Απογοήτευσε στην πρεμιέρα της στο Nations League η Εθνική μας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/9/2018 - 23:35

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα στη Νορβηγία καθώς ηττήθηκε με 2-0 στην πρεμιέρα της στο Nations League. Η εικόνα της Εθνικής Κύπρου συνολικά στο παιχνίδι ήταν απογοητευτική καθώς αρκέστηκε κυρίως στο αμυντικό παιχνίδι προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση τον αντίπαλο. Πλέον, άπαντες στην ομάδα αφήνουν πίσω τους την κάκιστη εμφάνιση απέναντι στους Σκανδιναβούς και στρέφουν την προσοχή τους στον επόμενο αντίπαλο της προσεχής Κυριακής στο «ΓΣΠ».

Α’ ημίχρονο

Η πρώτη τελική ευκαιρία ήρθε για τη Νορβηγία στο τέταρτο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ομάρ, όμως η μπάλα κατέληξε πολύ ψηλά εκτός χωρίς να ανησυχεί τον Ούγκο Πάρντο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ντεμπούτο με τα χρώματα τις εθνικής μας ομάδας πραγματοποίησε πέραν του Φώτη Παπουλή και ο Γιάννης Κούσουλος της Ομόνοιας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η κατοχή της μπάλας ήταν σαφώς υπέρ των γηπεδούχων χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από την εστία της Κυπριακής ομάδας.

Με την συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών στην αναμέτρηση η Νορβηγία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της στο παιχνίδι με τον αρχηγό της τον Γιόχανσεν.

Παρά το γκολ που δέχτηκε η Εθνική μας ομάδα δεν πήρε πρωτοβουλίες και συνέχισε να αμύνεται δίνοντας έτσι χώρους στους Νορβηγούς να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν το παιχνίδι τους.

Στο 30ο λεπτό οι Νορβηγοί ζήτησαν πέναλτι όμως ο Ρουμάνος διαιτητής θεώρησε ότι η προσπάθεια του Κούσουλου απέναντι στον Κίνγκ δεν ήταν αντικανονική. Έτσι, έδειξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

Η Νορβηγία έφτασε στο 2-0 στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιόχανσεν. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης από τον τερματοφύλακα της Εθνικής μας καθώς δεν αντίδρασε σωστά και δέχτηκε το γκολ από την γωνία που είχε από την δική του «επίβλευση».

Β’ Ημίχρονο

Με την είσοδο του Γιώργου Εφραίμ στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική μας ομάδας άρχισε να δείχνει πιο ορεξάτη για να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά από τα «καρέ» της αντίπαλης περιοχής.

Πάντως, αρνητικός παράγοντας μέχρι στιγμής στο παιχνίδι είναι ο Ούργκο Πάρντο. Ο τερματοφύλακας της Αλκής πέραν της ευθύνης που έχει στο δεύτερο γκολ των Νορβηγών, παραλίγο να ξανά «κρεμάσει» την ομάδα μας στο 54ο λεπτό όμως ευτυχώς τελευταία στιγμή κατάφερε να αποσοβήσει το λάθος.

Παρά το καλό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε καθώς και οι Νορβηγοί προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να ροκανίσουν τον χρόνο.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία  για την Εθνική μας ομάδα ήρθε στο 67ο λεπτό από τον Φώτη Παπουλή που λίγο έλειψε να σκοράρει στο ντεμπούτο του. Ο Παπουλής συνδυάστηκε υπέροχα με τον Εφραίμ ο οποίος σέντραρε προς τον Πίερο που κατέβασε για τον Παπουλή όμως το πλασέ του τελευταίου σταμάτησε στον Νορβηγό τερματοφύλακα.

Τεράστια ευκαιρία για την Εθνική μας  στο 80ο λεπτό όμως ο Φώτης Παπουλής σάστισε από το λάθος στη Νορβηγικής άμυνας και δεν πρόλαβε να τελειώσει σωστά την φάση καθώς ανακόπηκε από την άμυνα των Νορβηγών.

Νορβηγία: Γιάρστεϊν, Μέλινγκ, Αγιέρ, Νόρτβαϊτ, Κινγκ (Τάρικ 89') , Γιόχανσεν (Φόσουμ 71'), Ελιονούσι, Ελαμπντελαουί, Μπέρτζε (Σέλνες 69'), Χένρικσεν, Γιόχνσεν.

Κύπρος: Πάρντο, Δημητρίου, Βασιλείου (Εφραίμ 46'), Μερκής, Λαΐφης, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κυριάκου (Κάστανος 77'), Μαργκάσα (Ιωάννου 82'), Παπουλής, Σωτηρίου.