Απίθανο φινάλε στην Μαδρίτη, πάρτι για τη Νάπολι, «καθάρισαν» Μπάρσα και Μπάγερν

Πέμπτη, 8/9/2022 - 00:00

Μια Νάπολι να την… πιεις στο ποτήρι. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε ονειρική πρεμιέρα στον 1ο ομίλου του Champions League και μετέτρεψε σε… εφιάλτη αυτή της Λίβερπουλ, διαλύοντάς την με 4-1.

Κάπως έτσι, μετέτρεψε σε πάρτι το μεγάλο ματς στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», με τους οπαδούς των «παρτενοπέι» να παρακολουθούν εκστασιασμένοι τα όσα έκανε στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα τους, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ανγκισά και Ζιελίνσκι.

Πιο εύκολα απ' ό,τι θα περίμενε κανείς, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 2-0 από το Μιλάνο, επικρατώντας της Ίντερ στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Champions League.

Την ίδια ώρα, η Μπαρσελόνα φιλοδωρούσε με πέντε τέρματα τη Βικτόρια Πλζεν, νικώντας 5-1 χάρη σε χατ τρικ του απίθανου Λεβαντόφσκι.

Στον 4ο όμιλο, η Τότεναμ ζορίστηκε από στη Μαρσέιγ, παρά το γεγονός ότι οι Γάλλοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Εμπεμπά στο 48’ λεπτό, ωστόσο ο Ρισάρλισον με δύο προσωπικά του τέρματα στο 76' και στο 81', έδωσε τη νίκη στους «σπέρς».

Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε στον αγώνα της Ατλέτικο με την Πόρτο (2-1), για τον δεύτερο όμιλο. Οι δύο ομάδες που έμειναν για 90 λεπτά στο μηδέν αποζημίωσαν το κοινό στις καθυστερήσεις και με το παραπάνω.

Ο Ερμόσο στο 91’ έδωσε προβάδισμα στους «ροχιμπλάνκος» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά οι «δράκοι» απάντησαν στο 96’ με το πέναλτι του Ουρίμπε. Στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων, στο 101’ (!), ο Αντουάν Γκριεζμάν λύτρωσε τους γηπεδούχους και ανάγκασε τον Ντιέγκο Σιμεόνε να κάνει σπριντ για να πανηγυρίσει με τους παίκτες του.