Άλλο ένα βήμα πρόκρισης από την Εθνική Futsal (BINTEO)

Τετάρτη, 10/4/2024 - 13:12

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον πρώτο όμιλο του preliminary round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Futsal της UEFA πέτυχε η Εθνική μας ομάδα. Νίκησε με 3-2 τη Βόρειο Ιρλανδία στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» και έφτασε τους έξι βαθμούς στον όμιλο.

Η Εθνική μας θα εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση αν η Εσθονία στον απογευματινό αγώνα (15:30) δεν νικήσει την Ανδόρα. Σε αντίθετη περίπτωση, όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική την Παρασκευή.

Μεγάλη εμφάνιση από την Εθνική μας, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 από τέρματα των Λακούφη, Ελ Κέμπε και Κωνσταντινίδη. Διαχείριση του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και αγχώδης νίκη στο τέλος, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από την ομάδα μας αλλά και τους εκατοντάδες μαθητές που δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και βοήθησαν σημαντικά.

Κύπρος: Ψηλογένης, Χατζηγεωργίου, Ελ Κέμπε, Ομήρου, Σάββα (Στυλιανού, Δημητρίου, Κωνσταντινίδης, Κουλουμπρής, Κόκκινος, Λακούφης, Κρέκος, Παπασπύρου, Τσίτσος).

• 15:30 Εσθονία - Β. Ιρλανδία

Α. Στυλιανού: «Για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής Futsal, νιώσαμε ότι παίζαμε στην έδρα μας»

«Για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής Futsal, νιώσαμε ότι παίζαμε στην έδρα μας. Θερμές ευχαριστίες στο Υπουργείο Παιδείας, στους μαθητές, στους εκπαιδευτικούς τους που αγκάλιασαν την προσπάθεια της Κύπρου» δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με τη Βόρειο Ιρλανδία ο προπονητής της ομάδας μας Άθως Στυλιανού.

Μια δήλωση καθόλου υπερβολική αφού, οι εκατοντάδες μαθητές που ήρθαν στο γήπεδο, μετά από συνεργασία της ΚΟΠ με το Υπουργείο Παίδειας, Αθλητισμού και Νεολαίας δημιούργησαν μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα και αποτέλεσαν τον έκτο παίκτη της ομάδας μας. Κυρίως στα τελευταία στάδια του αγώνα που η μπάλα «έκαιγε», οι μαθητές ήταν αυτοί που έκαναν τη διαφορά στην κερκίδα.

«Πετύχαμε άλλη μια σπουδαία νίκη η οποία ίσως μας εξασφαλίζει την πρόκριση. Ευχαριστώ τους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια τους. Αν τελικά προκριθούμε, θα πετύχουμε άλλη μια υπέρβαση για το Κυπριακό futsal» δήλωσε επίσης ο προπονητής της Εθνικής.