ΑΜΚΕ: Παραμένει σην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων η Κύπρος

Παρασκευή, 2/6/2023 - 12:00

Η Κύπρος παραμένει στην πρώτη θέση σε συγκομιδή μεταλλίων στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης που διεξάγονται στη Μάλτα, αφού η αποστολή μας στους ΑΜΚΕ πρόσθεσε ακόμη 21 μετάλλια την Πέμπτη 1 Ιουνίου 2023.

Ακόμη εννέα μετάλλια πανηγύρισε ο στίβος, με την Ναταλία Χριστοφή να κερδίζει στα 100 μ. με εμπόδια το χρυσό μετάλλιο, καταρρίπτοντας με χρόνο 13.01 το παγκύπριο ρεκόρ που κατείχε, ενώ σημείωσε και ρεκόρ Αγώνων. Χρυσό μετάλλιο επίσης για τον Ανδρέα Μαχαλλεκίδη στο μήκος (7.44) και την Χρυστάλλα Χατζηπολυδώρου στα 3.000μ. στιπλ (11:02.01). Ασημένια μετάλλια για τον Χρίστο Ταμάνη στο επί κοντώ (5.20), την Καλλιόπη Κουντούρη στα 400μ. (55.29) και τον Κωνσταντίνο Τζιακούρη στα 110μ. εμπόδια (14.52). Τα τρία χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν ο Νίκανδρος Στυλιανού στο επί κοντώ (5.20), η Ραφαέλλα Δημητρίου στα 400μ. (55.99) και ο Χρίστος Οικονομίδης στα 110μ. εμπόδια (14.63).

Το τζούντο ολοκλήρωσε την εντυπωσιακή συμμετοχή του στους ΑΜΚΕ με άλλα δύο μετάλλια, το χρυσό στο μικτό Ανδρών και το χάλκινο στο μικτό Γυναικών. 8 χρυσά, 1 αργυρό και 7 χάλκινα μετάλλια ο εκπληκτικός απολογισμός του τζούντο στους Αγώνες!

Πολύ καλή η συγκομιδή και στην κολύμβηση, όπου είχαμε δύο παγκύπρια ρεκόρ στα 100μ. πρόσθιο με την Μαρία Εροκχίνα που πήρε το αργυρό μετάλλιο με χρόνο 1.10.59 και τον Παναγιώτη Πανάρετο που κατέκτησε επίσης το αργυρό με χρόνο 1.01.59. Στα 50 μ. ελεύθερο η Κάλια Αντωνίου πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο (25.23) και η Άννα Χατζηλοϊζου το χάλκινο (25.91), ενώ η Κάλια Αντωνίου πανηγύρισε ένα ακόμη μετάλλιο (αργυρό) στα 200 μ. ελεύθερο με χρόνο 2.03.11. Επίσης ένα χρυσό για τις Γυναίκες και ένα αργυρό για τους Άντρες στη σκυταλοδρομία 4Χ100 μικτό με χρόνο 4.15.98 και 3.43.98 αντίστοιχα.

Ο απολογισμός στο διήμερο τουρνουά 3Χ3 Ανδρών και Γυναικών ήταν ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Τέλος στο τένις το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι αντισφαιριστές Στυλιανός Χριστοδούλου και Πέτρος Χρυσοχόος.

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες μας για τις επιτυχίες τους στους ΑΜΚΕ και θα συνεχίσει να τους στηρίζει μέσα από τους Σχεδιασμούς του. Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα μέλη της κυπριακής αποστολής.