Απόλυτα αποτελεσματική στο δεύτερο μέρος και επέστρεψε στις νίκες (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 11/11/2018 - 19:50

Η ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 3-0 της Αλκής εκτός έδρας. Τα γκολ για τους "κιτρινοπράσινους" πέτυχαν οι Τρισκόιφσκι, Καταλά και Φλοριάν.

Η ομάδα της Λάρνακας μετά την ήττα από την ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες και πλησίασε ακόμη περισσότερο προς την κορυφή.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα για την Αλκή στο 10΄,το σουτ όμως του Κυπριανού απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Τόνιο. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με σουτ του Τρισκόφσκι ένα λεπτό αργότερα όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 17΄ ο Λαρένα έκανε το σουτ όμως ο Πάρντο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Στο 27΄ η Αλκή ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Σπόλιαριτς από τον Καταλά όμως ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνα.

Ο Λαρένα απείλησε και πάλι στο 36΄ όμως το σουτ του απέκρουσε με δυσκολία ο Πάρντο.

Στο 40΄ η Αλκή θα χάσει μεγάλη ευκαιρία. Ο Μπελαμειρί από θέση μέσα αριστερά εξαπέλυσε το δυνατό σουτ όμως ο Τόνιο απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε και στο αριστερό κάθετο δοκάρι του και έφυγε κόρνερ.

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 49΄ με τον Τρισκόφσκι. Μετά από ατομική προσπάθεια του Φλοριάν ο οποίος μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή έδωσε στον Σκοπιανό ο οποίος έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 55΄ ο Λαρένα έκανε το σουτ όμως ο Πάρντο μπλόκαρε.

Στο 60΄ η ΑΕΚ θα απλοποιήσει τα πράγματα αφού ο Καταλά θα κάνει τα γκολ της δυο με κεφαλιά.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ θα έχει σπουδαία ευκαιρία με τον Φλοριάν το πλασέ του όμως απέκρουσε ο Πάρντο.

Στο 83΄ η ΑΕΚ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Φλοριάν έφυγε πίσω από την άμυνα της Αλκής, κρέμμασε τον Πάρντο και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Αλκή: Πάρντο, Κυπριανού, Φλόρες, Σερφά, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι (79' Σταρόκιν), Ακόστα, Σπόλιαριτς (68' Γκαντάτσια), Σταύρου (68' Ηλία), Μπελαμεϊρί, Ιβάν Κάρλος

ΑΕΚ: Τόνιο, Ίγκορ, Γκονζάλεθ, Καταλά, Τρουγιόλς, Χέφελ, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (68' Ασούμπρε), Τρισκόφσκι (79' Γιάννου), Φλοριάν (87' Ρουσιάς)