Άξιος της μοίρας του Ολυμπιακός έχασε δικό του ματς στην Μπολόνια

Τρίτη, 19/12/2023 - 23:28

Τα δικαιώματα που έδωσε «πλήρωσε» ξανά ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά, είχαν το προβάδισμα για 36 λεπτά, αλλά στο τέλος τα έκαναν «θάλασσα» και ηττήθηκαν 69-67 από τη Βίρτους, στην Μπολόνια.

Ο συγκινητικός Λαρεντζάκης κρατούσε «ζωντανή» την ομάδα του Πειραιά (67-67), μέχρι το 37’.

Ωστόσο, ένα επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, ένα καλάθι του Χάκετ στα 41’’ πριν και το άστοχο τρίποντο του «Λάρι» στην εκπνοή (ενώ ο Γουόκαπ είχε ανοικτό γήπεδο για λέι απ), κόστισαν την ήττα.

Πλέον, ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 7-8, ενώ από την άλλη η Βίρτους ανέβηκε στο 11-4.

Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, με τον Φαλ να προσθέτει 12π. και τον Μιλουτίνοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10π. και 11 ριμπάουντ.

Από τους Ιταλούς, κορυφαίος ήταν ο Κορντινιέ με 13 πόντους και ο Μπελινέλι με 12π.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67

*πηγή φωτογραφίας: olympiacosbc.gr