Ασταμάτητη η Πάφος, «σκόρπισε» στους… πέντε ανέμους την Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/4/2024 - 19:04
ΠΑΦΟΣ

Δεν σταματούσε με… τίποτα η Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν 5-1 της Ανόρθωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 8η αγωνιστική των play off και έδωσαν συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου.

Το σύνολο του Καρσέδο μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ, όμως αυτό κράτησε μόλις για ένα λεπτό! Η Πάφος έκανε την ανατροπή, σκόραρε πέντε γκολ και πλέον έχει 60 βαθμούς. Σκόρερ ο Φερέιρα για την «Κυρία» και οι Ζάιρο (2), Γκολντάρ, Τάνκοβιτς και Ζάζα για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σχεδόν… εκτός παιχνιδιού αφού σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξαν πως μπορούν να ανταγωνιστούν την Πάφο. Τα οικονομικά προβλήματα και η διοικητική αστάθεια είναι ξεκάθαρο πως δεν αφήνουν ανεπηρέαστο το αγωνιστικό. Άπαντες αναμένουν πλέον τις δύο εναπομείναντες αγωνιστικές αλλά και τη Γενική Συνέλευση της Τετάρτης (24/4), ώστε να ξεκαθαρίσει το θολό -για την ώρα- σκηνικό.

Όσον αφορά στη συνέχεια, η Πάφος θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τον Άρη (28/4), ενώ η Ανόρθωση θα φιλοξενηθεί από την ΑΕΚ την ίδια μέρα.

Πρώτη προϋπόθεση για την Πάφο στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντράγκομιρ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κεραυνό, ωστόσο ο κίπερ της Ανόρθωσης μάζεψε σταθερά.

Γκολ για την Ανόρθωση στο 10ο λεπτό και 1-0 μπροστά στο σκορ η ομάδα της Αμμοχώστου! Μετά από αντεπίθεση, ο Φερέιρα με πλασέ-βολίδα νίκησε τον Ίβουσιτς.

Άμεση απάντηση από την Πάφο στο 11ο λεπτό και 1-1 στο Παφιακό! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κβίντα έπιασε τη κεφαλιά και ο Ζάιρο από κοντινή απόσταση επίσης με κεφαλιά πρόλαβε τον Κεραυνό και σκόραρε.

Νέος κίνδυνος στην εστία της Ανόρθωσης. Σουτ στην κίνηση από τον Τάνκοβιτς, μόλις έξω η μπάλα.

Το φέρνει... τούμπα στο 16ο λεπτό η Πάφος! Εξαιρετικός συνδυαμός μεταξύ Ζάιρο-Τάνκοβιτς, ο τελευταίος δεν λάθεψε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Τρίτο γκολ για την Πάφο στο 20ο λεπτό! Ο Γκολντάρ εντελώς μόνος στο ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση μετά από αρκετή ώρα. Στο 42ο λεπτό, ο Αντωνίου έπιασε δυνατό πλασέ το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Ίβουσιτς.

Τέταρτο γκολ για την Πάφο στο 45'+3! Ο Ζάιρο απέφυγε τον Κάργα υποδειγματικά και με εύστοχο κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 4-1.

'Αρχισε όπως τέλειωσε η Πάφος! Στο 47' ο Κεραυνός απέκρουσε ασταθώς το πλασέ του Τάνκοβιτς, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή από πλάγια θέση.

Πέναλτι για την Πάφο στο 68' μετά από ανατροπή του Ζάζα από τον Κίκο. Ο Ζάιρο ανέλαβε την εκτέλεση του όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά έξω! Παραμένει το 4-1.

Πέμπτο γκολ για την Πάφο στο 70ο λεπτό. Αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Ζάζα αξιοποίησε τη κεφαλιά του Ζάιρο και με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Μιχαήλ για το 5-1.

Τετ-α-τετ ο Τζούλιου στο 90'+4, απέκρουσε με το πόδι ο Ίβουσιτς.

Οι ενδεκάδες

Πάφος (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Γκολντάρ (72′ Δημητρίου), Κβίντα, Μπότσκαϊ, Κανέ (72′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε, Τάνκοβιτς (84′ Μπρούνο), Ζάζα (84′ Τουμάσι), Ζάιρο (72′ Κοντρέρας).

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Κεραυνός (59′ Μιχαήλ), Κάργας, Κορρέα, Μακούν, Αντωνίου (59′ Κίκο), Τεχέρα, Χρυσοστόμου (90’+5 Κωνσταντίνου), Κορέια, Παρούτης, Φερέιρα (85′ Περέα), Καστέλ (85′ Τζούλιου).