Από γκέλα σε... σφαλιάρα η Μπαρσελόνα

Τετάρτη, 26/9/2018 - 23:05

Λίγες μέρες μετά εντός έδρας γκέλα με την Χιρόνα, η Μπαρσελόνα γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Λεγανές. Τραγική αμυντικά η ομάδα του Βαλβέρδε πλέον μπαίνει σε κρίση με τη Λεγανές να παίρνει την πρώτη νίκη στην ιστορία της απέναντι στους «μπλαουγκράνα».

Ο Κοουτίνιο με βολέ έξω από την περιοχή στο 12' άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά μετά ο Μέσι με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών. Η Λεγανές απείλησε στο 45' με ένα σουτ του Όσκαρ. Στο 52' ήρθε το σοκ για τους Καταλανούς με τον Ελ Ζαρ να ισοφαρίζει με κεφαλιά. Ένα λεπτά μετά ο Πικέ ουσιαστικά έδωσε ασίστ στον Όσκαρ που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-1. Στο 80' ο Κοουτίνιο έκανε το σουτ με τον Κουέγιαρ να διώχνει, στην επαναφορά ήταν ο Ράκιτιτς που εκτέλεσε με τον γκολκίπερ της Λεγανές να λέει και πάλι "όχι".

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κούεγιας, Χουανφράν, Μπουστίνθα, Ταρίν, Σίλβα, Πέρεθ, Καρνέρο, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (74'Γκουμπάου), Ελ Ζαρ (85'Νιόμ), Βεσγά (82'Μερίνο), Ελ Νεσιρί.

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ:ΤερΣτέγκεν, ΣέρχιΡομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Φερμάελεν (70'Άλμπα), Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Κοουτίνιο, Μέσι, Μουνίρ (60'Σουάρες), Ντεμπελέ (70'Μάλκμ).