Άνετα στα προημιτελικά με χατ-τρικ Ντελατόρε και πεντάρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 21/2/2018 - 20:47

Άνετη πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ στα προημιτελικά του κυπέλλου αφού πέτυχε δεύτερη νίκη επί του Ερμή αυτή την φορά με 5-1 (2-0 ο πρώτος αγώνας στο ΓΣΖ). Τα γκολ για τους πρωταθλητές πέτυχαν χατ-τρικ ο Ντελατόρε, ο Ποτέ και ο Μακρής

Ο ΑΠΟΕΛ θα παίξει στα προημιτελικά με τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα.

Τα γκολ της αναμέτρησης:

O ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με το «καλημέρα» του αγώνα, μόλις στο 7΄ βάζοντας τέλος στα όποια σενάρια για μη πρόκριση του. Ο Αλωνεύτης έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Ποτέ με κεφαλιά σκόραρε.

Επτά λεπτά αργότερα στο 14΄ ο Ερμής κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με πανέμορφο γκολ του Μοντέιρο. Μετά από σέντρα από αριστερά, ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα και "κρέμασε" τον Γκουτίνιο και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στα δίκτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΑΠΟΕΛ θα πάρει και πάλι το προβάδισμα με τον Μακρή. Ο Ορ έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο κύπριος επιθετικός με προβολή τέλειωσε επιτυχώς την φάση.

Στο δεύτερο μέρος μέχρι και το 75΄ οι δυο ομάδες έχασαν κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες, όμως ήρθε δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος ο Ντελατόρε να βάλει τέλος όσον αφορά το ποιος θα έπαιρνε την νίκη. Ο Βραζιλιάνος αφού βρήκε τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή σκόραρε με πανέμορφο πλασέ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» θα σκοράρουν και πάλι με τον Ντελατόρε. Ο Σάλαϊ έδωσε έτοιμο γκολ στον Βραζιλιάνο ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 4-1.