«Αποχαιρέτησε» με ήττα το Nations League η Εθνική μας

Δευτέρα, 19/11/2018 - 23:35

Η Εθνική μας ομάδα «αποχαιρέτησε» του Nations League με τον χειρότερο τρόπο καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Νορβηγία στο άδειο σχεδόν από κόσμο ΓΣΠ. Οι διεθνής μας πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση και δικαίως ηττήθηκαν από τους φιλοξενούμενους. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν δημιούργησε καμία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία. Πλέον η προσοχή στρέφεται στα παιχνίδια των προκριματικών του EURO 2020 που ξεκινάνε τον επόμενο χρόνο.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός της αναμέτρησης ήτα χαμηλός και οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους.

Μέχρι και το πρώτο μισάωρο το παιχνίδι ήταν αργό χωρίς ρυθμό με την Εθνική μας ομάδα να αρκείται κυρίως στα αμυντικά της καθήκοντα και τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας.

Στο 31ο λεπτό οι Νορβηγοί βρήκαν λίγο χώρο έξω από την περιοχή με τον Σελνόες όμως το σουτ του πέρασε έξω.

Τελικά οι Νορβηγοί βρήκαν το γκολ στο 36ο λεπτό με ομορφη μπαλιά πίσω από την Κυπριακή άμυνα με την μπάλα να καταλήγει στο κεφάλι του Ομάρ ο οποίος με τη σειρά του έστρωσε την μπάλα στον Καμαρά που δεν δυσκολεύτηκε προ κενού τέρματος να ανοίξει το σκορ.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων οι διεθνής μας ποδοσφαιριστές προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Τζαρστέιν.

Β’ Ημίχρονο

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Οι Νορβηγοί ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Καμαρά. Στο 48ο λεπτό ξεχάστηκε από την Κυπριακή άμυνα και δεν δυσκολεύτηκε με κοντινό βολέ να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Μετά και το 2-0 των Νορβηγών το παιχνίδια έχασε τελείως τον ρυθμό του και οι ευκαιρίες μπροστά στα δύο τέρματα ήταν ανύπαρκτες.

Στο 74ο λεπτό κόντρα επίθεση για τους Νορβηγούς με τον Καμαρά να δίνει την μπάλα στον ολομόναχο Σέρλοθ όμως το πλασέ του τελευταίου έδιωξε ο Παναγή ο οποίος φαινόταν εξουδετερωμένος.

Στο 80ο λεπτό η χώρα μας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Βαλεντίνος είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

Στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης ο ταχύτατος Μάρτιν Όντεγκαρντ έφυγε στην κόντρα όμως ο Κωνσταντίνος Παναγή του έβαλε «στοπ» στο πλασέ που επιχείρησε. Στην επαναφορά της μπάλας ο Σέρλοθ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια προ κενού τέρματος.

Στο 90 ο Φ. Ελιουνούσι είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή έτσι οι δύο ομάδες τέλειωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές.

Kύπρος (Μπεν Σινόν): Παναγή, Κούσουλος, Μερκής, Σιέλης, Λαϊφης, Ιωάννου, Αρτυματάς, Κάστανος, Χάμπος (Φυλακτού 78'), Ζαχαρίου (Μακρής 84'), Αβραάμ (Εφραίμ 61').

Νορβηγία (Λάρς Λάγκερμπακ): Γιαρστάιν, Μέλιγκ, Ρόστεντ, Νορτβάιτ, Καμαρά (Μπέργκε 90'), Τ. Ελιουνούσι (Σέρλοθ 71'), Φ. Ελιουνούσι, Ελαμπντελαουί, Σέλνες, Χένρικσεν, Φόσουμ (Όντεγκαρντ 46’)

Δηλώσεις

Ραν Μπεν Σιμόν: «Σε αυτό το παιχνίδι μπήκαμε με καλή τακτική αλλά μας έλειψε η ενέργεια και το πληρώσαμε. Οι μικρές λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά. Μας κόστισε πάρα πολύ η ενέργεια που έδωσαν οι παίκτες στον αγώνα με την Βουλγαρία και φάνηκε σήμερα η κούραση.

Αυτό το οικογενειακό κλίμα είναι το πιο δυνατό μας στοιχείο. Πρέπει να στηρίξουμε αυτά τα παιδιά, ο Κύπριος παίκτης είναι δυνατός και είμαι πολύ περήφανος για την προσπάθεια τους. Στο μέλλον όμως θα ζητήσουμε περισσότερα.

Αυτή η εμπιστοσύνη που μου δείχνει ο πρόεδρος και ο τεχνικός διευθυντής αυξάνει τις υποχρεώσεις μου να δουλέψω πιο σκληρά. Θα μείνω στην Κύπρο να δω τον κάθε αγώνα, και τον κάθε ποδοσφαιριστή για να φτιάξουμε μια ακόμη πιο δυνατή ομάδα».

Μερκής: «Ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Έπαιξε καλύτερα η Νορβηγία. Προσπαθήσαμε με όλες τις δυνάμεις που είχαμε. Δεχτήκαμε ένα γκολ χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχτήκαμε νωρίς το δεύτερο γκολ και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν. Είμαι πολύ περήφανος για τους συμπαίκτες μου. Δείξαμε ότι είμαστε μια οικογένεια. Βλέπουμε με αισιοδοξία το μέλλον».

Κάστανος: «Εμείς μπήκαμε στον αγωνιστικό για να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Η Νορβηγία είναι μια πολύ καλή ομάδα. Τώρα βλέπουμε μπροστά.

Πήραμε πέντε βαθμούς. Το παρελθόν είναι παρελθόν. Προσπαθούμε να κτίσουμε κάτι καινούριο. Αυτή τη διοργάνωση τη χρησιμοποιήσαμε ως κλειδί για το μέλλον.

Υπάρχουν πολλοί που κρίνουν αυστηρά την Εθνική. Δεν βλέπουν πόσο σκληρά δουλεύουμε. Θα ήθελα να παρακαλέσω τον κόσμο να κάνει υπομονή γιατί εμείς δουλεύουμε σκληρά για τη χώρα μας».

Ζαχαρίου:  «Όλα τα παιδιά δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό. Δίκαια χάσαμε το παιχνίδι. Οι Νορβηγοί έχουν πιο πολλές εντάσεις, πιο πολλά τρεξίματα.

Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή που με εμπιστεύτηκε. Ελπίζω να συνεχίσω τις καλές εμφανίσεις έτσι ώστε να καθιερωθώ στην Εθνική.

Όλα τα παιδιά είμαστε σαν οικογένεια. Όλοι είμαστε δεμένοι. Σιγά σιγά η Εθνική Κύπρου θα πάει ψηλά. Θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας έτσι ώστε να δίνουμε και εμείς τον καλύτερο μας εαυτό στο γήπεδο».