Αναδείχθηκε MVP στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας ο Άλεκ Πίτερς

Σάββατο, 7/10/2023 - 09:15

Το πρώτο MVP της εφετινής σεζόν στην Ευρωλίγκα... βάφτηκε «ερυθρόλευκο»!

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στην παράταση και νίκησε 88-78 τον Παναθηναϊκό, με τους Πειραιώτες να επικρατούν για δεύτερη φορά του «αιώνιου» αντιπάλου, μετά και τον τελικό του Super Cup της Ρόδου.

Εκ των πρωταγωνιστών για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο εκπληκτικός απόψε Άλεκ Πίτερς, ο οποίος και ήταν κομβικός σε άμυνα και επίθεση για να έρθει αυτό το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Euroleague!

Ο 28χρονος Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με ένα εντυπωσιακό double-double με 17 πόντους (5/7δ., 2/2τρ., 1/1β.), 10 ριμπάουντ (4 επιθετικά), 4 ασίστ, ενώ είχε και 4 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 36:50 λεπτά συμμετοχής! Αριθμοί που ήταν ικανοί να τον βαθμολογήσουν με 31 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, αναδεικνύοντάς τον ως τον κορυφαίο της πρώτης αγωνιστικής!

Να τονιστεί πάντως πως ο Νίκολα Μίροτιτς συγκέντρωσε μεγαλύτερη βαθμολογία στο PIR (38 μονάδες), ωστόσο, η Αρμάνι Μιλάνο ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, για αυτό και δεν λογίζεται ως η κορυφαία εμφάνιση της πρώτης αγωνιστικής.

*πηγή φωτογραφίας: Sport-fm.gr