Αποχαιρέτησε την Ευρώπη με το μυαλό στο Τσίρειο η ΑΕΚ

Πέμπτη, 13/12/2018 - 23:51

Ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ στους φετινούς ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας γνώρισε την βαριά εντός έδρας ήττα από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων με 5-1. Η ΑΕΚ τερμάτισε στον όμιλο με συνολικά πέντε βαθμούς και απολογισμό μία νίκη και δύο ισοπαλίες. Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας συγκεντρώνεται στους εγχώριους στόχους της οι οποίοι δεν είναι άλλη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αξιοσημείωτο στατιστικό από την αναμέτρηση είναι ότι ο Καταλά με το γκολ που πέτυχε έγινε ο δεύτερος γηραιότερος που βρήκε δίκτυα στο Γιουρόπα Λιγκ.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Α’ Ημίχρονο

Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο έβδομο λεπτό με μακρινό σουτ από τον Ίγκορ Σίλβα όμως η μπάλα πέρασε άστοχα έξω.

Η Λεβερκούζεν απάντησε στις ευκαιρίες στο δέκατο λεπτό όταν ο Αλάριο μπήκε στην περιοχή από διαγώνια όμως το πλασέ του σταμάτησε ο Χριστοδούλου.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν πάρα πολύ αργός με τις φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι ελάχιστες.

Το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 26ο λεπτό όταν ο Γιάννου έχασε την μπάλα από αριστερά όπως επιτιθόταν η ομάδα της Λάρνακας όμως στρώθηκε στον Κάσες ο οποίος έκανε τη σέντρα με την μία. Η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Καταλά ο οποίος έβαλε μπροστά στο σκορ στην ομάδα της Λάρνακας.

Άμεση ήταν η απάντηση για της «ασπιρίνες» καθώς στο 28ο λεπτό με πανέμορφη συνεργασία «ένα, δύο» από τους ποδοσφαιριστές της Λεβερκούζεν, ο Κορ με πολύ όμορφο πλασέ έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 39ο λεπτό η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Τρουγιόλς με τον διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Ο Αλάριο εκτέλεσε εύστοχα και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Στο 43ο λεπτό ο Τρουγιόλς λίγο έλειψε να εξιλεωθεί από το προηγούμενο λάθος και να σκοράρει. Η ΑΕΚ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή σε πλάγια δεξιά θέση. Έγινε η μπαλιά στην περιοχή και ο Ισπανός από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Μπάγερ.

Β΄ Ημίχρονο

Στο 53ο λεπτό ο Ακοράν έβγαλε καταπληκτική μπαλιά πίσω από την άμυνα των φιλοξενουμένων όμως το πλασέ του Γιάννου πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια της Λεβερκούζεν.

Στο 67ο λεπτό ο Αλάριο πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Χριστοδούλου να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κόρχ βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή της ΑΕΚ και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-1 με το κεφάλι για την Γερμανική ομάδα.

Στο 78ο λεπτό η Λεβερκούζεν βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Παουλίνιο ο οποίος μπήκε από πλάγια στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Χριστοδούλου για το 4-1 των Γερμανών.

Ο Αλάριο βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ στο 86ο λεπτό και με πανέμορφο σουτ έκανε το 5-1 και έγραψε το όνομα του για δεύτερη φορά στη λίστα των σκόρερ.

ΑΕΚ (Ιραόλα): Χριστοδούλου, Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Ιωάννου, Γκαρσία, Κάσες (Χέφελ 46'), Τέτε (Τρισκόφσκι 57'), Τομάς, Ακοράν, Γιάννου (Κωνσταντίνου 84')

Λεβερκούζεν (Χέρλιχ): Κιρσμπάουμ, Ντάγκοβιτς, Παουλίνιο, Μπράντ (Μπέιλι 46'), Τελίν, Αλάριο (Στανλεβιτς 88'), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Βέντελ (Πέτρατσικ 81'), Κοχρ, Βέισερ, Σρεκ