«Αυλαία» με φιλική ήττα για τον Απόλλωνα

Πέμπτη, 27/7/2023 - 20:50

Με ήττα αποχαιρέτησε την Σλοβακία ο Απόλλωνας, ο οποίος είδε την Αλ Γκαράφα να επικρατεί με 1-0, στον μεταξύ τους φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας των δύο ομάδων.

Ο Μπογκντάν Αντόνε έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που δεν είχαν πολλά παιχνίδια στα πόδια τους, ώστε να ξεκουράσει κάποιους άλλους, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στα του αγώνα, οι «κυανόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πολύ να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν ευκαιρίες, με την ομάδα από το Κατάρ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Μπολί.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε «στροφές», όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως το νεότερο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Ματιέ Βαλμπουενά, έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του, ως αλλαγή στο 64ο λεπτό.

Την τελευταία του εμφάνιση με την φανέλα του Απόλλωνα έκανε ο Πίττας, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικά χώρο στα τελευταία λεπτά, πριν αποχωρήσει για την ΑΙΚ Στοκχόλμης.