Αήττητο ήταν και πάει για την Τσέλσι...

Σάββατο, 24/11/2018 - 21:55

Η Τότεναμ έκανε φύλλο και φτερό την Τσέλσι και το τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου έγινε παράσταση για έναν ρόλο με τα «σπιρούνια» να σμπαραλιάζουν το αήττητο των «μπλε» με το εντυπωσιακό 3-1.

Οι μύθοι είναι για να καταρρίπτονται. Η Τότεναμ -λέει- εμφανίζεται λίγη στα ντέρμπι. Κι όμως μετρά 7 συνεχόμενα κερδισμένα λονδρέζικα ντέρμπι, κάτι που δεν έχει προηγούμενο στην ιστορία της. Η Τότεναμ -λέει- δεν μπορεί να πιάσει μεγάλη απόδοση στο κρύο «Γουέμπλεϊ. Κι όμως αυτό που έκανε στο πρώτο ημίωρο η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο δεν έχει ξαναγίνει τουλάχιστον με αντίπαλο επιπέδου Τσέλσι.

Τα «σπιρούνια» έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο διέλυσαν το πλάνο του Σάρι και με το 3-1 (το γκολ της τιμής μπήκε στο τέλος) έσπασαν με τον πιο ηχηρό τρόπο το αήττητο των «μπλε», τους οποίους προσπέρασαν στην τρίτη θέση.

Η Τότεναμ ήταν κυριαρχική από το πρώτο λεπτό, κάθε της επίθεση προκαλούσε χάος στην άμυνα της Τσέλσι. Είχαν περάσει μόλις 8 λεπτά, όταν μετά από ένα φαρμακερό φάουλ του Έρικσεν, ο Ντέλε Άλι σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους κι έκανε το 1-0, σκοράροντας για 5η φορά σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στους «μπλε».

Μόνο που το γκολ ήταν απλώς το ορεκτικό. Ο Χάρι Κέιν έπιασε στον ύπνο τον Κέπα και με πανέξυπνο συρτό σουτ από τα 30 μέτρα, άφησε όρθιο τον Ισπανό τερματοφύλακα για το 2-0 (14’) με το 11ο φετινό του γκολ στην σεζόν.

Στην ανάπαυλα η Τότεναμ μετρούσε δύο γκολ, άλλες δύο σημαντικές στιγμές με Αλντερβάιρελντ (30’) και Σον (45’), συνολικά 11  τελικές σε μία υπέροχη παράσταση που σφραγίστηκε με το σόλο ενός αρτίστα.

Ο Σον με απίθανη ενέργεια χόρεψε όλη την άμυνα της Τσέλσι και με τέλειο πλασέ έκανε το 3-0 (55’), σκορ που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν οι Κέιν (68’) και Άλι (70’) ήταν πιο εύστοχοι.

Το γκολ της τιμής από τον Ζιρού (85’, 3-1) δεν άλλαξε τίποτα στο ματς, σε μία παράσταση για έναν ρόλο από την Τότεναμ που ήρθε με φόρα και προσπέρασε με τον πιο ηχηρό τρόπο την Τσέλσι που γνώρισε την πρώτη της ήττα λίγο πριν από την αναμέτρηση της με τον ΠΑΟΚ.