Ανώτερη η Τότεναμ-«Έπεσε» μαχόμενος ο ΑΠΟΕΛ

Τετάρτη, 6/12/2017 - 23:37

Μέχρι εδώ ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Το Ευρωπαϊκό ταξίδι φετινού ΑΠΟΕΛ τέλειωσε το Γουέμπλεϊ. Οι πρωταθλητές μας ηττήθηκαν με 3-0 από την Τότεναμ και μοιραία έμεινα με δυο πόντους στην τελευταία θέση του ομίλου. Τα γκολ για τους Άγγλους πέτυχαν οι Γιορέντε, Σον και Ν΄ Κουντού.

Α΄ ημίχρονο:

Αρκετά δυνατά μπήκε η Τότεναμ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μόλις στο 2΄ ο Οριέ θα σουτάρει έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Πέρεθ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σον σούταρε όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 9΄ οι Λονδρέζοι έχασαν τεράστια τριπλή ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ενγκουντού έπιασε την κεφαλιά με τον Πέρεθ να αποκρούει ασταθώς, η μπάλα έμεινε στην περιοχή και ο Γιορέντε είδε τον Ρουέδα να αποκρούει πάνω στην γραμμή την προβολή του, στην συνέχεια και πάλι ο Ενγκουντού δεν βρήκε στόχο.

Η υπεροχή των «πετεινών» θα έχει αποτέλεσμα στο 20΄ με τον Γιορέντε να βάζει το πρώτο του γκολ με τα χρώματα της Τότεναμ. Ο Οριέ έβγαλε την μπαλιά από τα δεξιά ο Ισπανός επιθετικός ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ και με ωραίο γυριστό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 37΄η Τότεναμ διπλασίασε τα γκολ της με τον Σον. Μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Γιορέντε ο Κορεάτης έκανε ωραίο φαλτσαριστό σουτ το οποίο δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πέρεθ.

Στο 42΄ ο Πέρεθ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ νέο εξαιρετικό σουτ του Σόν. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.

Β΄ ημίχρονο:

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο θα είναι για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος θα χάσει την πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 49’ με τον Βούρο. Ο Ελλαδίτης έκανε το δυνατό σουτ από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Ρόουζ και πέρασε λίγο έξω σε κόρνερ.

Η πρώτη ευκαιρία για την Τότεναμ στο δεύτερο μέρος θα έρθει στο 58΄ με τον Οριέ, το σουτ όμως του ποδοσφαιριστή των «πετεινών» θα διώξει μακριά από Πέρεθ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Τότεναμ θα βγει στην αντεπίθεση ο Ν΄Κουντού έκανε το σουτ ο Πέρεθ όμως απέκρουσε.

Έπεσε αρκετά ο ρυθμός μετά την τελευταία φάση της Τότεναμ. Οι Λονδρέζοι θα πετύχουν ακόμη ένα γκολ στο 80΄ με τον Ν’ Κουντού ο οποίος με προσωπική ενέργεια ξέφυγε από την επιτήρηση των παικτών του ΑΠΟΕΛ, έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στο δίκτυα του Πέρεθ.

Τότεναμ: Vorm, Aurier, Sanchez, Foyth, Rose (70΄ Γουόλκερ) Winks, Sissoko, Dele (88΄ Στέρλινγκ) Nkoudou, Son (65΄ Ντεμπέλε) Llorente

ΑΠΟΕΛ: Πέρεζ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους (46΄ Σάλαϊ) Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Αλωνεύτης (75΄ Ντε Καμάργκο) Ποτέ (80΄ Αντωνίου)