«Άλωσε» το «Α. Παπαδόπουλος» με τον εκπληκτικό Τάμαρι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 6/10/2018 - 20:56

Ο ΑΠΟΕΛ με ένα εκπληκτικό Τάμαρι επικράτησε εκτός έδρας της Ανόρθωσης με 3-2 και επέστρεψε στις νίκες μετά την συντριβή από την Δόξα και την απώλεια του Σούπερ καπ.

Ο αγώνας είχε τρία πέναλτι, δυο για τον ΑΠΟΕΛ και ένα για την Ανόρθωση στα οποία οι ομάδες ευστόχησαν.

Το σκορ άνοιξε ο Μοράις με πέναλτι, ισοφάρισε ο Ντουγκλάο με κεφαλιά, ενώ η «Κυρία» ανέτρεψε το αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πράνιτς, ο Μοράις λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε εκ νέου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ στην μοναδική ουσιαστικά φάση που δημιούργησε κατάφερε να σκοράρει και να πάρει την νίκη με προσωπική ενέργεια του μακράν καλύτερου ποδοσφαιριστή Τάμαρι.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη φάση στον αγώνα θα έρθει μόλις στο 6΄ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Τάμαρι το σουτ του οποίου πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ιορδανός ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του από τον Ιγκιεγμπό. Ο Μοράις από τα έντεκα βήματα θα ευστοχήσει και θα δώσει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 14΄ οι φιλοξενούμενοι θα πλησιάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Ρέζα μέσα στην περιοχή θα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Η Ανόρθωση με την συμπλήρωση οκτώ λεπτό από την επίτευξη του γκολ από τον ΑΠΟΕΛ θα απαντήσει και θα ισοφαρίσει με κεφαλιά του Ντουγκλάο μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος.

Μετά το γκολ η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και στο 24΄ πλησίασε και σε δεύτερο γκολ με τον Στρούνα, το σουτ του όμως έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ρόμο.

Στο 32΄ η «Κυρία» θα κερδίσει και αυτή πέναλτι μετά από ανατροπή του Βούρου στον Ράγιος. Ο Πράνιτς ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του ανατρέποντας το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα κερδίσει με την σειρά του και αυτός πέναλτι, δεύτερο για τους πρωταθλητές και τρίτο στον αγώνα μετά από ανατροπή του Πράνιτς στον Τάμαρι. Ο Μοράις εκ νέου με εύστοχη εκτέλεση ισοφαρίζει σε 2-2.

Το ισόπαλο σκορ ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο:

Η «Κυρία» μπήκε πιο απαιτητική στον παιχνίδι χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Ιγκιεγμπό και Ράγιος όμως τα σουτ του πήγαν πάνω από τα δοκάρια και στον Ρόμο αντίστοιχα.

Κόντρα στην ροή του αγώνα με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ θα πάρει εκ νέου προβάδισμα με τον εκπληκτικό Τάμαρι, ο οποίος αφού πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχή και νίκησε τον Βάργκιτς ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Στα επόμενα λεπτά η «Κυρία» πήρε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ρόμο.

Στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ θα μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στο Ιωάννου. Η αποβολή δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ να φεύγει έστω και δύσκολα με την νίκη από την Λάρνακα.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Πράνιτς, Σίλντενφελντ, Ντουγκλάο, Στρούνα, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ, Ράγιος, Μπεσάτ (57΄Εγγλέζου) Μπέκα (73΄Λαβόρδε) Ντούρις (83΄Κατσιαράβα)

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Βούρος, Ιωάννου, Καρλάο, Μοράις, Σόουζα, Γκέντσογλου, Αλωνεύτης (79΄Κασίνι) Τάμαρι, Ζαχίντ (84΄Αρτυματάς) Ρέζα