεάλ επικράτησαν στους πρώτους αγώνες και πήραν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για την προημιτελική φάση.

Η Τότεναμ ήταν η μεγάλη νικήτρα στον αγώνα του Γουέμπλει κόντρα στην Ντόρμουντ στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Αγγλική ομάδα με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε της πρωτοπόρου του Γερμανικού πρωταθλήματος με 3-0 και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την προημιτελική φάση. Τα γκολ για τους Λονδρέζους πέτυχαν οι Σον, Φερτόχεν και ο Γιορέντε.

Στον άλλο αγώνα παρότι ο Άγιαξ ήταν καλύτερος εν τούτοις η Ρεάλ κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Άμστερνταμ επικρατώντας του «Αίαντα» με 2-1 παίρνοντας έτσι ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης. Το σκορ άνοιξε ο Μπενζεμά, ο Άγιαξ ισοφάρισε προσωρινά με τον Ζίγιεχ, όμως ο Ασένσιο στο 87΄ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ευρώπης και ταυτοχρόνως μια πολύ σημαντική νίκη.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές των αγώνών

Τότεναμ-Ντόρτμουντ

Η Τότεναμ πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Ντόρτμουντ και αγγίζει την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Σον, Βερτόνχεν και Γιορέντε τα γκολ. Οι επίδοξοι πρωταθλητές Γερμανίας κατέρρευσαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα και μοιραία βρίσκονται πολύ κοντά στον αποκλεισμό.

Στο 7ο λεπτό ο Λούκας Μόουρα έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Μπίρκι, ενώ στο 15’ ο Πούλισιτς πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το σουτ αλλά ο Γιορίς είπε όχι στην κλειστή του γωνία. Στο 20’ ο Βίτσελ έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Γιορίς έπεσε και μάζεψε, όπως έκανε και στο 35’ μετά από όμορφο σουτ του Ντιλέινι. Στην κόντρα ο Σον έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μπίρκι έσωσε με τα πόδια και στο 45’ ο Σάντσο σέντραρε από δεξιά ο Ζαγκαντού πήρε την κεφαλιά αλά ο Γιορίς έδιωξε εντυπωσιακά.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στο 2ο μέρος και στο 47’ ο  Βερτόνχεν σέντραρε από αριστερά και ο Σον από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0 και πέτυχε το 9ο τέρμα του κόντρα στην Ντόρτμουντ.

Στο 61’ ο Έρικσεν βγήκε μόνος στα αριστερά και αντί να κάνει το σουτ πήγε να γυρίσει στον Σον και ο Ζαγκαντού έκοψε σωτήρια και στο ίδιο λεπτό ο Δανός εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αλντερβάιρελντ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπίρκι μπλόκαρε. Στο 63’ και στο 67’ οι Ντιαλό και Τοπράκ πρόλαβαν πριν ο Σον πλασάρει, ενώ στο 69’ ο Νταούντ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Γιορίς να μαζεύει.

Στο 76’ μετά από κόρνερ του Έρικσεν ο Λούκας έπιασε δυνατό σουτ από το πέναλτι αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Ντιλέινι και στο 83’ ο Οριέ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Βερτόνχεν με πλασέ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι έγραψε το 2-0. Και μάλιστα στο 87’ ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά κα ο Γιορέντε με κεφαλιά έκανε το 3-0.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Οριέ, Φόιθ, Σισοκό (90+1' Βανιάμα), Γουίνκς, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα (84’ Γιορέντε), Σον (90’ Λαμέλα).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Ντιαλό, Ζαγκαντού (77’ Σμέλτσερ), Τοπράκ, Ασράφ Χακίμι, Ντιλέινι, Σάντσο (87’ Λάρσεν), Γκέτσε, Νταούντ, Βίτσελ, Πούλισιτς (87’ Γκερέιρο)

Άγιαξ-Ρεάλ Μαδρίτης

H πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 7ο λεπτό όταν ο Μπέιλ βρέθηκε σε καλή θέση αλλά πλάσαρε πάνω τον Ονάνα. Τρία λεπτά ο Άγιαξ έκλεψε την μπάλα και ο Μαζράουι από πλάγια θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο. Στο 14' ο Βινίσιους έκανε ωραία κίνηση και σουτ με τον Ονάνα να διώχνει εντυπωσιακά.

Οι Ολλανδοί άγγιξαν το γκολ στο 26' όταν ο Τάντιτς, πιεζόμενος έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουρτουά. Δέκα λεπτά μετά οι παίκτες του Άγιαξ συνδυάστηκαν εξαιρετικά με τον Ζίγιεκ να μην μπορεί, τελικά, να νικήσει σε τετ α τετ τον Κουρτουά. Λίγο μετά (38') ο Άγιαξ σκόραρε. Ο Ντε Λιχτ έκανε την κεφαλιά, ο Κουρτουά έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και στη συνέχεια ο Ταλιαφίκο από κοντά έκανε το 1-0. Ο Σκόμινα όμως είδε τη φάση στο VAR και ακύρωσε το γκολ θεωρώντας ότι ο Τάντιτς παρενόχλησε από θέση οφσάιντ τον Κουρτουά. Ήταν η πρώτη χρήση της τεχνολογίας στον θεσμό. Στις καθυστερήσεις ημιχρόνου ο Σένε εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση με τον Κουρτουά να διώχνει με τη γροθιά.

Στην επανάληψη η Ρεάλ απείλησε πρώτη όταν στο 51' ο Μπενζεμά σούταρε και ο Ονάνα μπλόκαρε. Εννέα λεπτά μετά όμως ο Γάλλος από την ίδια θέση δεν αστόχησε και με σουτ έκανε το 0-1.

Ο Άγιαξ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 74' απείλησε με σουτ του Ντόλμπεργκ που έφυγε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Νέρες έκοψε για τον Ζιγιέκ που με πλασέ έκανε το 1-1. Ο Ασένσιο στο 79' με τεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι αλλά στο 87' σκόραρε. Ο Καρβαχάλ έκανε, από δεξιά την μπαλιά, και ο νεαρός μεσοεπιθετικός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στην αρχή της φάσης υπήρχε φάουλ αλλά ο Σκόμινα δεν το έδωσε ακόμα και αφού συμβουλεύθηκε το VAR. Στις καθυστερήσεις ο Ντόλμπεργκ δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Κουρτουά.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Ντε Λιχτ, Ταλιάφικο, Μπλιντ, Μαζραουί, Νέρες, Φαν ντε Μπεκ, Τάντιτς, Ντε Γιονγκ, Σένε (73'Ντόλμπεργκ), Ζιγιέκ

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ρεγκιλόν, Κασεμίρο, Νάτσο, Ράμος, Κρόος, Μόντριτς, Μπέιλ (61'Λούκας Βάσκεθ), Μπενζεμά (73'Μπενζεμά), Βινίσιους (80'Μαριάνο).