«Καθάρισε» την ΑΕΛ από το ημίχρονο και επέστρεψε στις επιτυχίες ο Άρης (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 18/2/2024 - 20:53

Εμφατική επιστροφή!

Ο εντυπωσιακός Άρης επικράτησε με 4-0 της ΑΕΛ στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» ήταν καταιγιστική από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και μετέτρεψε την αναμέτρηση σε παράσταση με πρωταγωνίστρια την ίδια.

Αναλυτικότερα, στα εννέα πρώτα λεπτά κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές, με τους Κακόριν (1', 6') και Καζού (9'), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκομίς (31').

Το σύνολο του Γαρπόζη ήταν λες και δεν κατέβηκε ποτέ να παίξει και σε κανένα σημείο του ματς, δεν έδειξε ικανό να αντιδράσει, γνωρίζοντας δεύτερη διαδοχική ήττα.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς οι Μπράουν και Μάρς αντίκρισαν την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 81ο λεπτό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης ανέβηκε στους 56 βαθμούς, τοποθετούμενος στην δεύτερη θέση, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» παρέμειναν στην ένατη θέση και στους 30 βαθμούς.

Γκολ με το... καλημέρα για τον Άρη στο πρώτο λεπτό, με τον Κακόριν να κλέβει την μπάλα μετά από αμυντικό λάθος των αντιπάλων και να νικάει τον Ολιβέιρα με πλασέ.

Πέντε λεπτά αργότερα η «ελαφριά ταξιαρχία» διπλασίασε το σκορ, με τον Ρώσο ποδοσφαιριστή να κάνει το σουτ, από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

Η ομάδα της Λεμεσού έκανε το 3-0 στο ένατο λεπτό, με τον Σεμέδο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά, με αποδέκτη τον Καζού, ο οποίος σκόραρε με πλασέ.

Ο δείκτης των τερμάτων ανέβηκε κι άλλο στο 31ο λεπτό, με τον Μόντνορ να σουτάρει, τον Ολιβέιρα να αποκρούει και στην επαναφορά τον Γκομίς να σπρώχνει την μπάλα στα δόχτυα.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 49ο λεπτό, με τον Σεμέδο να δοκιμάζει το πόδι του, όμως ήταν άστοχος.

Νέα ευκαιρία για τον Άρη στο 51ο λεπτό, με τον Γκομίς να βγαίνει απέναντι στον Ολιβέιρα, νικητής ο κίπερ της ΑΕΛ

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού (69′ Δημητρίου), Μουσούντα (59′ Ζόκε), Μπράουν, Κοκόριν (69′ Σουμάνσκι), Γκομίς, Μάτισικ (46′ Αμπουμπακάρ), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Σεμέδο

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (55′ Γερολέμου), Ανδρέου (65′ Μόρσει), Μπεραχίνο, Σέρνιτς (65′ Νεοφύτου), Μορέιρα, Μαρς, Ντε Λούκας, Κάνο

Αλεξέι Σπιλέφσκι (Άρης): «Ήταν πολύ καλά που παίξαμε επιτέλους σε ένα πολιτισμένο περιβάλλον, χωρίς να ακούμε διάφορα για μητέρες, πατέρες, αδερφές, να πέφτουν μπάλες στο γήπεδο. Ήταν ωραία σήμερα. Όσον αφορά το παιχνίδι, κάναμε εξαιρετική εμφάνιση. Είχαμε φρεσκάδα και ωραίους συνδυασμούς, απέναντι σε μία διαφορετική ομάδα της ΑΕΛ, με τον νέο προπονητή να κάνει καλή δουλειά. Ξέραμε ότι δεν θα ήταν εύκολο, αλλά κάναμε μία καλή προσπάθεια και κερδίσαμε δίκαια. Τώρα έχουμε 10 τελικούς, ας αρχίσουμε βήμα και βήμα και θα δούμε».

Αλέξης Γαρπόζης (ΑΕΛ): «Οφείλουμε να απολογηθούμε στον κόσμο της ομάδας γιατί το παιχνίδι δεν μας βγήκε καθόλου. Παίξαμε κόντρα σε μια πολύ ποιοτική ομάδα με τους περισσότερους παίκτες να είναι εκτός εντεκάδας, επιλέξαμε κάποιους που δεν είχαν ρυθμό. Η ευθύνη είναι δική μου και όχι των παιδιών. Ξανά συγνώμη στον κόσμο της ΑΕΛ».