Άνετη και ωραία η ΑΕΛ ξεπέρασε το εμπόδιο του Εθνικού (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 7/1/2018 - 15:42

Στο 6' ωραία αντεπίθεση του Εθνικού, ο Παπαγεωργίου άλλαξε με τον Ιλουρίτζε και έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο ήταν χλιαρό και δεν δυσκόλεψε τον Βοζίνια. Στο 10΄ο Σασί δεν τελείωσε την φάση από καλή θέση, προτίμησε να κάνει το κάτι παραπάνω και υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Στο 20' έγινε το 1-0. Ο Αρουαμπαρένα κατέβασε με το κεφάλι στον Σάσι, αυτός έκανε την μπαλιά για τον Σοάρες ο οποίος με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκαντίνοφ.

Στο 23΄η ομάδα της Άχνας έχασε τον πιο ποιοτικό ποδοσφαιριστή της καθώς τραυματίστηκε ο Εντουάρντο Πιντσέλι, που μετά από τρία λεπτά έδωσε την θέση του στον Συμεών Κκονέ. Στο 34΄ από την σέντρα του Αλνταίρ, το γυριστό σουτ στη κίνηση του Αρουαμπαρένα πέρασε έξω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Στο 52΄ από εξαιρετική πάσα του Σασί, Μέσκα μόνος απέναντι από τον Μπογκαντίνοφ δεν μπορεί να βρει δίχτυα. εστία. Στο 55΄ μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Ενέσκου με σουτ από πολύ ευνοική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 61΄ ήρθε το 2-0 για την ΑΕΛ, που ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Από κόρνερ του Σοάρες ο Λαφράνς με κεφαλιά έβαλε το όνομα του στην λίστα των σκόρερ. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε και τρίτο τέρμα για τους ''Λέοντες''. Ο Σίλβα βρήκε τον χώρο όπλισε, σημάδεψε και με κεραυνό εκτέλεσε τον Μπογκαντίνοφ για το 3-0.

Η ΑΕΛ θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου ωστόσο, στο 81' ο Μαύρου. και στις καθυστερήσεις οι Αρουαμπαρένα -που είχε δοκάρι- και Ηλία, δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.