Αυστραλία - Περού 0-2

ΠΕΡΟΥ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

Η Αυστραλία ήθελε τη νίκη και να χάσει η Δανία, όμως ούτε τη δική της... δουλειά κατάφερε να κάνει, χάνοντας με 2-0 από ήδη αποκλεισμένο Περού και έτσι οι δύο ομάδες αποχαιρέτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Γκαρίγιο και Γκερέρο τα γκολ για τους νικητές.

Στο 5ο λεπτό το σουτ του Γέντινακ από καλή θέση, πέρασε έξω, ενώ στο 18’ ο Γκερέρο από αριστερά κατέβασε όμορφα, έκανε τη σέντρα και ο Καρίγιο με πανέμορφο σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-1. Μάλιστα αυτό το γκολ ήταν το πρώτο για το Περού σε Μουντιάλ μετά από 36 ολόκληρα χρόνια.

Οι Περουβιανοί μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 50’ το  σουτ του Κουέβα κόντραρε στον Μίλιγκαν αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέρο που με όμορφο γυριστό έκανε το 0-2.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Φαν Μααρβάικ): Ράιαν, Μίλιγκαν, Μπέχιτς, Γέντινακ, Μούι, Ρίσντον, Σέινσμπερι, Κρούζε (58’ Αρζανί), Λέκι, Ρόγκιτς (72’ Ιρβάιν), Γιούριτς (53’ Κέιχιλ)

ΠΕΡΟΥ (Γκαρέκα): Γκαγιές, Αντβίνκουλα, Σανταμαρία, Τράουκο, Ράμος, Κουέβα, Τάπια (63’ Ουρτάδο), Γιοτούν (46’ Ακίνο), Γκερέρο, Φλόρες, Καρίγιο (79’ Καρταχένα)

Δανία - Γαλλία 0-0