Νίκη ελπίδας για την ΑΕΚ στο «Άλφαμεγα Stadium», δεν… συνήλθε ο Απόλλωνας

Κυριακή, 12/11/2023 - 20:59
ΣΟΛ

Έσπασε την… κατάρα του «Άλφαμεγα Stadium» η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα και πήρε τη πρώτη της νίκη στο νέο γήπεδο της Λεμεσού. Από τη μέρα που άνοιξε τις πύλες του, η ομάδα της Λάρνακας το επισκέφθηκε πέντε φορές και γνώρισε ισάριθμες ήττες.

Παράλληλα, η ΑΕΚ πήρε νίκη… ελπίδας, στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στο πρώτο γκρουπ, αφού πλέον βρίσκεται στο -2 (16β.) από την 6η θέση. Ο Σολ σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και επανάφερε την ομάδα του σε τροχιά επιτυχιών, ενώ από την άλλη, ο Απόλλωνας γνώρισε τρίτη σερί ήττα (προηγήθηκαν αυτές με Πάφο και Ομόνοια) και έμεινε στους 18 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο και έφτασαν στο γκολ όμως Πίριτς και αστοχία κράτησαν το μηδέν. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, η παρουσία το Μπεν Σιμόν στα θεωρία του γηπέδου. Ο νέος προπονητής της ΑΕΚ αναλαμβάνει άμεσα δουλειά καθώς υπάρχουν πολλά τα οποία χρειάζονται βελτίωση.

Σχετικά με τη συνέχεια, ακολουθεί διακοπή. Με την επανέναρξη, η ομάδα της Λάρνακας θα αναμετρηθεί με την ΑΕΛ στην «Αρένα» (27/11), ενώ η αντίστοιχη της Λεμεσού θα φιλοξενήσει την Ανόρθωση (26/11).

Απόλλων (Νεμπόισα Μιλόσεβιτς): Λέβουενμπεργκ, Εκπολό, Άδωνη, Νταρίκουα, Γιούρσεβιτς, Τέκιε, Κολ, Κοστάκε, Βαλμπουενά, Βάργκα, Μάρκες.

ΑΕΚ (Παναγιώτης Γιάννου): Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Λέντες, Πονς, Φαράζ, Γκιούρτσο, Ντίμερς, Σολ.

Φάση με το... καλημέρα για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ έφυγε μόνος, απέφυγε τον Κολ, πλάσαρε όμως ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο 10λεπτο, σημειώθηκαν κάποιες προϋποθέσεις, όχι όμως αρκετές για να απειλήσουν τις δύο εστίες.

Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα στο 17ο λεπτό με τον Τέκιε ο οποίος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στο πλεχτό της (κενής) εστίας του Πίριτς.

Αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα η μπάλα να χάνεται με ευκολία από τους παίκτες και των δύο ομάδων. Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

Ο Κοστάκε απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, έπιασε το σουτ όμως ο Πίριτς απέκρουσε σταθερά (34').

Στο 40ο λεπτό ο Σολ άνοιξε το σκορ με εύστοχη κεφαλιά! 1-0 για την ομάδα της Λάρνακας.

Προσπάθησε να απαντήσει σχεδόν αμέσως ο Απόλλωνας (42') με δυνατό σουτ του Μάρκες από το ύψος του πέναλτι. Μόλις έξω η μπάλα.

Άρχισε... φουριόζος ο Απόλλωνας στο δεύτερο μέρος. Στο 50ο λεπτό Μάρκες και Κολ έχασαν καλές ευκαιρίες για το γκολ της ισοφάρισης.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους με τον Κοστάκε να χάνει μοναδική ευκαιρία μετά από πλασέ που κατέληξε μόλις έξω.

Kυρίαρχος ο Απόλλωνας στο δεύτερο μέρος, έκλεισε τους χώρους για την ΑΕΚ και δημιουργεί αρκετές προϋποθέσεις για το γκολ.

Προσπάθησε να σκοράρει με τον ίδιο τρόπο ο Σολ, όμως αυτή την φορά η κεφαλιά του κατέληξε ψηλά έξω (70').

Πλασέ στην κίνηση από τον Γιούρτσεβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ψηλά έξω η μπάλα (73').

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Παναγιώτης Γιάννου (ΑΕΚ): «Πρώτα θέλω να αφιερώσω αυτή τη νίκη στο συμβούλιο, στον πρόεδρο και σε όλα τα μέλη γιατί ξέρω ότι το προηγούμενο διάστημα ήταν δύσκολο για αυτούς. Είχαμε τέσσερις μέρες να προετοιμαστούμε για αυτό το παιχνίδι. Θεωρώ ότι δουλέψαμε όλοι πολύ. Δουλέψαμε πάνω σε κάποια αδύνατα σημεία του Απόλλωνα. Προσπαθήσαμε να γίνουμε ένα σύνολο που θα ερχόταν εδώ για να αντιμετωπίσει κάθε δυσκολία. Πιστεύαμε πάρα πολύ. Ήταν πολύ δύσκολο γιατί ήταν ματς must win για μας, σε ένα αφιλόξενο γήπεδο για μας. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ είναι πλέον μεγάλη ομάδα και οι μεγάλες ομάδες αυτά κάνουν. Δεν βλέπουν παραδόσεις, τα καταφέραμε και από αύριο αναλαμβάνει ο νέος προπονητής και του ερχόμαστε τα καλύτερα. Έχει αρκετή να κάνει, το ξέρει και ο ίδιος και πιστεύω θα τα καταφέρουμε».

Νεμπόισα Μιλόσεβιτς (Απόλλων): «Δεν ήταν καλό το βράδυ. Ήρθαμε για να κερδίσουμε, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Αξίζαμε την ισοπαλία. Η ΑΕΚ είναι καλή ομάδα, παρουσιάστηκε οργανωμένη όμως είχαμε 10 ευκαιρίες τουλάχιστον. Όταν δεν μπορείς όμως να σκοράρεις είναι αδύνατο να κερδίσεις. Στην αρχή του αγώνα είχαμε κάποιο θέμα με τις μακρινές μπαλιές της ΑΕΚ, το εντοπίσαμε, το λύσαμε και ισορροπήσαμε. Πέραν του γκολ δεν δημιούργησε κάποια φάση, ήμασταν καταιγιστικοί. Ρίξαμε όλους τους επιθετικογενείς παίκτες το στο παιχνίδι, δεν τα καταφέραμε. Θα ξεκουραστούμε, θα ανασυνταχθούμε ψυχολογικά. Τα παιδιά τα δίνουν όλα, το κλίμα είναι εξαιρετικό. Να δουλέψουμε και να επιστρέψουμε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Είχαμε μια καλή απόδοση. Δυστυχώς η ήττα μας φέρνει μακριά από την κορυφή, αλλά όλοι στην ομάδα πιστεύουμε πως μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Όλες οι ομάδες χάνουν βαθμούς. Θα βρούμε τον τρόπο να ανακάμψουμε. Πρέπει να αρχίσουμε να παίρνουμε βαθμούς ακόμα και στις μέρες που δεν ήμασταν καλοί».