Ανατροπή στο 93΄ και φωτιά στο πρωτάθλημα! (video)

Σάββατο, 1/4/2017 - 21:04

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της "Αρένα" με επική ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Αρχικά ο Μοράις άνοιξε το σκορ στο 8΄ δίνοντας προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ. Η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 81΄ με τον Μυτίδη και ανέτρεψε το αποτέλεσμα με απευθείας φάουλ του Λαρένα στο 93΄.

Α΄ ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ προηγείται με 0-1 της ΑΕΚ στο ημίχρονο του αγώνα στο «ΑΕΚ Αρένα». Το γκολ των πρωταθλητών πέτυχε ο Νούνο Μοράις στο 8΄. Ο Πορτογάλος μετά από εκτέλεση κόρνερ βρέθηκε σε επίκαιρη θέση και με πλασέ νίκησε τον Γιωργαλλίδη διαμορφώνοντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Σταδιακά η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι με την μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να έρχεται στο 23΄, η κεφαλιά όμως του Φλοριάν αποκρούεται από τον Βάτερμαν. Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε εκ νέου στο 26΄ σε αντεπίθεση, όμως το σουτ του Μπαράλ πέρασε ελάχιστα έξω.

Β΄ ημίχρονο:

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία των δυο ομάδων, αφού κυριάρχησε η δύναμη και η ένταση. Συγκεκριμένα στο 51΄ ο Γιαννιώτας δέχεται φάουλ σκληρό φάουλ από τον Γκαρίδο, ενώ λίγο αργότερο ο Γιαννιώτας κάνει σκληρό φάουλ τον Τέτε, με τον Μασιά να τιμωρεί τον Ελλαδίτη με κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΚ ήλεγξε σταδιακά το παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ ήταν παντελώς ακίνδυνος και έπρεπε να φτάσουμε στο 77΄ ώστε να δούμε την πρώτη του ευκαιρία, με τον Εμπεσίλιο να χάνει μοναδικό τετ-α-τετ.

Τελικά η ανωτερότητα της ΑΕΚ καρποφόρησε 81΄ με αποτέλεσμα μετά από σέντρα του Γκαρίδο ο Μυτίδης με ωραίο σουτ να νικήσει τον μέχρι τότε ανίκητο Βάτερμαν και να κάνει το 1-1. Όμως η ΑΕΚ δεν έμεινε μέχρι ΑΕΚ, αφού στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού ο Λαρένα με όμορφη εκτέλεση φάουλ να κάνει την ολική ανατροπή βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα!

ΑΕΚ: Γιωργαλλίδης, Ορτίθ, Καταλά, Γκαρίδο, Μουρίγιο, Λαμπάν (72' Τομάς), Λαρένα, Ακοράν, Χέβελ (77' Μυτίδης), Τέτε (72' Μαλόκου), Φλοριάν

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Γιαννιώτας (58' Αλωνεύτης), Μπαράλ (85' Ντε Καμάργκο), Μπερτόλιο (66' Εμπεσίλιο), Σωτηρίου