Το 1-1 του ημιχρόνου έγινε 7-1 στην επανάληψη για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 6/2/2018 - 19:53

Στο 9΄ ωραία κίνηση του Ζαχίντ στην περιοχή, ο Πακιστανός ελευθερώθηκε έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε με τα πόδια ο Ρόγκατς.Στο 10΄ είχαμε την  πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, καθώς από την μπαλιά του Ζαχίντ, η κεφαλιά του Ντε Καμάργκο πέρασε λίγο έξω. Στο  20΄ κέρδισε πέναλτι ο Εθνικός.Ο Πέρεθ ανέτρεψε καθαρά μέσα στην περιοχή τον Ανδρέα Ηλία και ο διαιτητής σφύριξε σωστά την εσχάτη των ποινών. Ο Ισπανός απέκρουσε την εκτέλεση του Χαραλάμπους, ωστόσο ο Ηλία πήρε την επαναφορά και έκανε το 0-1 παγώνοντας το ΓΣΠ.

Στο 23΄ μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Από γύρισμα του Αλωνεύτη, το κοντινό πλασέ του Ντε Καμάργκο αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μπογκαντίνοφ. Στο 35΄ ήρθε η ισοφάριση. Από εκτέλεση κόρνερ οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με προβολή του Νσούε με το γόνατο. Τέσσερα ματς τέσσερα γκολ σε ένα απίστευτο στατιστικό για τον αμυντικό των γαλαζοκίτρινων.

Στο 38΄ λίγο έλειψε να γίνει το 2-1. Γύρισμα του Ντε Καμάργκο, ο Κουσιάππας σταμάτησε την μπάλα στην γραμμή,  στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε το σουτ του Εμπεσίλιο, το ίδιο έκανε και σε νέο σουτ του Αλωνέυτη, που σε δεύτερο χρόνο επιχείρησε νέο σού που έδιωξε αυτή τη φορά ο Κονέ.

Το αγχωτικό πρώτο μέρος έγινε... βραδινός περίπατος. Οκτώ λεπτά με την έναρξη της επανάληψης αποκαταστάθηκε η ... τάξη. Ο Ντε Καμάργκο με το ενδέκατο φετινό του τέρμα έκανε το 2-1 και ο ΑΠΟΕΛ απελευθερώθηκε και έφτασε σε θρίαμβο. Στο 67΄ από κόρνερ του Ζαχίντ χτύπησε και πάλι ο Νσούε που έκανε το 3-1. Ο 28χρονος δεξιός μπακ έφτασε τα πέντε γκολ και σκοράρει με συνέπεια σέντερ φορ ολκής! Στο 74΄ από την ωραία ασίστ του Σάλαι, ο Ζαχίντ έκανε το 4-1 και στο 79' ήρθε και πέμπτο γκολ. Ο Μελάς ανέτρεψε το Μακρή ο Κωνσταντίνου έδωσε το πέναλτι και ο Μοράις ευστόχησε από την άσπρη βούλα. Τα τελευταία δέκα λεπτά έκρυβαν ακόμα δυο τέρματα, τα πρώτα με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ για Φαρίας αλλά και για Ντελατόρε. 7-1 το τελικό αποτέλεσμα που δεν επιδέχεται κριτικής.