Αλώβητη στο Τορίνο η Ίντερ, κράτησε σε απόσταση τη Γιουβέντους

Κυριακή, 26/11/2023 - 23:43

Άνετη στο Τορίνο η Ίντερ και παραμένει μόνη στην κορυφή!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν αυτή που έψαξε περισσότερο τη νίκη στο «Derby d’Italia», αλλά δεν την πήρε και έμεινε στο 1-1 με τη Γιουβέντους στο «Alianz Stadium».

Παραμένουν στην κορυφή και στο +2 οι «νερατζούρι», οι οποίοι ήταν καλύτεροι αλλά εγκλωβίστηκαν από την αμυντική τακτική των «μπιανκονέρι» που στο δεύτερο μέρος έπαιξαν στο μισό γήπεδο και για να κρατήσουν την ισοπαλία.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό από το ξεκίνημά του. Η Γιουβέντους απείλησε στα 38 δευτερόλεπτα με τον Ραμπιό και η Ίντερ απάντησε στα… καπάκια με την κεφαλιά του Τιράμ. Τα νεύρα δεν έλειπαν, υπήρξαν μαρκαρίσματα αλλά ο Γκίντα δεν σφύριζε συχνά και επέτρεπε στο να υπάρξει ρυθμός. Κάπως έτσι ήρθε η φάση του Κιέζα στο 15’, αλλά ο Ιταλός φορ δεν βρήκε εστία, όπως και αυτή του Λαουτάρο με κεφαλιά τρία λεπτά μετά που μπλόκαρε ο Σέζνι. Δύο λεπτά μετά δε, η οβίδα του Τσαλχάνογλου από τα 30 μέτρα πέρασε δίπλα από το «Γ» του τέρματος!

Το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει και τελικά ήρθαν… δύο, σε διάστημα λίγων λεπτών! Με τη Γιουβέντους να ανοίγει το σκορ στο 27ο λεπτό χάρη στο ωραίο σόλο και το γύρισμα του Κιέζα, με τον Βλάχοβιτς να εκτελεί με πλασέ με το δεξί τον Ζόμερ για το 1-0 μέσα σε… πανζουρλισμό στο «Alianz Stadium». Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα η Ίντερ απάντησε, με εξαιρετική ανάπτυξη που ξεκίνησε από τον Ζόμερ και κατέληξε στον Τιράμ να κάνει την παράλληλη πάσα, με τον Λαουτάρο να κάνει εξαιρετικό τελείωμα για το 1-1 και οι κερκίδες να… σωπαίνουν.