Πήρε δεύτερη σερί νίκη με «διπλό» επί του Ακρίτα η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 7/11/2022 - 20:58

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-1 εναντίον του Ακρίτα, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Το παιχνίδι τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν «φτωχό» από θέαμα, όμως οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν πιο ουσιαστικοί και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Από την άλλη η ομάδα της Χλώρακας, δεν κατάφερε ποτέ να ισορροπήσει τον αγώνα και γνώρισε την ήττα, χωρίς ιδιαίτερη αντίσταση.

Το σκορ άνοιξε στο 15ο λεπτό, με κεφαλιά ο Γκιούρτσο και το διπλασίασε ξανά με το κεφάλι, ο Μιλίτσεβιτς στο 55ο λεπτό. Το 2-1 έκανε ο Ραμίρεζ στο 93ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ΑΕΚ θα αναρριχηθεί στην 4η θέση με 19 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι θα... βυθιστούν στον πάτο του πίνακα, με 4 βαθμούς.

Στην επόμενη (11η) αγωνιστική, ο Ακρίτας φιλοξενείται το Σάββατο (12/11, 19:00), στο Τσίρειο από τον Απόλλωνα και οι Λαρνακείς υποδέχονται την Κυριακή (13/11, 17:00), στην «Αρένα» την ΑΕΛ

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους, μέσα στον αγωνιστικό χώρο και τον ρυθμό να είναι μέτριος.

Η ΑΕΚ ανέβασε «στροφές» και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό, με τον Γκιούρτσο να σεντράρει, στον Λόπες, ο οποίος με δυνατή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και είχαν τον έλεγχο, τόσο της κατοχής, όσο και του ρυθμού του αγώνα.

Έτσι στο 29ο λεπτό θα απειλήσουν ξανά, με τον Γκιούρτσο να δοκιμάζει ένα πλάγιο σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να σταματάει πάνω, στο δεξί δοκάρι των γηπεδούχων.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ακρίτας θα απαντήσει,  με τον Καραγιάννη να εκμεταλλεύεται την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων και να σουτάρει, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ, μετά από κόντρα.

1

Πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 52ο λεπτό, με τον Ελ Τζεμιλί να κάνει το συρτό σουτ, από το ύψος της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να καταλήγει, μόλις άουτ.

Οι Λαρνακείς απάντησαν τρία λεπτά αργότερα, διπλασιάζοντας το σκορ, με τον Μιλίτσεβιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από κεφαλιά, μέσα στην μικρή περιοχή.

Ο Ακρίτας προσπάθησε να ανέβει και να κρατήσει παραπάνω μπάλα, όμως δυσκολεύτηκε να αναπτυχθεί και δεν μπόρεσε να διεισδύσει στην περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλειναν καλά τους χώρους.

Εντέλει ο Ραμίρεζ μείωσε το σκορ στο 93ο λεπτό, με κεφαλιά μέσα στην περιοχή.

1

Ακρίτας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Αλεκσέεφ (23′ Ελ Τζέμιλι), Σέχιτς, Βαράντα, Σαραβάνια, Καραγιάννης (76΄Φαουριέλ), Αραούχο

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Γκονζάλεθ (46′ Μιλίτσεβιτς), Τόμοβιτς, Κάσας, Λουίς Γκουστάβο, Λόπες (75′ Ρομό), Πονς, Ανδρέου (69′ Ροσάλες), Γκιούρτσο (75′ Μάμας), Άλτμαν (87′ Χριστοφόρου), Ασάντε.

Νταβίντ Μπαντία (Ακρίτας): «Σήμερα χάσαμε από την ΑΕΚ. Άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι με έναν μεγάλο αντίπαλο. Νομίζω ότι ο τρόπος με τον οποίον είδαμε το παιχνίδι, φτάσαμε στο σημείο στο οποίο θέλαμε. Ακόμη μια φορά λόγω διάφορων λαθών που έγιναν ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Ήταν αυτό που έφταιγε για τις κίτρινες κάρτες. Οι παίκτες μας όμως μέχρι το τελευταίο λεπτό πάλεψαν για έστω ένα γκολ και πρέπει να υπογραμμίσουμε ότι τα κατάφεραν».

Αν πιστεύει πως μπορούν να αντιστρέψουν τα δεδομένα κι αν νιώθει πως έχει μερίδιο ευθύνης: «Δεν μπορούμε να φταίξουμε μόνο έναν άνθρωπο. Όλοι φταίμε για το πού έχουμε φτάσει. Προσπαθούμε μέρα με τη μέρα κι αυτό φάνηκε και σήμερα. Η ομάδα μας φαίνεται ότι στην άμυνα έχει βελτιωθεί, σε έναν ίδιου επιπέδου αγώνα προηγουμένως είχαμε τουλάχιστον τρία γκολ κατά, σήμερα ήταν μόνο δύο τα γκολ και καταφέραμε να βάλουμε ένα. Αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν ότι η ομάδα προσπάθησε μέχρι τέλους και σκόραρε».

0

Χοσέ Λουίς Όλτρα (ΑΕΚ): «Το πιο σημαντικό σήμερα είναι οι τρεις βαθμοί, κερδίσαμε. Είμαι χαρούμενος. Ήταν πολύ δύσκολο πνευματικά μετά το παιχνίδι στη Γαλλία σε μια σπουδαία ατμόσφαιρα, σήμερα λίγος κόσμος στις εξέδρες, η άλλη ομάδα είναι χαμηλά βαθμολογικά όμως είναι πολύ καλή ομάδα, ήρθαν να παίξουν κι έπαιξαν καλά αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό για αυτούς. Η νοοτροπία μας ήταν καλή στο παιχνίδι, κάναμε σοβαρό παιχνίδι κι είμαι χαρούμενος με τη νίκη. Είμαι θυμωμένος με το γκολ στην τελευταία φάση, θα ήθελα να μην δεχθούμε γκολ αλλά είναι ποδόσφαιρο. Πρέπει να βελτιωθούμε, να ωριμάσουμε περισσότερο. Τώρα ξεκούραση, σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι».

Για το αν μπορεί να κτυπήσει το πρωτάθλημα: «Υπάρχει πολλή διαφορά, η Πάφος δεν έχασε μέχρι τώρα, είναι πολύ καλή ομάδα, όπως ο ΑΠΟΕΛ, ο Άρης, ο Απόλλων, υπάρχουν πολλές καλές ομάδες. Επικεντρωνόμαστε στα παιχνίδια μας, τίποτα άλλο. Έχουμε καλή ομάδα, σήμερα κάναμε έξι αλλαγές στην ενδεκάδα κι όλοι οι παίκτες έδειξαν ότι θέλουν να παίζουν και μπορούν, είναι δύσκολο για τον προπονητή. Τα υπόλοιπα δεν είναι για τώρα, δεν είναι για εμένα».