Άργησε αλλά «ξύπνησε» η ΑΕΚ (BINTEO)

Σάββατο, 20/10/2018 - 20:52

Η ΑΕΚ αν και δεν έπιασε ψηλά «στάνταρ» απόδοσης κατάφερε τελικά να επικρατήσει της Δόξας με 3-0 στη Λάρνακα και πλέον βλέπει τον αγώνα της Πέμπτης με την Λουντογκόρετς στο «ΓΣΠ» για την τρίτη αγωνιστική του Europa League. Η ομάδα της Λάρνακας μπορούμε να πούμε ότι πήρε μια επαγγελματική νίκη καθώς έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φύγει νικήτρια από την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Α’ Ημίχρονο

Δυναμικά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ η οποία από την αρχή της αναμέτρηση πίεζε τη Δόξα για το γρήγορο γκολ.

Με το πέρασμα των λεπτών όμως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η ΑΕΚ εγκλωβίστηκε στην αμυντική λειτουργία της ομάδας της Κατωκοπίας.

Μάλιστα στο 28ο λεπτό η Δόξα βγήκε στην αντεπίθεση όμως το τελείωμα του Κάρλος δεν ήταν το καλύτερο με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από την εστία του Τόνιο.

Στο 43ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ όμως ο Ιβάν Τρισκόφσκι δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Δόξας ο οποίος διατήρησε την εστία του ανέπαφη.

Β' Ημίχρονο

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 47ο λεπτό με τον Τρισκόφσκι, όμως ο Λοϊζου έπεσε στη γωνία και μάζεψε τη μπάλα.

Στο 68ο λεπτό ο Καταλά έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει τους Λαρνακείς σε θέση «οδηγού». Ο αμυντικός της ΑΕΚ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Λοϊζου έσωσε την εστία του από σίγουρη παραβίαση.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γιάννου μπήκε στην περιοχή της Δόξας από τα αριστερά και έπεσε στο έδαφος με τον διαιτητή να θεωρεί ότι υπήρχε παράβαση, υποδεικνύοντας το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λαρένα ο οποίος δεν λάθεψε κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της δέκα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90'. Ο Τέτε έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή της Δόξας καταφέρνοντας να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 2-0.

Παρά το 2-0 η ομάδα της Λάρνακας έψαξε και το 3-0 στα τελευταία στάδια του αγώνα κάτι το οποίο ήρθε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Χέφελ ο οποίος βγήκε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα της Δόξας και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

ΑΕΚ: Τόνιο, Σίλβα, Καταλά, Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γαρσία (Λαρένα 59'), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ασούμπρε (Γιάννου 59'), Φλοριάν (Τρουγιόλς 82').

Δόξα: Λοίζου, Μουκτάρης, Νελσίνιο, Περέιρα, Μιτρέα, Τίνκου, Ασαμόα (Παχίπης 89'), Παπαφώτης (Φερνάντες 76'), Χατζηβασίλης (Ζατλ 65'), Λουίς Κάρλος, Παβλόφ.