Απόλυτο ποδόσφαιρο από την Σίτι-Σήμερα το μίνι ντέρμπι του Λονδίνου

Πέμπτη, 28/12/2017 - 08:53

Με μία ακόμα επίδειξη ποδοσφαιρικής ισχύος, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από το σπίτι της Νιούκαστλ (0-1) και άνοιξε την διαφορά στο +15!

Αν σταθεί κανείς μόνο στο σκορ, μπορεί να υποθέσει ότι η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ μπορεί και να στάθηκε ισάξια στο γήπεδο και ίσως να έχασε από μία στιγμιαία αδράνεια, από ένα λάθος. Μπορεί να υποθέσει ότι η Μάντσεστερ Σίτι ίσως και να μπλόκαρε πάνω σε ένα σπουδαίο ανασταλτικό σχέδιο.

Στην πραγματικότητα, τίποτα από όλα αυτά δεν συνέβη. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα παρέδωσε ένα ακόμα σεμινάριο κυριαρχικού ποδοσφαίρου, είχε σταθερά ποσοστά κατοχής πάνω από 80%, απλώς δεν βρήκε πολλά γκολ.

Έχασε μάλιστα με τραυματισμό (έναν ακόμα) τον γυάλινο Βενσάν Κομπανί, με το 0-1 να ανοίγει την διαφορά στο +15!

Κανονικά το σκορ θα μπορούσε να είναι 0-2, 0-3 από το ημίχρονο, όμως οι «πολίτες» σπατάλησαν ουκ ολίγες ευκαιρίες. Ο Αγκουέρο στο 6ο λεπτό, ο Οταμέντι δέκα λεπτά αργότερα αστόχησαν σε κλασικές ευκαιρίες, όμως λίγο πριν μετά το ημίωρο, η ιδιοφυΐα που λέγεται Κέβιν Ντε Μπρόινε βρήκε σε θέση βολής τον Στέρλινγκ, ο οποίος δεν αστόχησε (31’, 0-1).

Οι «πολίτες» έριξαν λιγάκι ρυθμό στην επανάληψη, όμως και πάλι δεν απειλήθηκαν. Έχασαν κι άλλες ευκαιρίες με Γκιντογάν και Ντε Μπρόινε, με το 0-1 να μένει ως το τέλος για το τρένο του Πεπ Γκουαρντιόλα, που δεν έκανε στάση ούτε στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Σήμερα (28/12) ολοκληρώνεται η 20η αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ με το τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Κρίσταλ Πάλας και της Άρσεναλ (22:00 Cytavision sport1/HD).