«Άστραψε και βρόντηξε» η Ανόρθωση (BINTEO)

Τετάρτη, 5/12/2018 - 18:55

Ρεσιτάλ σκοραρίσματος για την Ανόρθωση στο «Στέλιος Κυριακίδης» το απόγευμα της Τετάρτης (05/12 17:00) όπου επικράτησε του Ακρίτα Χλώρακας με 7-0 για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Κύπρου. Σκόρερ για την ομάδα της Αμμοχώστου οι Πράνιτς (14', 28'), Σιλντενφελντ (25'), Ντούρις (77',86'), Κατσαράβα (84', 89').

Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση στο έβδομο λεπτό με τον Κοφί να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Το γκολ για την «Κυρία» ήρθε στο 14ο λεπτό όταν ο Πράνιτς έκανε εξαιρετικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου διπλασίασε τα τέρματα της στο 25ο λεπτό όταν ο Πράνιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο ομοεθνής του Σιλντενφέλντ έπιασε την κεφαλιά για να κάνει το 2-0.

Η Ανόρθωση στο πρώτο μισάωρο είχε σχεδόν το 70% της κατοχής της μπάλας και στο 28ο λεπτό μετά από ωραία ανάπτυξη και σουτ του Πράνιτς έκανε τα τέρματα της τρία.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ωραία αντεπίθεση της Ανόρθωσης, ο Κατσαράβα πασάρει στον Κοφί, ο οποίος κάνει το πλασέ, όμως ο Βασιλείου αποκρούει.

Το τέταρτο γκολ για την ομάδα του Στρέπελ ήρθε με εκτέλεση πέναλτι του Ντούρις στο 77ο λεπτό.

Έξι λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, η άμυνα του Ακρίτα έκανε λάθος και ο Κατσαράβα με κοντινό πλασέ έφερε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Δεν είχε σταματημό εκεί όμως η Ανόρθωση καθώς στο 87' ο Κατσαράβα έκανε την κάθετη πάσα στον Ντούρις ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 6-0 για την ομάδα του ενώ δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το 7-0 με τον Κατσαράβα.

Ακρίτας Χλώρακας: Βασιλείου Α., Φιλίππου Δ, Φυλακτού, Βασιλείου, Μιχαήλ Ρ (Παχταλιάς 46'), Λουκαΐδης, Μουτίνιο (Μακρής 46'), Πεκρής, Μιχαήλ Α., Οκόγιε (Μακρής Χ. 58'), Φιλίππου Π.

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Σίλντενφελντ, Αρτυματάς (Κάτσαρ 67'), Εγγλέζου, Βίκτορ, Πράνιτς (Oικονομίδης 52'), Κοφί (Ιωάννου 78') , Κυριάκου, Ντούρις, Κατσαράβα

Δηλώσεις

Στρέπελ: «Κάναμε μια καλή εμφάνιση στην διοργάνωση του Κυπέλλου. Για μας ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι, τα πήγαμε πολύ καλά. Σκοράραμε ωραία γκολ κατά την γνώμη μου. Κάναμε μια επαγγελματική εμφάνιση και μου άρεσε αυτό. Ήταν θετικό το γεγονός πως χρησιμοποιήσαμε ποδοσφαιριστές που έρχονταν από τραυματισμό.

Είναι ατυχές αυτό που έγινε με τον Σίντεφελντ. Εύχομαι να μην είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Σίντεφελντ. Την Κυριακή έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Δόξα».