«Ανάσα» για την Αλκή, βουλιάζει ακόμη περισσότερο η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

ΠΑΦΟΣ ΑΛΚΗ

Το πρώτο της τρίποντο πανηγυρίζει η Αλκή η οποία επικράτησε της Πάφου με 1-0 εκτός έδρας στην αυλαία της 6ης αγωνιστικής. Η ομάδα του κ. Σακκά πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ - φάουλ του Σπόλιαριτς στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης.

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήρθε για την  Αλκή όταν ο Φλόρες έκανε το σουτ στο 11ο λεπτό όμως ο Μολ μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο 18ο λεπτό ο Μάριος Ηλία έπιασε το σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Πάφου να μπλοκάρει την μπάλα με διπλή ενέργεια.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Καντάτσια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυνόμενων.

Το γκολ τελικά για την Αλκή ήρθε στο 41ο λεπτό όταν ο Σπόλιαριτς με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μολ και έβαλε σε θέση «οδηγού» τους φιλοξενούμενους. Η εκτέλεση του νεαρού άσου της «Αθάνατης» θύμισε τις εκτελέσεις του πατέρα του Μιλένγκο Σπόλιαριτς.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Κουλς έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και ανάγκασε τον Ούργκο Πάρντο σε δύσκολο διώξιμο της μπάλας με υπερένταση.

Β' Ημίχρονο

Στο 48ο λεπτό ο Πάρντό έχασε μπάλα μέσα από τα χέρια ωστόσο ο Φόλπρεχτ είδε το πλασέ του να σταματά σε αμυντικό της Αλκής.

Οκτώ λεπτά αργότερ έγινε η συρτή μπαλιά από το δεξί άκρο με τον Νέμετς να μη μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης η Αλκή έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Κυπριανού αποβλήθηκε ορθά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 έγινε η σέντρα από τον Πολίτσι και εξ επαφής κεφαλιά του Ράσιτς που κατάληξε στην αγκαλιά του Πάρντο.

Πάφος: Μολ, Χολτ, Μπάγκαρντ, Ζάντερ, Σιρόκ, Κουλς (Λοράν 61'), Ζίβουλιτς (Πολίτσι 71'), Φόλμπρεχτ, Ζαχαρίου (Ανγκούλο 46'), Ράσιτς, Νέμετς

Αλκή: Πάρντο, Κυπριανού, Σερφά, Φλόρες, Χριστοφή, Σπόλιαριτς, Ακόστα, Γκαντάτσια, Σταύρου (Κωνσταντίνου 81') , Μπελαμεϊρί (Σταρόκιν 73'), Ηλία (Κάρλος 82')