Aφεντικό στο Λονδίνο η Τότεναμ

Σάββατο, 10/2/2018 - 17:10

Αυτό το ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου πέρα από το γόητρο είχε και τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Κι αυτό γιατί αποτελούσε μια μεγάλη μάχη για την τετράδα. Μια μάχη που οι «Κανονιέρηδες» μετά το σημερινό αποτέλεσμα δείχνουν ότι χάνουν. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ παρασύρθηκαν ξανά από τον... τυφώνα Χάρι Κέιν, ο οποίος, όπως το συνηθίζει, σκόραρε ξανά εναντίον της Άρσεναλ, στέλνοντας την στο... καναβάτσο!

Η νίκη της Τότεναμ (1-0) ανέβασε τους Σπερς στην τρίτη θέση, αφήνοντας τους «Κανονιέρηδες» στην έκτη θέση και έξι βαθμούς μακριά από την τετράδα, ο στόχος της οποίας πλέον δυσκολεύει αρκετά. Το τελικό σκορ, μάλιστα, στο Γουέμπλεϊ μάλλον κολακεύει την Άρσεναλ, η οποία γλίτωσε σε πολλές περιπτώσεις στο δεύτερο μέρος από μια συντριβή χάρη και στις επεμβάσεις του Τσεχ!

Ο Αρσέν Βενγκέρ γέμισε τον χώρο της μεσαίας γραμμής με Ελνένι, Τσάκα και Γουίλσιρ και από τα πρώτα λεπτά έδειξε διάθεση να δώσει χώρο στην Τότεναμ και να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Οι Σπερς έκαναν παιχνίδι, πιέζοντας την άμυνα της Άρσεναλ και οδηγώντας τον Μουστάφι παραλίγο σε αυτογκόλ, αλλά ο Τσεχ σωτήρια απέκρουσε σε κόρνερ μετά την προβολή του Γερμανού στόπερ στο 9'. Τρία λεπτά αργότερα οι «Κανονιέρηδες» απάντησαν με μια εξαιρετική κάθετη του Γουίλσιρ, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία λανθασμένα για οφσάιντ, σταματώντας τον Ομπαμεγιάνγκ.

Η Τότεναμ παρά την κατοχή της μπάλας δεν μπορούσε να δημιουργήσει ουσιαστικές ευκαιρίες. Όλα αυτά μέχρι το 27' όταν οι παίκτες του Ποκετίνο χάσανε τεράστια ευκαιρία να πάρουν κεφάλι στο ντέρμπι. Ο Έρικσεν σέντραρε, ο Κέιν έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά μέσα στην περιοχή από κοντινή απόσταση και ο Τσεχ είδε με ανακούφιση την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο.

Αυτή ήταν η πρώτη και η μοναδική μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με την Τότεναμ να συνεχίζει να ελέγχει το ρυθμό και την Άρσεναλ να περιμένει την κατάλληλη αντεπίθεση. Οι «Κανονιέρηδες» ωστόσο ήταν σχεδόν ακίνδυνοι μπροστά από την εστία του Γιορίς, με εξαίρεση ένα σουτ του Μπεγερίν από το ύψος της περιοχής, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ωστόσο, η κυριαρχία της Τότεναμ θα αποτυπωνόταν και στο σκορ. Στο 49' ο Ντέιβις σέντραρε και ο Χάρι Κέιν νίκησε την άμυνα της Άρσεναλ στον αέρα καρφώνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγοντας το σκορ για τους Σπερς. Ήταν το 101ο του γκολ στην Premier League, σκοράροντας για άλλη μια φορά απέναντι στους «Κανονιέρηδες».

Από το σημείο αυτό και μετά η Τότεναμ «πάτησε» την Άρσεναλ με διαδοχικές φάσεις, πιάνοντας την από τον λαιμό! Στο 52' η κεφαλιά του Κέιν από κοντινή απόσταση πέρασε δίπλα από το κάθετο του Τσεχ, ο οποίος σταμάτησε τον Άγγλο στράικερ και στο 54' αποκρούοντας το δυνατό του σουτ. Τρία λεπτά αργότερα (57') ο Τσεχ είπε ξανά «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο, σταματώντας την εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν με το ένα χέρι.

Η Άρσεναλ προσπάθησε να απαντήσει στο 68' στην πρώτη της ουσιαστική φάση, αλλά το καλοζυγισμένο σουτ του Γουίλσιρ, μπλόκαρε όμορφα στη γωνία του ο Γιορίς. Οι Σπερς απάντησαν γρήγορα, αλλά ξανά δεν βρήκαν στόχο αρχικά σε τετ-α-τετ του Ντέλε Άλι στο 71' και σε σουτ του Λαμέλα στο 72' με τους παίκτες του Ποκετίνο να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο!

Εν τω μεταξύ ο Βενγκέρ είχε περάσει Λακαζέτ, Ιβόμπι και Γουέλμπεκ στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας φουλ επίθεση για να μπορέσει να φέρει το ματς στα ίσια. Μάταια όμως... Τα πράγματα θα μπορούσαν βέβαια να ήταν διαφορετικά αν ο Λακαζέτ δύο φορές ήταν πιο ψύχραιμος. Αρχικά στο σουτ που επιχείρησε στο 90' από πλεονεκτική θέση και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν το πλασέ του σε τετ-α-τετ απέναντι από τον Γιορίς πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Το 1-0, όμως, δεν άλλαξε με την Τότεναμ να πανηγυρίζει μια απολύτως δίκαιη νίκη και την Άρσεναλ, παρά τις μεταγραφές, να βυθίζεται στην εσωστρέφεια...

H Premier League παίζει ζωντανά και αποκλειστικά στα κανάλια Cytavision sports.