Ανώμαλη προσγείωση για την ΑΕΚ στο Παραλίμνι (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 3/12/2018 - 20:52

Η ΕΝΠ επικράτησε της ΑΕΚ με 2-1 με γκολ του Πίττα και του Κουμή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η ΑΕΚ μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Φλοριάν από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και δίκαια πήραν την σπουδαία νίκη.

H ΑΕΚ φάνηκε επηρεασμένη από τις συνεχόμενες επιτυχίες με ΑΠΟΕΛ και Ζυρίχη δεν διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα και το πλήρωσε.

Α΄ ημίχρονο:

Χωρίς κάτι το αξιόλογο τα πρώτα λεπτά του αγώνα, αφού το αργό τέμπο κυριάρχησε. Η πρώτη αξιομνημόνευτη φάση θα έρθει για την ΕΝΠ στο 20΄ με τον Ολίβα, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής όμως ο Τόνιο απέκρουσε.

Σταδιακά ο ρυθμός ανέβηκε με τις ομάδες να δείχνουν διάθεση για να δημιουργήσουν φάσεις.

Η σημαντικότερη ευκαιρία στον αγώνα θα καταγραφεί στο 32΄ εκ νέου για την ΕΝΠ με τον Ουντόζι ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Πρώτη απειλή από την ΑΕΚ στο 35΄, ο Τέτε έδωσε στο Φλοριαν, το πλασέ όμως το Γάλλου βρήκε σε ετοιμότητα ο Κλέιμαν.

Β΄ ημίχρονο:

Αρκετά καλά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με την Ένωση να στέκεται καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 54΄ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Πίττα. Ο Ζάρατε έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, και ο Ουντόζι στην επαναφορά έβγαλε τη σέντρα με τον Πίττα να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

Στο 63΄ η ΑΕΚ απείλησε με τον Φλοριάν, όμως ο Κλέιμαν πρόλαβε προ του Γάλλου.

Στο 65΄ και 70΄ ο Γιάννου απείλησε χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 89΄ η ΕΝΠ πέτυχε και δεύτερο γκολ σφραγίζοντας ουσιαστικά την σπουδαία νίκη για τους νεοφώτιστους. Ο Κουμής έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ μετά από πολύ όμορφη μπαλιά του Ριέρα και με πλασέ έκανε το 2-0.

H ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Φλοριάν σε 2-1.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αγγελή, Κυριάκου, Ριέρα, Ενόχ, Ζάρατε  (74΄Μαϊσουράτζε) Ουντόζι (70΄Κουμής) Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Ρασμούσεν (83΄Κολοκούδιας) Πίττας.

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Γκαρσία(46΄ Κάσες), Λαρένα (74΄Ασούμπρε) Ακοράν, Τέτε (58' Γιάννου) Χέφελ, Τρισκόφσκι, Φλοριάν